ÜSTÜN’DEN ANLAMLI ÇAĞRI, “ZİMEM GELENEĞİNİ YAŞATALIM”

Afyonkarahisar Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Cengiz Üstün, Ramazan Ayı münasebetiyle anlamlı bir çağrı yaptı ve “Zimem geleneğini yaşatalım”dedi.

Zimem Defteri Nedir ?

Ramazan ayında maddi durumu iyi olan kimseler, herhangi bir dükkana girer, borçluların borçlarını öderdi. Esas olan Allah’ın rızasını kazanmaktır, ya hep. İşte bu cümlenin eyleme dökülmüş halidir zimem defteri.

Bizlerde bu felsefeyi düstur edinerek "insanı yaşat ki devlet yaşasın" anlayışının en güzel örneğinden biri olan Zimem defteri geleneği; yardımlaşmanın, dayanışmanın, anlayışın tüm güzelliklerini içinde barındırıyor. Osmanlı'da Ramazan ayında zenginler, hiç tanımadıkları insanların borçlarını öder; borcu olanın borcunu kimin ödediğini, borcu ödeyen de kimin borcunu ödediğini bilmezdi.

Afyonkarahisar’da bu geleneği yaşatmaya çalışıyoruz, çalışacağız.

Çağrıda Bulunuyoruz..

Afyonkarahisar İş Adamlarına, Belediye Başkanlarımıza, Belediye Başkan Adaylarımıza ve Siyasi Partilerimize çağrıda bulunuyoruz.

Afyonkarahisar Merkez, İlçelerimiz, Beldelerimiz ve Köylerimizin bu konuyla ilgili hassasiyet göstereceklerine inanıyoruz.Özellikle dar ve orta gelirli mahallelerimizde bulunan vatandaşlarımız ve bakkal esnaflarımız için Afyonkarahisar Bakkallar Odası ve Afyonkarahisar ESOB olarak işbirliğine her zaman hazırız.