KÖKSAL, “ÜRETİCİ MALİYETİNİ KARŞILAYAMIYOR”

CHP Grup Başkanvekili ve Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, Meclis’te Fethibey’li çiftçilerin sesi oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili ve Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Afyonkarahisar merkeze bağlı Fethibey Beldesi’nde biber üretimi yapan çiftçilerin yaşadığı sorunları dile getirerek, ülke genelinde kanayan yara haline gelen tarımsal üretimde yaşanan sıkıntıları gündeme taşıdı.

ÜRETİCİ MALİYETİNİ KARŞILAYAMIYOR

Çiftçilerin “Meclis”teki sesi olan Grup Başkanvekili Köksal, “Çiftçilerimiz üretim maliyetlerinin artmasından dolayı ürünlerinden yeterince para kazanamıyorlar. Afyonkarahisar merkeze bağlı Fethibey Beldesi Türkiye'de biber üretiminde önemli bir yere sahip. 2022 yılında biberin kilosu 10 lira ile 16 lira arasında satılırken, bu yıl mazot, gübre, ilaç, tohum, fide fiyatlarında yüzde 100'ün üstünde artış yaşanırken, işçilik ücretleri artarken ne yazık ki biberin kilosu Ekim ayında 5 ila 10 liraya düşmüş durumda yani üretici maliyetini karşılayamıyor.” dedi.

TONLARCA BİBER SATIŞ İÇİN BEKLİYOR

VALİ YİĞİTBAŞI’NIN JANDARMA TEŞKİLATI’NIN 185.KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI VALİ YİĞİTBAŞI’NIN JANDARMA TEŞKİLATI’NIN 185.KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ MESAJI

Köksal konuşmasının devamında şu ifadelerini kullandı:

“Tonlarca biber şu anda satış için bekliyor; sözleşmeli biber ekimi yaptıran firmalar da "Biz ihracat yapamıyoruz, kotamız doldu." gibi gerekçelerle düşük fiyat vererek biberi almak istiyorlar. Üretici âdeta isyan noktasında ve "Eğer böyle devam ederse gelecek yıl ekim yapamayacağız." diyor. Buradan herkese çağrıda bulunmak istiyorum: Biber üreticilerinin, çiftçilerin bu isyanına hep birlikte kulak verelim. Çiftçiden işçiye, emekliden esnafa, sanayiciye, öğrenciye, halka sabır diliyorlar; ücret artışlarının enflasyon artışına neden olduğunu söylüyorlar. Vatandaşa gelince, kuş kadar yaptıkları maaş artışlarını tartışma konusu edip kimseye sormadan "Alın, bu paraya razı gelin." diyorlar ama kendi bütçelerini yüzde 100 üzerinde artırmaktan vazgeçmiyorlar.”

Editör: Ayben Horzum