HAYIRSEVERLERİN DESTEĞİYLE İSKENDERUN’DA 12 DERSLİKLİ OKUL İNŞA EDİLİYOR

6 Şubat depremlerinin yaralarını sarmak ve bölgeyi hızla ayağa kaldırmak için gece gündüz demeden çalışmalar devam ediyor. Deprem sonrası Hatay’ın Kırıkhan ve İskenderun ilçelerine görevlendirilen Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, deprem bölgesiyle iletişimini sürdürüyor.

Türkiye, 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve 18 ili etkileyen depremlerle sarsıldı. Günlerce süren arama kurtarma faaliyetleri, yardım seferberliği ile yaralar sarılmaya çalışılırken, o günden bugüne de Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) eliyle yapılan afet konutları ve köy evlerinin inşaatları hızla yükseliyor. Büyük bir titizlikle yürütülen çalışmalar ile bölgenin kısa sürede yeniden eski hareketliliğine kavuşturulması planlanıyor.

Çalışmalarda binaların sağlamlığına, estetiğine ve özellikle de fay hatlarına uzak olacak şekilde yer seçimine dikkat edilirken, aralıksız süren çalışmalar ile binalar hızla yükseliyor. Sosyal donatıların da yer aldığı yeni kalıcı konutlar tamamlandıkça vatandaşlara teslim ediliyor.

İLÇELERDE SEÇİM HAVASI.. İLÇELERDE SEÇİM HAVASI..

Bölgeye Destekler Hiç Kesilmedi

Deprem sonrasında iki aya yakın süreyle bölgede koordinatör vali olarak görev yapan Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Afyonkarahisar’daki görevine dönmesinden sonraki dönemde de depremzedelerle olan iletişimini ve bölgede yürütülen çalışmalara ilişkin takibini sürdürdü. Afyonkarahisar halkının ve hayırsever iş insanlarının desteğiyle, bir yıla yaklaşan süreçte bölgeye destekler kesilmedi.

İnşaat Çalışmaları Başladı, Okulun Hızla Tamamlanması Planlanıyor

Hasarlı olduğu için kullanılamayan Denizciler Çamlık İlkokulu, depremlerin hemen ardından Valiliğimizce başlatılan bağış kampanyasına Afyonkarahisarlı hemşehrilerimizin verdiği destekler ile 2 katlı ve 12 derslikli olarak yeniden inşa ediliyor.

Çalışmalar Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığının bina deprem yönetmeliğine uygun olacak şekilde ihale edildi. Hatay Valiliği tarafından 12 Aralık 2023’te inşaat firmasına yer teslimi yapılırken, inşaatın 240 günde tamamlanması planlanıyor.

Şu ana dek temel atma işlemini tamamlayan firma yetkilileri okulun ilk katındaki çalışmalarını sürdürüyor. Okul tamamlandığında, Afyonkarahisar Valiliğince belirlenecek olan ismi ile İskenderun’daki öğrencilere hizmet verecek.