EĞİTİM-SEN’DEN KYK YURT İDARECİLERİNE ‘ÜLKÜ OCAKLARI’ TEPKİSİ

Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Ender Karaaslan, Ülkü Ocakları Başkanı Oğuz Kaan Diler’in KYK yurduna makam aracı ile gelmesi ve yurt görevlileri tarafından karşılanmasına tepki göstererek, “Siyasi oluşumların yurtlara elini kolunu sallayarak girmesi ne anlama gelmektedir?” dedi.

Eğitim-Sen Afyonkarahisar Şube Başkanı Ender Karaaslan, dün sosyal medya üzerinden çok sık paylaşılan Ülkü Ocakları Afyonkarahisar İl Başkanı Oğuz Kaan Diler’in KYK yurtlarına girişinde çekilen görüntüleri eleştirdi. Karaaslan’ın açıklaması şöyle:

-Aileler çocuklarını yurtlara nasıl emanet edecek?

İlimiz Afyonkarahisar'da, Kredi Yurtlar Kurumu'na ait bir yurtta, siyasi bir oluşumun temsilcisinin törenle karşılanması kamuoyunda büyük tepki topladı. Kapıda, öğrencilerin güvenliğinden sorumlu kişinin de bu kişilere eşlik etmesi görüntülere yansıdı. KYK yurtları, dışarıdan ziyaretçi almayan, yurtta kalmayan kişilerin giremediği, öğrenci harici girişlerin yasak olduğu yurtlardır. Aileler, çocuklarını bu şartlar ve kurallar altında yurtlara emanet etmektedir.

-Siyasi oluşumlar yurtlara elini kolunu sallayarak nasıl giriyor?

Adeta törenle ve özel aracıyla yurda giriş yapan bu kişilere, kim, nasıl izin vermiştir? Cemaatlerin, tarikatların, vakıfların, siyasi oluşumların yurtlarda faaliyet göstermesine kim imkan sağlamaktadır? Yurtlarda öğrenciler yemek zammını, hijyenik olmayan koşulları dile getirdi diye "siyaset yapılıyor" gerekçesiyle kapı önüne konurken, siyasi oluşumların yurtlara elini kolunu sallayarak girmesi ne anlama gelmektedir?

-Öğrenciler farklı farklı yapılara emanet edilmemeli

Hangi siyasi yapı veya görüş olursa olsun, elini öğrencilerden çekmelidir. Yurtlarda siyasete, öğrencileri ayrıştıracak faaliyetlere izin verilmemelidir. Eğitim adı altında, öğrenciler farklı farklı yapılara emanet edilmemelidir. Eğitim, devletin devredilemez, vazgeçilemez temel görevlerinden biridir. Yurtlardan nitelikli hizmet almak da öğrencilerimizin temel hakkıdır. KYK yöneticilerine bir kez daha bu görevlerini ve sorumluluklarını hatırlatıyor, kendilerine emanet edilen öğrencilerin sorumluluğunu taşımaya davet ediyoruz.