“ULUSLAR ARASI REKABET EDİLEBİLİRLİK GÜÇLENECEK”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Teknoloji Transfer Ofisi (AFSÜ TTO) Avrupa Patent Ofisi Bilgi Merkezi (PATLIB) olmaya hak kazandı.

“ULUSLAR ARASI REKABET EDİLEBİLİRLİK GÜÇLENECEK”

AFSÜ TTO bünyesinde 2020 yılında kurulan Türk Patent ve Marka Kurumu Sınaî Mülkiyet Danışma Birimi, Avrupa Patent Ofisi (EPO) ile stratejik iş birliği başlatarak PATLIB olmaya hak kazandı. AFSÜ’nün yenilikçi projelerini sürdürülebilir şekilde değerlendirerek, inovasyon ve teknoloji transferine yeni bir boyut kazandıracak bu iş birliği ile üniversitenin, sınaî mülkiyet konularında daha güçlü bir konuma ulaşması hedefleniyor. PATLIB iş birliğinin, AFSÜ’de yürütülen araştırmalar için Avrupa düzeyinde bilgi erişimini artırarak, projelerin uluslararası düzeyde rekabet edebilirliğini güçlendireceğine dikkat çeken Rektör Okumuş, “Bu stratejik iş birliği, üniversitemizin inovasyon ekosisteminin daha fazla potansiyel yatırımcı ve iş ortağı çekmesine fırsat tanıyarak bölgesel ve ulusal kalkınmaya katkı sağlayacak. Böylece AFSÜ’nün girişimci ve yenilikçi üniversite endeksinde üst sıralara taşınmasını ve üniversitemizde üretilecek araştırmaların küresel düzeyde etki yaratmasını hedefliyoruz.” dedi.

“AFSÜ’NÜN DAHA TANINIR OLMASINA DESTEK OLACAĞIZ”

AFSÜ TTO Koordinatörü Öğretim Görevlisi Emre Semiz, EPO iş birliği ile AFSÜ’de geliştirilecek projelerin daha etkin yönetileceğini ve ticarileştirilebileceğini söyledi. Araştırmacıların ve girişimcilerin PATLIB ile sağlanacak bilgi ve danışmanlık desteği sayesinde, patent süreçlerini daha etkin yönetebileceğini kaydetti. Semiz, “Sınaî mülkiyet hakları konusunda bilinçli bir yaklaşımın yaygınlaştırılmasıyla AFSÜ’nün sürdürülebilir inovasyon ve bilgi transferi hedeflerine önemli bir katkı sağlayarak, üniversitemizin ulusal ve uluslararası alanda daha fazla tanınmasına da destek olacağız.” ifadelerini kullandı.