YARENLER VE SEYMENLER ANKARA’DA BULUŞTU

Sandıklılar Yardımlaşma, Dayanışma, Araştırma, Tanıtma ve Kalkındırma Vakfı (SAN-VAK) tarafından Yenimahalle Belediyesi Nazım Hikmet Kongre ve Sanat Merkezi’nde Yarenler ve Seymenler buluşması düzenlendi.

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın ev sahipliğinde düzenlenen geceye, AK Parti Afyon Milletvekili Hasan Arslan, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Abdullah Erdem Cantimur, Ankara Vali Yardımcısı Osman Akbaş, Yargıtay Üyesi Ali Orhan, Ankara Kulübü Derneği Genel Başkanı Metin Özaslan, Çankırı Yaren Dernek Başkanı Ahmet Absarılıoğlu, Sandıklı Yaren Dernek Başkanı Ekrem Çavuş, Simav Yaren Dernek Başkanı Rıza Mert ve Yenimahalleliler katıldı.

Doğduğumuz ve doyduğumuz topraklara sahip çıkacağızGecede hemşerilerine seslenen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar hemşerilerini Yenimahalle’de ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Biz bu akşam sergilenen oyunlarla, hoş sohbetle, muhabbetle büyüdük. Bu oyunlarla anılarımız canlandı. Çocukluk günlerimize döndük” dedi. Başkan Yaşar “Bugün Sandıklı’nın, Çankırı’nın, Simav’ın deyişlerini, geleneklerini, göreneklerini, oyunlarını, türkülerini ve Ankara’mızın seymenlerini izledik. Hemşeri derneklerine Yenimahalle Belediyesi olarak her zaman destek veriyoruz. Ülkemizin her köşesi çok güzel. Her köşesinde bizi biz yapan değerler var. Bu coğrafya hepimize yetecek kadar güçlü, hepimizi doyuracak kadar bereketli. Bu coğrafyada bizi biz yapan değerler var. Bu güzellikleri hep beraber korumalıyız. Kimseyi ötekileştirmeden, ayrıştırmadan, düşüncesi, dini, dili, ırkı ne olursa olsun eşit görmeliyiz. Bugün her zamankinden daha çok birliğimize ve bütünlüğümüze sahip çıkmalıyız. Doğduğumuz toprakları da unutmayacağız, Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyetinin Başkenti doyduğumuz topraklar Ankara’mıza da sahip çıkacağız” diye konuştu.

Orta oyunları güldürdüVatandaşların yoğun ilgi gösterdiği gecede; Sanvak Yönetim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Hakan Arslantürk konuklara Yarenler ve Seymenler konusunda bilgi ve birikimlerini aktarırken Yenimahalleliler, sahnelenen orta oyunlarıyla kahkahaya boğuldu. Sandıklılar Vakfı, gecenin sonunda düzenlediği ödül töreni ile de emeği geçenlere plaket vererek teşekkür etti.

Kaynak: Anayurt Gazetesi - https://anayurtgazetesi.com/haber/18984304/nazimda-yarenler-ve-seymenler-bulusmasi