YURT, “AYDINLIK VE ÖZGÜRLÜĞE EĞİTİM VE BEYAZ BASTONLA ERİŞİLEBİLİR”

Türkiye Görme Engelliler Derneği Şube Başkanı Mesut Yurt, görme engellilerin aydınlığa ve özgürlüğe, ancak eğitimle ve Beyaz Bastonla erişebileceklerini belirtti.

Türkiye Görme Engelliler Derneği Afyonkarahisar Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Yurt, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle açıklama yaptı.

“AYDINLIK VE ÖZGÜRLÜĞE BEYAZ BASTONUMUZLA ERİŞEBİLİRİZ”

Dernek Şube Başkanı Mesut Yurt, Türkiye Görme Engelliler Derneği’nin 1970 yılında kurulduğunu ifade etti. Yurt, “​Beyaz Baston Hareketi, gözlerini sonradan kaybetmiş bir fotoğraf sanatçısı olan James Biggs’in çevresindekiler tarafından daha kolay fark edilebilmek amacıyla; bastonunu beyaza boyaması sonucu ortaya çıkmış ve 1931 yılında Fransa Körler Örgütü tarafından her yılın 7-14 Ocak haftası ‘Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası’ olarak ilan edilmiştir. Louis Braille’in de 4 Ocak’ta doğması, bu ayı, görme engelliler için oldukça anlamlı bir hale getirmektedir. ​Gerek Beyaz Baston gerekse Braille alfabesi, görme engelli bir bireyi bağımsız kılan en önemli iki unsurdur. Türkiye Görme Engelliler Derneği, bu konunun öneminin fazlasıyla farkında olarak; logosunda bu temayı işlemiştir. Şöyle ki; 6 nokta grubuna dokunarak yükselen bir beyaz baston, güneşe dokunmaktadır. Yani; ‘Aydınlığa ve özgürlüğe, ancak eğitimle ve Beyaz Bastonumuzla erişebiliriz.’ demekteyiz.” dedi.

“ENGELLİ OKULLARINA BRAİLLE MASAL KÜTÜPHANESİ AÇIYORUZ”

BAŞKAN ULUÇAY’DAN TAM DONANIMLI DEVLET HASTANESİ SÖZÜ BAŞKAN ULUÇAY’DAN TAM DONANIMLI DEVLET HASTANESİ SÖZÜ

“Bu farkındalıktan hareketle; Türkiye Görme Engelliler Derneği olarak; derneğimiz bünyesinde bağımsız hareket kursları açmaktayız.” diyen Yurt, sözlerini şöyle sürdürdü: “Eğitimin her kademesindeki öğrencilere talepleri doğrultusunda asistan tahsis etmekte ve her yıl onlarca öğrenciye burs sağlamaktayız. Yine 2019 yılında başlattığımız ‘Masallara Dokun’ projemizle, Türkiye’deki görme engelliler okullarının tamamına Braille masal kütüphanesi açma hedefimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerlemekte, altıncı kütüphanemizi bu anlamlı ay içerisinde yani 5 Ocak 2024 tarihinde Adana Oğuz kağan Köksal Körler Okulu’nda açmış bulunmaktayız. Bunun yanında; görme engelli kimselerin toplum içerisinde saygın ve eşit bireyler olabilme mücadelesini yükseltmekte, yaptığımız eylem ve geliştirdiğimiz söylemlerle bu konuyu diri tutmaktayız. ​Görüldüğü üzere; derneğimizin en önemli mücadele alanları, yukarıda bahsedildiği gibi kodlanmıştır. Görme engelli bireylerin toplum içerisindeki hak ettiği konumu elde edebilmesi için; mücadelemizi daha etkili yöntemlerle devam ettirecek genel merkezimizde birlikte ve çalışmalarımızı bu düsturla sürdüreceğiz. Yaşasın beyaz baston, yaşasın haklı davamız.”