AK PARTİ AFYONKARAHİSAR TEŞKİLATINDA COŞKULU BAYRAMLAŞMA AK PARTİ AFYONKARAHİSAR TEŞKİLATINDA COŞKULU BAYRAMLAŞMA

“KALBİMİZ FİLİSTİN’DE”

Afyonkarahisar Valiliği himayelerinde, İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü işbirliğinde Prof. Dr. Veysel Eroğlu Spor Salonu’nda 28 Mayıs Dünya Oyun Oynama Günü Geleneksel Çocuk Oyunları Şenliği düzenlendi. Şenlikte ortaokullar halat çekme, fasülye atma, ‘yağ satarım, bal satarım’ oyunlarını takımlar hâlinde oynadı.

Şenlik’in tören bölümüne Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı da katıldı. Vali Yiğitbaşı, Şenlik’i takip eden basın mensuplarına değerlendirmede bulunarak “Bugün Dünya Çocuk Oyunları Günü’nü hep birlikte öğretmenlerimizle yaşadık. Oyunlarımızın hepsini sonuna kadar tekrar öğrendik. Bugün Dünya Çocuk Oyunları Günü, Türkiye genelinde ilk defa bu yıl etkinlikler düzenleniyor. Milli Eğitim Bakanlığımızın bütün Türkiye’de uyguladığı bu projeyi biz bugün burada Prof. Dr. Veysel Eroğlu Spor Salonumuz’da uyguladık. 5’inci, 6’ncı, 7’nci, 8’inci sınıflarımızı buraya dahil ettik. İlçelerimizde de eşzamanlı olarak aynı etkinlikler düzenlendi.  1600 öğretmenimiz, öğrencilerimize bu oyunlarımızı oynatabilmek için eğitim aldılar. Oyunlarımızın bir kısmı günümüze kadar gelemedi, bir kısmı çocuklarımız tarafından çok bilinmiyor. Bizler de daha önceki kuşakların oynadıkları oyunları bilmiyoruz. Aslındaki buradaki maksat, amaç, geleneksel olan oyunlarımızı tüm çocuklarımızın bilmesi; genciyle yaşlısıyla bütün nesillerin o oyunlara sahip çıkması; kültürümüzün bir unsuru olan oyunlarımızın da sürdürülebilir, devam ettirilebilir olmasıdır” dedi.

“KALBİMİZ FİLİSTİN’DE”

Vali Yiğitbaşı, Filistin’de İsrail tarafından yapılan katliama da kayıtsız kalmadıklarını belirterek “Çocuklarımız eğlenirken, oynarken bir taraftan da kalbimiz dünyada bütün mazlumların yanında özellikle de çocuklarımızın göz göre göre katliama uğradığı Filistin Bölgesi’ndeydi. Refah Kampı daha önceki gece bombalandı. Biz burada oyun oynarken bir yandan kalbimizin bir tarafında onları da unutmadığımızı, onlarla ilgili sürekli dualarımızı ve yapabileceğimizi her an yapabileceğimizi ve bu duyguyu diri tuttuğumuzu, farkındalığımızı tüm dünyaya gösterebilmek için hem de onları anmak için Türk Bayrağı ve Filistin Bayrağı rengindeki balonlarımızı gökyüzüne onların özgürlüğü adına bırakmış olduk. Umuyoruz tüm çocukların neşeyle, mutlulukla oyun oynayabileceği, daha huzur ve barış içerisinde güzel bir dünyaya insanlarımızı taşıyabiliriz. Bunun da yolu birbirimizi sevmekten çocuklarımızın da kendi ülkesine ve dünyaya yaptıkları iyi ve hayırlı işlerden geçiyor. Bunu da her fırsatta onlara öğretmeye çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞINDAN UZAKLAŞACAKLAR

İl Milli Eğitim Müdürü Miraç Sünnetci de şu açıklamayı yaptı:

“Aslında biz geçen sene bunun provasını yapmıştık.  Kamil Miras Anadolu Lisesi’nde dar kapsamlı bir şenlik yapmıştık. Şu an tüm Türkiye’de bu saatlerde Geleneksel Çocuk Oyunları ile ilgili yarışmalar yapılıyor. Buradaki amacımız, unutulmuş oyunlarımızı gün yüzüne çıkarmak. Afyon’da tüm kurumlarımızın bahçelerini geleneksel oyunlarımıza açmıştık. Bunu aşama aşama tamamlayacağız. Çocuklarımızı teknoloji bağımlılığından uzaklaştırıp geleneksel oyunlara yönlendireceğiz. Aynı anda 17 ilçemizde de bu etkinlikler eşzamanlı olarak yapılmaktadır.”

Editör: Ayben Horzum