VALİ YİĞİTBAŞI, BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ

Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediyesi ortaklığında düzenlenen programda protokol üyeleri ve basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Programın açılış konuşmasını Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezer Küçükkurt, yaptı. Ardından Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ve Afyonkarahisar Milletvekili Av. İbrahim Yurdunuseven günün anlam ve önemini içeren konuşmalar yaptı.

Uluçay, Engelsiz Parkı ve Gündüzlü Yaşam Merkezi projesinin yatırım programına alındığının müjdesini verdi Uluçay, Engelsiz Parkı ve Gündüzlü Yaşam Merkezi projesinin yatırım programına alındığının müjdesini verdi

Medyanın Etkisini Bir Hikâye ile Anlattı

Son olarak söz alan Vali Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, “Gazeteciliğin önemi ile ilgili konuşurken her zaman dile getirdiğim bir olayı sizlerle paylaşmak isterim. Orson Welles’in, 1938 yılında bir radyo tiyatrosunda ki yayını büyük bir kara mizah örneği olarak tarihe geçti. 1938’lerde Orson Welles'in yönettiği bir radyo tiyatrosunda Dünyalar Savaşı tiyatrosunu anlatırken o sırada haber bülteni için o sırada kesinti yapılıyor. Sonrasında tiyatroda 'Marslılar Dünya'yı işgale başladı!' şeklinde bir anons geçiyor. O sırada radyoyu dinlemeye başlayanlar uzaylıların dünyayı istilasını anonsu bilmeyen Amerikalılar New York’u, New Jersy’i birbirine katıyorlar. Farklı bir medya kanalı olmadığı için gerçeği anlayana kadar hem maddi hem manevi can ve mal kayıpları gerçekleşiyor. Çok enteresan ve trajikomik diyebileceğimiz anlar yaşanıyor. Gerçek birkaç gün sonra ortaya çıkıyor. Radyo sadece kulağa hitap eden bir medya aracı olmasına rağmen ne kadar etkili olduğunu ne kadar inandırıcı olduğunu bu olayda aslında görebiliyoruz. Yaşanmış bir hikâye olduğu için ben çok etkili ve anlamlı görüyorum. Medyanın etkisini, insanların düşüncelerine etkisini anlatmak noktasında anlamlı buluyorum” dedi.

Hakikati Arayan Gazetecilere İhtiyaç Var

Günümüzde çok fazla medya aracının olduğunu belirten Vali Yiğitbaşı, teknoloji gelişse bile ince bir işçilikle hakikati arayıp bulan gazetecilere ihtiyaç olduğunu söyledi.  Medyanın her türlü alanında çalışan tüm basın mensuplarının yaptığı işi önemsediğini kaydeden Vali Yiğitbaşı, “Gazetecilik gerçekten kıymetli bir iştir. Şöyle bir çağda yaşıyoruz. Bildiğiniz gibi geçen yıllarda Post Truth diye bir kavram öne çıktı. Yani hakikat ötesi ya da hakikatin önemsizleştiği bir çağda yaşıyoruz. Bu ne demek. Önümüzde çok fazla içerik var. Ancak hangisinin teyit edilmiş bilgi olduğunu anlamakta zorlanıyoruz. Gerçek ötesi çağ ya da gerçeğin önemsizleştirilmesi bu demek. Titiz bir şekilde hakikati sorgulayan, uğraşan, gerçeği teyit eden, farklı görüşlere yer veren, emek harcayan gazeteci titizliğine her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Bunun için sizlerin gayretlerine minnettarız. İyi ki bu meslek var iyi ki sizler varsınız. Şehrimize katkılarınız, bizlerle vatandaşlar arasında köprü olduğunuz, toplumun ihtiyaçlarını önümüze koyduğunuz için hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Hepinizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyorum” diye konuştu.

Vali Yiğitbaşı’nın konuşmasının ardından gazetecilere yönelik gerçekleştirilen seminerde, BİK Yönetim Kurulu Üyesi ve Cumhurbaşkanı eski Başdanışmanlarından Mehmet Akarca “Türk Basın Tarihi”, Cumhuriyet Savcısı Asım Ekren “Yeni Basın Kanunu”, Doç. Dr. Emre Vadi Balcı da “Yeni Medya” konu başlıklarında sunum yaptı.