VALİ YİĞİTBAŞI, EN İYİ NARKOTİK POLİSİ ANNE EĞİTİMİNE KATILDI

Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, İl Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından Salar Çok Programlı Anadolu Lisesinde  “En İyi Narkotik Polisi Anne” projesi kapsamında verilen eğitime katıldı.

Annelere yönelik gerçekleştirilen eğitimlerde, narkotik suçlarla mücadelenin önemi, madde bağımlılığı, kullanımı ve etkileri, narkotik madde çeşitleri ve sentetik eczalar, uyuşturucu suçlarında yasal durum, uyuma projesi, madde kullanımı ve bağımlılığı ile mücadele merkezleri gibi başlıklarda bilgiler verildi.

Çocukları Korumak Zorlaştı

Gelişen teknoloji ile çocuk ve gençlerin zararlı içeriklere ve kişilere daha kolay ulaştığına ve bunun onları korumayı zorlaştırdığına değinen Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, “Ben de sizler gibi bir anneyim. 3 çocuk annesiyim. Günümüzde çocuk yetiştirmek daha da zorlaştı. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet üzerinden ya da telefondan birçok farklı bilgiye, negatif alanlara ve uygun olmayan içeriklere ulaşmak artık daha kolay. Çocuklarımız hiç tanımadıkları insanlar ile dünyanın öbür ucundan ya da Türkiye’nin bir ucundan bir ucuna iletişim kurabiliyor, bir oyun üzerinden ya da farklı bir alanda irtibatlı olabiliyor. Dolayısıyla çocuklarımızı muhafaza etmek, korumak git gide zorlaştı” dedi.

Uluçay’ın ‘Kamyon Garajı’ projesi Afyonkarahisar’a yakışacak Uluçay’ın ‘Kamyon Garajı’ projesi Afyonkarahisar’a yakışacak

Çocuklarını En İyi Anlayanlar Anneler

Gençlerin daha çok erken yaşta zehir tacirlerinin ağına düştüğünü dikkat çeken Vali Yiğitbaşı, “İçişleri Bakanlığımız koordinesinde İl Jandarma Komutanlığımız ve İl Emniyet Müdürlüğümüz ile şehrimizin her noktasında anne ve babaları işin içerisine katarak pek çok kampanya ve uygulama yapıyoruz. İşte En İyi Narkotik Polisi Anne projesi de onlardan biri. Anneler bir çocuğun ne istediğini anlayabilecek, onları en iyi tanıyan en önemli kişilerden biri. Aslında sadece çocuklarımızı da değil 18-35 yaş arasındaki kitleyi etkileyen bir durum bağımlılık. Ancak daha çok lise çağındaki gençlerimiz torbacıların hedefi oluyor. Arkadaş ortamında ya da onların merak ve ilgilerini dürtükleyerek onları bu tür alışkanlıklara yöneltebiliyor” diye konuştu.

Evlatlarımıza Sahip Çıkalım

Ailelere dikkatli olmaları ve çocuklarını muhafaza etmeleri uyarısında bulunan Vali Yiğitbaşı, “Bizler aileler olarak gençlerimizle sohbet halinde iken bu tür bağımlılıkların tehlikelerinden bahsedebilir onların farkındalığını artırabiliriz. Onların eşyalarını da dikkatle kontrol etmeliyiz. Evlatlarımıza sahip çıkalım. Devletimiz, milletimiz için gençlerimiz kıymetli. Gençlerimizi zehir tacirlerinin eline bırakmayalım. Afyonkarahisar İl Jandarma Komutanlığı ekiplerimizce bugüne dek bin 633 anne ve anne adayına bilgilendirme yapıldı. Bizler elimizden geldiğince mücadeleye etmeye gayret ediyoruz. Sizlerden de bu konuda destek bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Daha sonra okul idarecileri ve öğretmenlerle bir araya gelerek eğitim öğretim sürecine dair görüşen Vali Yiğitbaşı, okul hakkında bilgiler aldı.