CUMHURBAŞKANI ERSİN TATAR İLE VALİ YİĞİTBAŞI KOCATEPE’DE

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ve protokol üyeleriyle birlikte Büyük Taarruz’un sevk ve idare edildiği Kocatepe’ye çıktı.

Saygı duruşunda bulunulması, saygı atışı ve İstiklal Marşı’nın söylenmesiyle başlayan törende Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kocatepe’de bulunan Başkomutan Mustafa Kemal Anıtı’na çelenk sundu.

-Hayatımın En Şerefli Ve Onurlu Günlerinden Birini Yaşıyorum

AGC GENEL KURULU YARIN YAPILACAK AGC GENEL KURULU YARIN YAPILACAK

Burada konuşan ve hayatının en şerefli günlerinden birini yaşadığını söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, “26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz, “Türk tarihinde dönüm noktası ve Türk milletinin ebediyen hür bağımsız yaşama azminin muhteşem bir sembolüdür. Hayatımın en şerefli ve onurlu günlerinden birini yaşıyorum. Çocukluğumda yaşanan milli mücadele yıllarında gönlümüzde hep Atatürk sevgisi ve Türkiye vardı. Kıbrıs Türk halkı liderleri Dr. Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş Atatürk’ün zaferlerini anlatırdı” dedi.

-Halkımızın Bekası Açısından 26 Ağustos 1922 Tarihi Çok Önemlidir

Büyük Taaruuz Zaferinin önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Tatar, “Büyük Taarruz, Türk Kurtuluş Savaşı sırasında Türk ordusunun Yunan kuvvetlerine karşı başlattığı genel saldırıdır. Bakanlar Kurulu taarruz kararını almış ve 14 Ağustos 1922 tarihinde kolordular taarruz için yürüyüşe geçmiş, 26 Ağustos'ta saldırı başlamış, 9 Eylül'de Türk Ordusu İzmir'e girmiş ve 18 Eylül'de de Yunan Ordusu'nun Anadolu'yu tamamen terk etmesiyle savaş sona ermiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, milletimizin fedakârlığı ile büyük zafer kazanılmış ve cumhuriyetin ilanına giden yol açılmıştır. Halkımızın bekası ve geleceği açısından 26 Ağustos 1922 tarihi çok önemlidir” diye konuştu.

-Anadolu’da Yakılan Ateş İlhan Kaynağı Oldu

Anadolu’da yakılan ateşin kendilerine ilham kaynağı olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Tatar, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün buradaki başarısı, milletimizin özgürlüğü ve bunu kendisine şiar edinen Kıbrıs Türk halkının onun yolunda, onun devrimlerini ve ilkelerini benimseyen bizler, Rum yönetimi ve İngiliz baskıcı rejimine karşı tek vücut tek siper olarak orada da milli iradenin hâkim kılınmasında Anadolu’dan yakılan ateş, bizler için bir ışık, bir rehber ve ilham kaynağı oluşturmuştur” ifadelerini kullandı.

Burada bir subayın araziyi tanıtması sonrası Cumhurbaşkanı Tatar, Vali Yiğitbaşı ve protokol üyeleri Kocatepe’de bulunan siperleri inceledi. Ardından tören sona erdi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın Ersin Tatar, Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ve il protokolü Başkomutanlık Karargâhı’nın bulunduğu Kocatepe'ye tek geçit yeri olan Kalecik ve Kurtkaya bölgelerini canları pahasına savunan, Yzb. Agâh Efendi, 100 Mehmetçik ve Üsteğmen Feyzullah’ın anısına yapılan Yzb. Agah Şehitliğini de ziyaret ederek şehitlerimizin kabirlerine karanfil bıraktı.

Editör: Ayben Horzum