VALİ YİĞİTBAŞI ENDEMİK TÜR EBER SARISINI İNCELEDİ

Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Çay Kaymakamı Emre Yeşilbaş ile birlikte baklagillerin kraliçesi olarak bilinen, yeryüzünde sadece şehrimizdeki Eber Gölü’nün güneyinde yetişen ve mayıs ayının gelmesiyle çiçeklenen endemik tür Eber Sarısını inceledi.

“ENGELLER BİZE NE SÖYLER” PROGRAMI YARIN “ENGELLER BİZE NE SÖYLER” PROGRAMI YARIN

80 cm'ye kadar boy alan, her bir çiçeğinden üç meyve çıkan ve bu yönüyle de yeryüzündeki 18 bin bitki türü içerisinde tek olma özelliğine sahip Eber Sarısının korunmasının önemine değinen Vali Yiğitbaşı, Eber gölünün şehrimize, Eber Sarısının da gölümüze çok yakıştığını söyledi.

Eber Sarısının Özelliği Diğer Baklagillere Uygulanacak

Nisan ayı sonunda mayıs ayı başında çiçek açan Eber Sarısını yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak üzere Eber Gölüne giden Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, “Bugün tam da mevsimi gelmişken bölgemize özgü, dünyada örneği görünmeyen endemik tür Eber Sarısını gözlemlemek ve bu konuda neler yapabileceğimizi yerinde görmek üzere buradayız. İlgili kurum müdürlerimiz ve üniversite hocalarımızla hem Eber sarısını koruyabilmek hem de doğada geliştirilmesi ve yayınlaştırılması konusunda neler yapabileceğimizi konuştuk. Eber Sarısı sadece bu bölgede Eber Gölü’nün güneyi ile Akşehir Gölü’nün güneybatısında, meyve bahçeleri ile göller arasındaki dar bir hat boyunca kesintili ve öbekler halinde yayılım gösteren bir tür. Tek bir çiçekten 3 ayrı meyve veriyor. 18 bin bitki türü içerisinde de bu yönüyle tek. Diğer baklagil türlerine de bu gen çalışması uygulanabilirse her çiçekten tek bir meyve alıncaya kadar 2 katına, 3 katına çıkarılması mümkün olabilecek. Bu yönde bir çalışma henüz yok. İnşallah bu alanda bir çalışma planlıyoruz. Böylelikle Eber Sarısının bu özelliğini fasulye, nohut gibi diğer baklagillere de uygulandığında üreticilerimiz tek bir çiçekten daha fazla ürün alabilecek. Bu açıdan bizim için kıymetli bir tür” dedi.

Eber Sarısını Birlikte Koruyalım

Eber sarısının kolaylıkla kendiliğinden yetiştiğine ve sulama istemediğine değinen Vali Yiğitbaşı, görselliği ile de hayran bıraktığını kaydetti. Eber Sarısının koparılmaması ve korunması gerektiğini belirten Vali Yiğitbaşı, koparılması halinde 387 bin 147 liralık cezanın uygulandığını, vatandaşların bu konuda duyarlı olması gerektiğini söyledi.