ASTAM FİKİRLERLE UYGULAMA PLANLARI ÜRETECEK

Anadolu Siyaset ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi (ASTAM) Ankara merkezli bağımsız bir sivil toplum yapılanması ve düşünce kuruluşu olarak siyaset ve toplumsal konularda araştırmalar yapmayı hedefliyor.

ASTAM temel çalışma alanlarını; Siyaset, İç ve dış Politik Gelişmeler, Ekonomik ve Mali Gelişmeler, Sanayi ve İhracat Faaliyetleri, Sağlık ve Fen Bilimleri alanında Gelişmeler, Tarım ve Hayvancılık Faaliyetleri, Çevre ve Şehircilik Politikaları, Adalet ve Hukuk Politikaları, Kadın ve Gençlik Politikaları olarak belirledi. Yönetim Kurulu Başkanlığını M. Sami Topbaş’ın yürüttüğü ASTAM’da, Afyonkarahisarlı Dr. Nusret Yurter ve Kadir Daylık ile birlikte Prof. Dr. Serdar Sezer, Dr. Abdullah Yıldız, Dr. İrfan Karatutlu, Sedat Kızılcıklı, Şener Temur Dr. Gökhan Varlı, Mustafa Burak Demirer, Özlem Kurum, Av. Berkan Karaca, Özge Aretlik, Av. Erdinç İpek, Mustafa Satıcı, Dr. Ali Yılmaz, Metin Atabey ve Şehir Plancısı Uğur Dündar gibi isimler çeşitli birimlerde çalışmalar yapıyor.

ORTAK AKIL YOLUYLA KAPSAYICI SONUÇ ELDE ETMEK HEDEFLENİYOR

REKTÖR OKUMUŞ, “SAĞLIK ENDÜSTRİ BÖLGESİ İLE YARIŞ PİSTİNİN BAŞINA GEÇECEĞİZ” REKTÖR OKUMUŞ, “SAĞLIK ENDÜSTRİ BÖLGESİ İLE YARIŞ PİSTİNİN BAŞINA GEÇECEĞİZ”

ASTAM’ın yapısı ve hedeflerine ilişkin bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı M. Sami Topbaş, ASTAM, bünyesinde yapılan faaliyetlerle, Türkiye’nin yaşadığı ve gelecekte karşılaşması öngörülen sorunları aşmak ya da en az maliyetle ortadan kaldırmak için politikalar belirlenmesine katkı sağlamayı amaçladıklarını vurguladı. Topbaş, “Sağlamak istediğimiz bu katkıyı ortaya koymak için konferanslar, seminerler, ‘arama’ toplantıları, yuvarlak masa toplantıları düzenlemeyi hedefliyoruz. Bu toplantılarda ortaya çıkan görüşleri, teknik anlamda olgunlaştırır ve nesnel öneriler haline getirerek yazılı ve görsel materyaller şeklinde, toplumla ve karar vericilerle paylaşmak istiyoruz. Gücümüzü farklı disiplinlerden gelen birçok akademisyen, iş insanı, siyasetçi, asker, diplomat ve bürokratın farklı tecrübe, bakış açısı ve tecrübelerinin ortak bir zeminde tartışmasından almaktayız. Bunu yaparken amacımız, tartışılan konuda konsensüse ulaşarak ortak akıl yoluyla kapsayıcı bir sonuç elde etmektir. Faaliyetlerimizi Yönetim Kurulumuz planlamaktadır.” dedi.

İLK ZİYARET 9. CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL’E YAPILDI

Topbaş, sözlerini şöyle tamamladı: “ASTAM bünyesinde yer alan Çalışma Komisyonları ve Danışma Kurulu da,  fikir, siyaset ve bilim dünyasında yer edinmiş, toplum önderlerinden oluşmaktadır. Komisyon ve Kurullar ASTAM’ın faaliyet ve projelerimizi desteklerken, sürekli olarak faal olan Çalışma Akademilerimiz de alanlarında uygulama politikaları oluşturmaktadır. ASTAM geçtiğimiz günlerde ilk ziyaretini 9. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e gerçekleştirerek, çalışmaları ve vizyonları hakkında bilgi verdi, görüş alışverişinde bulundu. Önümüzdeki günlerde ziyaret ve toplantıların kamuoyu ile paylaşılacağı belirtildi.

Editör: Ayben Horzum