“1. KÜÇÜK SANAYİ SİTESİ KENTSEL DÖNÜŞÜM KAPSAMINA ALINMALI”

Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek, yerel seçimler öncesi Belediye Başkan adaylarına yaklaşık 50 yıl hizmet veren 1. Küçük Sanayi Sitesi’nin kentsel dönüşüm kapsamına alınmasını önerdi.

Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek, yaklaşan yerel seçimler öncesi projeleri peş peşe açıklamaya başlayan belediye başkan adaylarının şehrin çarpık yapılaşması konusuna girmekten çekindiklerini belirtti. Hakan Dilek, başkan adaylarına çağrıda bulunarak, konut alanlarının ortasında kalan ve ekonomik ömrünü tamamlamış durumdaki 1. Küçük Sanayi Sitesi’nin kentsel dönüşüm kapsamına alınması için proje geliştirilmesini önerdi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM KOLAYCA SAĞLANABİLİR”

Sanayi sitelerinin kent içinde başlayan şimdiki yerlerine giden süreçteki tarihi gelişimlerinden de bahseden Başkan Dilek, “Dünün Afyonkarahisar’ına baktığımızda ilk sanayi dükkânları 2. Dumlupınar Caddesi’ndeydi. Daha sonra ‘marul tarlası’ dediğimiz alanlara taşınmaya başlandı ve 1. Küçük Sanayi Sitesi inşaatına 1960’ların sonunda başlanmış ve belli bir yılda bitmiştir. Bu sanayi sitemiz günümüzde konutların arasında kalmış, çarpık yapılaşma bu bölgede de kendini göstermiştir. 1. Küçük Sanayi Sitesi alanında modern inşaat tekniklerinin katkısıyla kat yüksekliği kolayca attırılabilir. Bu durum burada yapılacak ‘dönüşümü’ kolaylaştırır. Modern bir kentsel dönüşüm sağlanması hem dükkan sahiplerini hem de varsa mirasçılarını memnun edecektir. Buradaki konut yapılaşması kentin modernleşmesine ve konut arzına olumlu katı sağlayacaktır.” dedi.

“AFYON’DA PLANLAR HEP GÜNÜ KURTARMAK ADINA YAPILDI”

Modern Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Hakan Dilek, şehirde çarpık yapılaşmadan kurtulunması gerektiğini belirtti. Başkan Dilek, “Gelişen kent merkezindeki sanayi sitelerimizin gerek küçük gerekse büyük yerleşim alanları içerisinde kalmıştır. Hiçbir zaman Afyon’un yapılaşması orta ve uzun vadeli düşünülmemiştir. Genellikle günü kurtarmak, hatırlı insanların arsasını zayi etmemek ve rant sağlamak için düşünülmüş projelerdir. OSB büyük kasabaların arasında, Afyon Kocatepe Üniversitesi arsasına bitişik kalmıştır. Bu durumda ne kasabalar ne üniversite ne de Organize Sanayi Bölgesi gelişebilmiştir.” ifadelerini kullandı.