VALİ YİĞİTBAŞI, “ORTAK AKIL TOPLANTILARI ANLAMLI OLDU”

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı Gün FM’de Gazeteci İsmail Akar’ın hazırladığı Gündem Özel yayınında ilin meseleleri ile çocuklar ve gençlerin çalışmaları hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Ortak akıl buluşmalarında her kesimden insanın Afyonkarahisar’ın röntgenini çektiğini kaydeden Yiğitbaşı, “ 6 gün sürdü.16 başlık halinde yapıldı.Her kesimden değerlendirmeler aldık.Eğitimden sağlığa çok sayıda meseleleri konuştuk. Ben toplantılardan çok memnunum. Birarada olmaya hepimizin çok ihtiyacı varmış. Bu toplantılara katılanlarda çok mutluydu. Birbiriyle tanışmayan, aynı konulara kafa yoran kişiler bir araya gelmiş oldular. Şehrimizin tanıtımı için de bu toplantılar anlamlı oldu. Dışarıdan gelen hocalarımız da şehrimizi tanımış oldular. Etrafımızdaki büyük şehirlerdeki üniversitelerden akademisyenlerimiz geldi. Önümüzdeki süreçte arama konferansları yapacağız” dedi.

Eğitimde önemli bir ivme kazandık

İlimizin eğitiminin her geçen gün daha iyiye doğru gittiğini belirten Yiğitbaşı, “Geçtiğimiz yıl YKS’de, LGS’de birinciler çıkardık. Yine üniversite sınavlarında iyi dereceler alan öğrencilerimiz oldu. Güzel bir ivme yakaladık. Koordinasyonu, iletişimi arttırmak için adım atmaya devam ediyoruz. Önümüzdeki süreçte daha iyiyi yakalayacağız.Burada ailelerin üzerine de önemli görevler düşüyor. Bir genci bir çocuğu en iyi anne anlar. O yüzden annelerimizin daha dikkatli ve duyarlı olması lazım” diye konuştu.

Birlikte ailece yapılan kahvaltı ve akşam yemeklerinin çok önemli olduğunu söyleyen Yiğitbaşı, “Birarada, yüz yüze bakarak yemek yiyip sohbet etmek çok önemli. Uzmanlar bunun çok yararlı olduğunu söylüyor. Bir süre bile olsa çocukların dijital ortamdan uzaklaşmaları lazım. Ben bunu evimizde de uygulamaya gayret ediyorum. Yetişkinler çocuklara doğru rol model olmalı” dedi.

Sürücülere uyarıda bulunan Vali Yiğitbaşı, “Hem Jandarma hem de Emniyetimizin okul çevreleriyle ilgili tedbirleri ikinci yarıyılda da devam edecek. Velilerimizin de bu konuda bizlere destek olmalarını rica ediyoruz. Her anlamda okullarda denetimlerimiz sürüyor. Biz huzurun, asayişin, güvenliğin şehriyiz. Bu konuyu çok önemsiyoruz. Narko Anne projesi önemli. 2023-2024 Eğitim öğretim döneminin ilk yarısında okul servisleri kontrol edildi. Okulların açılması ile bu denetimlerimiz yine artarak devam edecek. Okul önünde sürekli tedbirleri de alıyoruz. Vatandaşlarımızın uyuşturucu ile mücadele de etkin rol alması lazım. Gördüğü veya şüphelendiği her durumda güvenlik güçlerine haber vermelerini istiyorum. Bu konuda devlet vatandaş işbirliğini önemsiyorum. Bu arada basınımıza da önemli görevler düşüyor. Uyuşturucu ile mücadele, akran zorbalığı, çocuklara cinsel istismar gibi meselelerde dikkatli ve duyarlı olmalıyız” dedi.

        

     Üniversite öğrencilerini önemsiyoruz

İlimizdeki üniversitelerle ortak çalışmalar yaptıklarını söyleyen Yiğitbaşı, “Üniversiteden bir arkadaşımız Valilikte görev yapıyor. Öğrenci toplulukları ile irtibat halindeyiz. Öğrencilerimizin taleplerini alıyoruz. Onların işlerini kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Erenler ile  şehir merkezi arasındaki kopukluğun üzerine gitmek lazım. Öğrencilerin şehir merkezine gelmeleri için tüm kurumlar işbirliği halinde çalışmalıyız. Yine Gençlik Merkezimizin çalışmaları sürüyor. Ortak akıl buluşmalarında devletimizin özellikle genç ve kadınlarımıza verdiği destekler çok fazla bilinmediğini fark ettik. Bunların onlara daha fazla anlatılması lazım. Üniversitelerdeki sosyal etkinlik kulüplerini sürekli dinliyoruz. Gençlik merkezimizde 12 kişiyi bulan bir guruba istediği kursun açılması konusunda destek veriyoruz. Gençlerimizin spordan sanata donanımlı olmalarını arzu ediyorum” dedi.

   Zafer Müzesi Yaz aylarında bitecek

Zafer Müzesiyle ilgili bir whatsap grubu kurduklarını söyleyen Yiğitbaşı, “Zafer Müzesi şehrimiz için çok kıymetli. Süreç içinde restorasyona başlanmış ve ardından başka yapılması gerekenler ortaya çıkmış. Seksenli yıllarda yapılan ekstra kirişlerin sıkıntı yarattığı açıklandı. Bu yapılan işler süreci uzatmış. Şu anda ikinci etap güçlendirme tamamlandı. Son aşamaya gelindi. Ben görevdeyken buranın bitmesini çok istiyorum. Restorasyon ve teşrifat yapılacak. Bu yaza bitmesini bekliyoruz. Konuyu yakından takip ediyoruz” dedi.

Afyonspor’un sıkıntılarının kamuoyu tarafından bilindiğini söyleyen Yiğitbaşı, “Afyonspor’un desteklenmesi çok önemli. Bu işin sürdürülebilir olması lazım. Düzenli gelirin olmaması takımımızı zorluyor. Biz kamu olarak işadamlarımızdan destek alarak bu işi sürdürmeye çalışıyoruz. Takımı şirketleşmeye götürerek, önceki borçları yapılandırarak takımı daha iyi bir noktaya getireceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Akar’ın hangi takımı tuttuğunu sorması üzerine Vali Yiğitbaşı babası, eşi ve çocuklarıyla birlikte Beşiktaş’ı tuttuklarını söyleyerek geçmişte basketbol ve voleybol oynadığını da sözlerine ekledi.

Yayın sonrası Gün FM Yönetim Kurulu Başkanı Fadime Akar ile görüşen Vali Yiğitbaşı Gün FM’in başarılı yayınlarının devamını diledi. Akar ise Vali Yiğitbaşı’na katılımı dolayısıyla teşekkür etti.

Yiğitbaşı Gün FM çalışanları ile yayın anısına hatıra fotoğrafı da çektirdi.