Geçen yılın son gününe bir gün kala, AK Parti il başkanlığında aday adayları ile hızlı bir mülakat yapıldı..

YILIN SON MÜLAKATI..

Geçen yılın son gününe bir gün kala, AK Parti il başkanlığında aday adayları ile hızlı bir mülakat yapıldı..

Mevcut başkanlar dahil aday adaylarına tek tek soruldu; neden aday adayı oldun, projelerin neler, kedin dışında iki aday adayının ismi verir misin?

Heyet, verilen cevaplara göre bir puanlama yaparak, aday adayları hakkındaki edinilen olumlu olumsuz bilgileri de dip nota ekleyip, genel merkeze gönderdi..

Heyetin, aday adayları hakkında her türlü bilgiye sahip oldukları da, ifade edildi..

Genel merkez, il yönetiminin de değerlendirmesini göz önüne alarak, adayları belirlemiş olacak..

Sonuçlar 15 Ocak’a kadar belli olacak, çünkü; şu gün açıklanacak diye bir duyuru yok..

** 

Sandıklı ilçe başkanı Murat Erkalan’ın, Mustafa Çöl’ün tekrar aday olmasında ısrarcı olduğu, aksi takdirde kendisinin aday olması teklifini tekrarladığı iddia edildi..

Üç aylık ilçe başkanının belediye başkan adayını belirlemesi, olmazsa, kendi adaylığını öne sürmesi anlaşılamaz bir tutumdur..

Aktif siyaset sahnesine yeni katılan Erkalan’ın bu tutumu nedendir, bu konu çok yönlü olarak tartışılmalıdır!..

Diğer taraftan:

İlçe başkanı Erkalan’ın, “Ben iki milletvekilinin beni istememesine rağmen ilçe başkanı oldum, milletvekilleri üstü bir konumdayım…” ifadelerini kullandığı doğru mudur?

Doğruysa eğer; o iki milletvekilleri kimlerdir?

Ben siyaset mektebinde okumadım ancak; yarım asırdan fazla siyasetin içindeyim..

Hiçbir ilçe başkanının böyle bir tavır aldığına şahit olmadım..

Murat Erkalan mektepli olarak siyaseti, kendi düşüncesine göre dizayn etmek istiyor olabilir..

Ancak; siyasette hırslı olanlar başarılı olamaz..

Siyaset uzun soluk gerektirir, hırslı olanların soluğu erken kesilir..

Başarılı olmak için; partinin ilkesine sahip çıkılmalı, sabır ve azim sahibi olunmalıdır..

Ben doğru bildiklerimi hatırlatmış olayım..

**

YILIN İLK MÜLAKATI..

Yeni yılın ilk mülakatını yapıyoruz:

‘‘Sayın Başkan Efendi, acaba 2024 yılından neler bekliyorsunuz?..''

‘‘Affedersiniz, duyamadım.. Dost bildiklerim yakından kulağıma söyledikleri için, siz yüzüme doğru söylediniz, anlayamadım...''

‘‘2024 yılından beklentileriniz?..''

‘‘Belediyemiz güçlü bir kurumdur, bayağı borçludur ama ekonomik zorlukları aşacak güçtedir. Kararlılıkla bazı sorunların çözümüne el atılacaktır, bir başka şey daha atılacaktı, onu unuttum...''

‘‘Personel konusunda atılacak...''

‘‘Su kuyularının durumu?..''

‘‘Hayır, belediye meclisinin uyumu...''

‘‘Meclisimiz çok uyumlu bir meclis değildir, muhalefet partisine mensup arkadaşlar sıklıkla ret oyu kullanmalarına rağmen kararlar oy çokluğu ile alınmıştır. Yani istediğimiz karar alınmış oluyor.. Muhalefetin hesap sormaya hakkı varmış gibi her konuya maydanoz olmaya çalışırlar ama ben bildiğimi okur ve okuturum.. Mesela imar verilmeyecek yere imar izni vermekle vatandaşın işini halletmekle birlikte bizim de bazı işimiz halledilmiş oluyor, bi taş iki kuş.. İmar konusunda her kesimin işini kolaylaştırdık, yani.. Bir şey daha yapıyorduk ama unuttum...''

‘‘Kazık çakma..''

‘‘Kazık atma mı?..''

‘‘Kazık çakma..''

‘‘Biliyorsunuz biz şehre makyaj yapmakla meşgulüz.. Kaldırım, yol yapmakta bizi geçen ilçe yok!. Bu dönemde 3 defa kaldırımların şemalini bozmadan şeklini değiştirdik.. Fuzuli masraf ama müteahhitler de vatandaş, onlara da ekmek kapısı açmakla hem onlar hem de biz kazanmış oluyoruz.. Kazık işine gelince.. Biz kimseye kazık atmadık, hakkımız neyse onu aldık.. Almadan vermek, ‘hadis’ ama biz resmi bir kurumuz, onun için vermeden önce alıyoruz..  Ayrıca, halkımıza çok hizmet verdik..  Bir şey daha verdik, onu unuttum...''

‘‘Reklamlar, bilboardlar...''

‘‘Doğru.. Soru sorulmasın diye, başarılarımızı abartılı bir şekilde afişlere koyduk, inanmak isteyen inanır.. Artık, soru soracak olan cevabını afişlerde bulsun. Kim neyi öğrenmek istiyorsa açıklamalı bilgileri afişlere koyduk. Bir şey daha koymuştuk ama?..''

‘‘Zam...''

‘‘Evet, biliyorsunuz spor sosyal çimentodur.. Sporun geliri yoksa ne yapacaksınız? Makbuzsuz bağışlarda artış sağlayacaksın.. Biz de 5-10 kat artırdık bağışları.. Kötü mü yaptık, Diğer taraftan, ısınmak istiyorsan zam yapılmasına ses çıkarmayacaksın, çıkarsa bi zam daha, ses yükselirse iki kat daha zam yaparım.. Vatandaş görecek ki ses çıktıkça zam da artıyor, susacak mecburen.. Önümüzdeki dönem seçilirsek eğer zam -mam yok artık.. İnşallah söz verdiğimiz projelerimizde artış yapacağız.. Bir şeyi daha artıracaktık onu unuttum..”

‘‘Bütçeyi...''

‘‘Bildiğiniz gibi elimizde olmayan nedenlerle 1 liralık iş 2 liraya mal edildi.. Bütçe ister istemez delindi. Deliği kapatmak için çıkar yolu, imar düzenlemelerinde bulduk. Vatandaş tarlasını ekmiyor, bizde ekilmeyen tarlayı arsa vasfına çeviriyoruz. Uyanıklar o tarlaları almasın, rant elde etmesin diye bu kararı 3-4 kişi arasında alıyoruz.. Belediye de kazanıyor, vatandaşta.. Biz memleketimize çağ atlattık. Bir şeye daha attık ama..''

“Sorumluluğu atmayı…”

“Erkekliğin onda dokuzu kaçmaktır. Olmayacak şeye imza atar, parmak basarsan olmaz. Öyle sorumluluk alınmaz. Bir-iki gün mazeret izni alıp vekaleti vereceksin.. Yani ateşi maşayla tutacaksın. Bak ateşim yükseldi ben kaçıyorum. Bir şey daha kaçıyordu onu unuttum..”

“Siyasi geleceğiniz…”

“Ekmek çarpsın, benim görüşümde değişiklik yok. Dediğim dedik, öttürdüğüm düdük.. Onlar benden kaçıyor, kendileri bilir.. Bi dakka, koku geliyor koku.. Bir şey yanıyor ama onu anlayamadım..”

“Şeyiniz, başkanım..”

** 

Aslında, Sandıklı’da ayrı bir seçici heyet kurulmalıydı..

İlçe Başkanı Murat Erkalan’ın başkanlığında; Hasan Coşar, Mesut Durgun, Hasan Mutlu, Mustafa Ünsal gibi isimlerden oluşan..

Sonuç, muhtemelen ne çıkardı?

Menderes Koçak’mı?..

**

Dün senenin ilk günüydü..

Önceki günden bir farkı yoktu elbet ama yeni bir sayfa açmak isteyenlere bi motivasyon. İnsan bi umut doluyor yine de..

İnsanız işte dua etmekten, umutlanmaktan vaz geçilir mi?

Ne istersek Allah’tan isteyelim..

Sevgi, barış, huzur, sağlık, bereket..

Benim hepimiz için isteğim böyle..

**

Hayırlı seneler..