YÖRÜK ÇAKMA SUCUKLARI İHBAR ETTİ

Afyonkarahisar Kasaplar, Sucukçular ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı İbrahim Yörük, sosyal medyada 150 TL’ye “Afyon Sucuğu” pazarlandığını söyleyerek bunun mümkün olmadığını söyledi. Yüzlerce sayfa olduğunu dile getiren Yörük, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü’nü, Ticaret ve Sanayi Odası’nı, Maliyeyi “bu bir ihbardır” diyerek göreve davet etti.

İnternet üzerinden “Afyon sucuğu” adı altında satılan ancak Afyon sucuğu ile alakası olmayan satışlar günden güne artıyor. Bu konuda dolandırılan insan sayısı da bir hayli fazla. Afyonkarahisar Kasaplar, Sucukçular ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı İbrahim Yörük duruma tepki gösterip şunları söyledi:

-Tüketiciyi yanıltacak şekilde satılmakta

Sosyal medyanın gelişmesi ile beraber pazarlama yöntemleri de sosyal medyaya taşınmıştır. Gıda pazarlama işi de bu durumdan maalesef olumsuz etkilenmektedir. Kontrol ve denetim dışı üretilen birçok gıda maddesinin merdiven altı imal edilerek bu metotlarla tüketiciye ulaştığı görülmektedir. Özellikle ilimiz ekonomisinin can damarı sayılan et ve et ürünlerinde taklit ve tağşişli ürünler sosyal medya üzerinden, tüketiciyi yanıltacak şekilde satılmaktadır. Bu ürünlerin nerede nasıl üretildiği bilinmemektedir. Özellikle sucuk satışını bu tür sosyal medya platformları üzerinde yapan kişiler, tüketiciyi dolandırmakta ve hiçbir ceza almamaktadırlar. Son günlerde sıklıkla odamıza ulaşan vatandaşlarımız konudan son derece şikâyetçidirler. Bu kişiler birçok mevzuatı ve kanunu ihlal ederek çalışmaktadırlar.

-Sosyal medya üzerinden Afyon Sucuğu adı altında hileli ürün satıyorlar

Afyon sucuğu olduğu söylenen ürünlere ait hiçbir üretim kaydı bulunmamaktadır. Tamamen kayıtsız, menşei belirsiz, nerede kesildiği belli olmayan bir takım etler ve yasal olmayan düzeylerde katkı maddeleri içeren bu ürünler tüketici ve toplum sağlığını tehdit ettiği gibi ciddi bir vergi kaçağına da sebep olmaktadır. Bu kişiler yaptıkları yasadışı üretim ve pazarlamanın farkında olduğu için sosyal medya kanalı ile bu satışları yapmaya çalışmaktadır. Ayrıca bu markalar dana sucuğu gibi ifadeler kullanarak menşei belli olmayan etleri pazarlamakta ve tüketiciyi aldatmaktadırlar.

-150 TL’ye dana sucuğu mümkün değil

Mezbaha dana kemikli et kesim fiyatının kg başına 250-260 TL olduğu bir ortamda dana sucuğu adı altında pazarlanan sucuğun kilogram fiyatının 150-200 TL olması mümkün değildir. Bu ürünlerin içerisinde ne tür maddeler kullanıldığı bilinmemektedir. Bu kişilerden instagramdan ulaştığımız “selen sucukları” isimli sayfayı aradığımızda hayvanları kestikleri yer hakkında bilgi verememiş, üretim adresi verememiştir. Kaldı ki zaten Türk Gıda Kodeksi Etiketleme Yönetmeliği 8. Maddesi gereği etikette bulunması gereken bilgilerin hiçbirinin etikette bulunmadığı görülmektedir. Yine bu şekilde instagram ve facebook sayfaları üzerinden satış ve pazarlama yapan başka bir markanın; sucukları nerede yaptığı, eti nereden aldığı bilgileri kendilerine sorulduğunda bazı fason üreticilerin adları telefonla iletilmiştir. Ancak ilgili fason üreticiler ile telefonda yapılan görüşmede böyle bir üretim yapmadıklarını yine şifahi olarak iletmişlerdir. Soruları derinleştirdiğimizde etiket üzerinde böyle bilgilere gerek olmadığı çünkü kendilerinin kasap sucuğu ürettiği yönünde çelişkili cevaplar alınmıştır.

-Gıda teröristleri ortalama tüketiciyi yanıltıyor

Bu yapılan konuşmalarda gıda teröristleri ortalama tüketiciyi yanıltacak derecede kasaplık ve etle ilgili mesleki terimleri kullanmakta ve böylelikle dolandırılacak, yanıltılacak vatandaşın güveni sağlanmaya çalışılmaktadır. Ancak konuyu ve bu terimleri bilen esnafların ortadaki tezgâhı anlamaması mümkün değildir. Yine Etiketleme yönetmeliğindeki aykırılıklara ek olarak coğrafi işaret sahibi “Afyon Sucuğu” ifadesi ile pazarlama yapılmaktadır. Coğrafi işarette belirtilen hususlara uyulup uyulmadığı belli olmayan ürünler ülkemizin her tarafına satılmaktadır. Tescil belgesinde de görülebileceği üzere odamız bu işlemlerin denetim ve gözetiminde görev almaktadır.

-100’den fazla Afyon Sucuğu adı altında satış yapan sayfa var

İnstagram ve Facebook sosyal medya platformlarında 100’den fazla Afyon Sucuğu adı altında satış yapan sayfa bulunduğu görülmektedir. Bu satış ve pazarlamanın denetimi çok önemli bir konudur. Afyon sucuğu adı altında üretim yaptığını iddia ettiği halde Tarım Bakanlığında ve odamızda hiçbir kaydı olmayan bu markalar gıda teröristidir. Şimdiye kadar ifade ettiğimiz hususları ve suçları başta Afyon Valiliği olmak üzere İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün ve İl Emniyet Müdürlüğünün dikkatine sunuyoruz. Ayrıca Cumhuriyet Başsavcılığının da bu durumu soruşturmasını talep ediyoruz. Bu bilgilerin Maliye Bakanlığı tarafından da ihbar kabul edilerek bahsedildiği şekilde sosyal medya üzerinden kayıtsız ürün satışı yapan bu markalara karşı ivedilikle harekete geçilmesi gerekmektedir.

-ATSO, Maliye, Gıda Tarım Müdürlüğü göreve…

Afyon Ticaret ve Sanayii Odasını da konuyu derinlemesine soruşturmak üzere göreve çağırıyoruz. Bu işletmelerin tüm Türk halkına ulaşabilecek şekilde sosyal medya üzerinden yasal olarak tescilli olan ve korunan “Afyon Sucuğu” adı altında; ne olduğu belirsiz, kayıtsız, belgesiz, denetimsiz, illegal üretim ve pazarlama faaliyetlerinin bir an önce denetlenmesi sağlanmalıdır. Yasal olmayan hallerin tespiti edileceği muhakkaktır. Bu durumda halk sağlığı, gıda güvenliği ve Afyon’un itibarı açısından bu suçların ivedilikle engellenmesi gerekmektedir. Konuyla ilgili denetimlerin derinleştirilmesi büyük önem arz etmektedir. Bu ve bu gibi Afyon adını kirletecek oluşumlara karşı en sert tedbirlerin alınması gerekmektedir.

-Afyon Sucuğu için web portal önerisi

Bu yönde tüm üreticilerin bilgilerinin bulunacağı şeffaf bir internet portalı önerimiz olacaktır. Kontrol ve Denetim için STK olarak yükü omuzluyoruz. Afyon Sucuğu için web portal önerimiz bulunmaktadır. Afyon sucuğu başta olmak üzere tüm et ürünlerinin itibarını düşünmek zorundayız. En kısa zamanda sektörü bir araya toplayarak, konu ile ilgili web portal projemizi ilgililere ve sektöre sunacağız. Bu çalışma ile Afyon’da üretilen tüm et ürünlerinin tüketici tarafından gerçek zamanlı olarak sorgulanması sağlanabilecektir. Bu internet sayfası ile tüm dünyadan sadece etiket bilgisi ile ürünün gerçekten Afyon’da üretilip üretilmediği, üreticisi ve üretim yeri bilgilerinin karekod, barkod vb. yöntemlerle sorgulanabilmesi hedeflenmektedir. Örnek olarak sucuklarımızı Afyon’da üretiyoruz diye pazarlama yapan firmanın kontrolünü tüketici bu portal üzerinden yapabildiği takdirde bu sahtecilik ve en hafif tabiri ile dolandırıcılık faaliyetine karşı itibarımızı koruma imkanı elimizde olacaktır. Konuyu sektör ve paydaş toplantılarında ivedilikle gündeme getireceğiz. Bu haksız kazanç ve topluma karşı işlenen suçların bir an önce engellenmesi gerekmektedir. Merdiven altı imalat; hem vergisini ödeyerek katma değer yaratan, yüz yıllık tecrübesini üretimde kullanan, üretim sektöründe bulunarak yasal gereklilikleri uygulayan üreticinin; hem de evinde huzurla ve sağlıkla gıda tüketmesi en temel hakkı olan, gıda güvenliğine ve güvencesine ihtiyaç duyan vatandaşın muzdarip olduğu büyük bir sorundur.

-Sosyal medya sathında mücadeleye önem verilmelidir

Bu oluşumlarla özellikle sosyal medya sathında mücadeleye önem verilmelidir. Bu konuda kamu spotları ve bilgilendirmeler yapılarak vatandaşın bilgi düzeyi arttırılmalıdır. Sorumluları ise ağır şekilde cezalandırılarak bu türden yasadışı faaliyetlere karşı caydırıcılık arttırılmalıdır. Yukarıda bahsi geçen ve sosyal medya üzerinden satış ve pazarlama yapan kişi ve grupların acilen incelenmesi ve benzeri diğeri sosyal medya üzerinden satış yapan sözüm ona işletmelerin suç işlemelerinin önüne ivedilikle geçilmelidir. Oda olarak üreticiyi korumak kadar tüketiciyi de korumak görevimizdir. Bu şiarla konuyu ciddi bir şekilde masaya yatırmaya kararlıyız. Elimizdeki tüm bilgi ve belgeleri de ilgili kurum ve kuruluşlarla paylaşmakta ve koordineli çalışma yönündeki kararlığımızı sürdürmekteyiz. Odamıza ulaşarak şikâyette bulunan kişilerle ilgili olarak ilgili kurum ve kuruluşlara da bilgi vererek yasal süreci desteklemekteyiz. Üzerimize düşen bu büyük sorumluluğun farkında olarak gereken her şeyi yapmak yönünden büyük bir kararlılığa sahibiz. Bizi destekleyen tüm kasap esnafımıza, imalat sektörünün değerli emekçilerine karşı ve bize güvenen yüce Türk Milletine karşı görev ve sorumluluklarımızın bilincindeyiz. Bu bilinçle sorunların ve suçluların üzerine gitmekteyiz.