MEHMET ALİ ÖZERKAN'IN CUMHURİYET'İN 100. YILI KUTLAMA MESAJI

Ankara’da faaliyetlerini sürdüren Afyonkarahisar Kültür ve Turizm Derneği Genel Başkanı Mehmet Ali Özerkan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. yılı nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

BUNDAN 100 YIL ÖNCE KURTULUŞUMUZ CUMHURİYETLE TAÇLANDIRILDI

Özerkan mesajında; "Vatan toprağına göz dikmiş düşman ordularına karşı büyük mücadele vererek önce bağımsızlığımızı kazanan, ardından Türkiye Cumhuriyeti devletini kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletinin idare biçiminin Cumhuriyet olması gerektiğini ifade etmiş, yasama, yürütme ve yargı erklerini milletin iradesine bırakmış ve 29 Ekim 1923'te yeni yönetim biçimi olan Cumhuriyet'i tüm dünyaya ilan ederek kurtuluşumuzu Cumhuriyet'le taçlandırmıştır. Milli Mücadele yıllarında yokluk içindeki bir milleti sıfırdan ayağa kaldıran büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk; "Cumhuriyet, halkın kendi kendisini idare ettiği, millet iradesinin mecliste tecelli ettiği ve egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu rejimin adıdır. Benim en büyük eserim Cumhuriyet'tir." diyerek Türk milletinin bağımsızlığına verdiği değerin büyüklüğüne dikkat çekmiştir.

YA İSTİKLAL YA ÖLÜM!

Cumhuriyet’in kazanıldığı toprakların bireyleri olarak, her şeyin bitti sanıldığı bir anda, “Ya İstiklal, Ya Ölüm!” parolasıyla bağımsızlık ateşini yakarak vatan toprağını düşmandan arındıran, bu onuru ve gururu bize yaşatan büyük kurtarıcı Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere silah arkadaşlarını ve bu uğurda şehit düşen kahraman askerlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz.

CUMHURİYET’İN KIYMETİNİ HER GEÇEN GÜN DAHA İYİ ANLIYORUZ

Cumhuriyetin ilanının 100. yıldönümünü coşku ve gurur içinde kutladığımız bu anlamlı günlerde, tarih boyunca farklı etnik gruplar, dinler ve kültürlerin buluşma noktası olmuş, aynı zamanda da karmaşık çatışmaların ve siyasi sorunların merkezi haline gelmiş olan Orta Doğu coğrafyasında yaşanan sorunlar hepimizin malumudur. Türk milleti olarak, ülkemizin kuruluşunun 100. yılını kutladığımız bu önemli zaman diliminde, cumhuriyet rejimine sahip olmanın, bu sayede edindiğimiz kazanımların ve ona sonsuza dek sahip çıkmanın değerinin kat be kat fazla anlaşılacağı aşikardır.

NİCE 100 YILLARA…

VALİ YİĞİTBAŞI, ŞUHUT BADEMLİ KÖYÜNÜ ZİYARET ETTİ VALİ YİĞİTBAŞI, ŞUHUT BADEMLİ KÖYÜNÜ ZİYARET ETTİ

Bu duygularla “daha nice 100 yıllara” temenilerimle hiç sönmeyecek bağımsızlık meşalesi altında, nice bayramlarda, bu gururu günbegün artan bir coşkuyla yaşamayı diliyorum. Yaşasın Cumhuriyet!” ifadeleriyle açıklamasını tamamladı.

Editör: Ayben Horzum