“VETERİNER HEKİMLER HALK SAĞLIĞINI DOĞRUDAN KORUYOR”

Uluçay’ın ‘Kamyon Garajı’ projesi Afyonkarahisar’a yakışacak Uluçay’ın ‘Kamyon Garajı’ projesi Afyonkarahisar’a yakışacak

Afyonkarahisar Veteriner Hekimleri Odası tarafından il genelinde görev yapan serbest veteriner hekimlerle istişare toplantısı İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Toplantı Salonunda yapıldı. Toplantıya; İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Parlak, İl Müdür Yardımcısı Şevki Gümüş ve Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Mahmut Tat ve ilimizde görev yapan çok sayıda veteriner hekim katıldı. Toplantıda İl Müdürü Özkan Parlak’a Oda Başkanı Nevzat Algan tarafından plaket verildi. Toplantının ikinci bölümünde mesleki teknik konularda bilgilendirme yapıldı.

“182 YILLIK AKADEMİK GEÇMİŞİ OLAN BİR MESLEK MENSUBUYUZ”

Toplantıda 2024 yılında bulaşıcı hayvan hastalıkları ile mücadele kapsamında yapılacak faaliyetler ve veteriner hekimlik hizmetlerinin yürütülmesi konusunda bilgilendirme ve görüş alışverişinde bulunuldu. Saygı duruşu akabinde okunan İstiklal Marşı sonrası, toplantının açılış konuşmasını Oda Başkanı Nevzat Algan, yaptı. Algan, “Veteriner hekimlik insanlık var olduğundan bu yana hayvan sağlığı için ve insan sağlığı için hizmet vermektedir,  bu hizmetini de Dünya durdukça sürdürmeye devam edecektir. Ülkemizde Osmanlı döneminde 1842’de açılan askeri Veteriner Okuluyla başlayan 182 yıllık akademik geçmişi olan bir mesleğin mensuplarıyız. Meslektaşlarımız Osmanlı Devleti’nin son döneminde ve Kurtuluş Savaşımızda tüm Avrupa’yı da etkileyen sığır vebası hastalığına aşı geliştirmiş ruam hastalığı ve şarbonla mücadele ederek ülkemize ve insanlığa büyük hizmetler vermişlerdir. Cumhuriyet döneminde de bu hizmetler artarak devam etmiştir. Son yıllarda gündeme gelen doğal beslenmeyi Veteriner Hekimler bundan 70-80 yıl önce gündeme getirmiş, ülkemize Amerika menşeli süt tozlarının ve margarinlerin girdiği dönemde yine bir veteriner hekim olan Doçent Dr. Osman Nuri Koçtürk yaptığı çalışmalarla bu yapay sağlığa zararlı gıdaların tüketimini engellemeye gayret etmiştir.” dedi.

“VETERİNER HEKİMLER HALK SAĞLIĞINI DOĞRUDAN KORUYOR”

Oda Başkanı Nevzat Algan, saymakla bitiremeyeceğini belirttiği çalışmalardan bir tanesinin de Turkovac isimli yerli Covid-19 aşısını bulan ve geliştiren bilim insanının bir veteriner hekim olması olduğuna dikkat çekti. Algan, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Bizler doğrudan doğruya halk sağlığını koruyan bir mesleğin mensuplarıyız. 100 gramlık porsiyonlar halinde 4 bin insanımızın sofrasına ulaşacak hastalıklı bir sığır karkasının insan tüketime sunulmasını engelleyen, salgın hastalıkların yayılmasını engelleyenler yine bizleriz. Bahsettiğim bu görevlerimizi yalnızca bir ücret mukabilinde değil vatan millet sevgimiz ve mesleğimizin manevi bilinci ile yapıyoruz. Afyonkarahisar Veteriner Hekimleri Odası olarak mesleki çalışmalarımızı yasal ve bilimsel çerçevede yürütmekle birlikte aynı zamanda mesleki dayanışma ve sosyal yardımlaşma düsturumuzla da ciddi çalışmalar yapmaktayız.”

“GELECEĞİN VETERİNERLERİNE 3 YILDIR BURS VERİYORUZ”

Başkan Algan, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Üç yıldır Veteriner Fakültemizde öğrenim gören öğrencilerimize karşılıksız olarak burs imkânı sağlıyoruz. Bu yıl bursiyer sayımızı 25 öğrenciye çıkardık. Malulen meslek hastalıkları yüzünden emekli olmuş bir meslektaşımıza da her ay düzenli olarak maaş şeklinde yardım ediyoruz. Ücretsiz meslek için eğitimler düzenliyoruz. Kısaca hem mesleki hem de sosyal anlamda üyelerimize vekâleten mesleğimiz ve memleketimiz için elimizden geldiğince çalışıyoruz. Toplantıya katılan tüm meslektaşlarıma ve yakın zamanda Tarım Orman İl Müdürü olarak göreve başlayan Sayın Özkan Parlak’a davetimize icabet edip aramızda bulunduğu için teşekkür eder görevlerinde üstün başarılar dileriz.”

“SAĞLIKLI GIDANIN ÖNEMİ KÜRESEL SALGINDA İDRAK EDİLDİ”

Hayvan Sağlığı Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürü Mahmut Tat, toplantıda bir konuşma yaptı. Sağlığın ve sağlıklı gıdanın ne kadar önemli olduğunun son yaşanan Covid-19 küresel salgınında idrak edildiğini belirten Tat, şöyle konuştu: “Sağlığın korunmasında en önemli unsurlardan biri sağlıklı gıdadır. Sağlıklı hayvansal gıdalar da sağlıklı hayvanlardan elde edilir. Dolayısıyla Veteriner Hekimin olmadığı bir yerde sağlıklı yaşamdan bahsedilmesi söz konusu değildir. Hayvan hastalıkları ile mücadelede kamu çalışanı Veteriner Hekimler ve özel sektörde çalışan veteriner hekimler aynı öneme sahip bir şekilde görev yapmaktadırlar. Özel kliniklerde görev yapan veteriner hekimler mesai mefhumu olmaksızın 7/24 görev yapan meslektaşlarımız olarak hizmet vermektedirler. Bu yönüyle bakıldığında hayvan hastalıkları ve mücadelede serbest Veteriner Hekimler yeri doldurulamaz bir görev yapmaktadırlar. Afyonkarahisar İl Tarım Orman Müdürlüğü olarak Sayın İl Müdürümüzün talimatları doğrultusunda özellikle serbest Veteriner Hekimlerle ciddi bir işbirliği yapma çabasındayız. İl Müdürümüze, Veteriner Hekimlere verdiği bu önem nedeniyle özellikle teşekkür etmek istiyorum. Toplantımızın mesleğimize ilimize ve memleketimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

“BAĞIMSIZLIK KADAR ÜLKEDE HAYVANCILIK STRATEJİK ÖNEMDEDİR”

İl Tarım ve Orman Müdürü Özkan Parlak, veteriner hekimlik hizmetlerinin ülke hayvancılığı için büyük bir önem taşıdığını ifade etti. Müdür Parlak, şunları kaydetti:

“Aynı zamanda veteriner hekim olan vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’mızda belirttiği gibi ‘Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak.’ mısralarındaki Alsancak’ımızım özgürce dalgalanması için ülkede hayvancılık son derece stratejik bir öneme sahiptir. Bu konuda veteriner hekimler oldukça önemli bir görev üstlenmişlerdir. Şahsım ve mesai arkadaşlarımla sizlerin her zaman yanınızda olduğumuzu çalışmalarınızın kolaylaşması için elimizden geleni yapacağımızı bilmenizi isterim. Biz bakanlık olarak özel sektörle kamunun ayrılmaz bir bütün içinde eşgüdümlü çalışması gerektiğini düşünüyoruz. Bu kapsamda ilimizde de kamu özel sektör işbirliği ile çok başarılı çalışmalara imza atacağımızı düşünüyor ve umut ediyorum. Afyonkarahisar hayvansal üretim ve hayvan popülasyonu bakımından Türkiye’de en ön sırada gelen illerden bir tanesi. İlimizin bu potansiyelini korumak ve daha da yükseltmek ancak kamu ve özel sektör işbirliği ile olur. Oda Başkanı Nevzat Algan’la bu konuda yaptığımız görüşmelerde Afyonkarahisar Veteriner Hekimleri olarak gerekli maddi manevi tüm desteklerini sağlayacaklarını bildirmeleri bizim için memnuniyet verici oldu. Gece gündüz kar kış demeden derdini anlatamayan hayvanların sağlığı için dolayısıyla insan sağlığı için çalışan tüm veteriner hekimlerin görevlerini rahatça yapabilmeleri için elimizden gelen desteği vereceğiz.”