“TÜRK MİLLETİ ASKERİ DEHALAR ÇIKARMIŞ BİR MİLLETTİR”

VALİ YİĞİTBAŞI, BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ KUTLADI VALİ YİĞİTBAŞI, BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ KUTLADI

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Hukuk Fakültesinde “Şehitlik ve Gazilik” konulu konferans düzenlendi.

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şube Başkanı Malul Gazi İsmail Kumartaşlı’nın konuşmacı olarak yer aldığı konferansa; AKÜ Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Hakan Kaşka, Malül Gazi Cihan İlhan, Malül Gazi Fatih Çiğiltepe ve Malül Gazi Ahmet Güngör ile birlikte öğrenciler katıldı.

Etkinliğin açış konuşmasını yapan Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Hakan Kaşka, askerlik mesleğinin strateji sahibi olabilmeyi ve gerektiğinde bu stratejiyi kullanabilmeyi gerekli kılan bir meslek olduğunu belirtti. Kaşka, “Türk Milleti, askeri deha bakımından yüksek kişileri her zaman bünyesinden çıkarmış olan bir millettir. Özellikle de Fatih Sultan Mehmet’i bu vesile ile anmamız gerekir. Fatih’in, İstanbul’un fethi sırasında kullanmış olduğu taktik çok önemlidir. Fatih, büyük toplar kullanılmasından ziyade küçük toplarla surda gedikler açarak bu gediğin büyük toplarla yıkılmasını sağlıyor. Bu olay gibi gemilerin karada yürütülmesi de yine askeri dehanın sonucudur.” dedi.

“TELEFONUMUZ ÇALDIĞINDA ÜRPERİYORUZ”

Türkiye Harp Malulü Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Afyonkarahisar Şubesi Başkanı İsmail Kumartaşlı, 11 Temmuz 2004 tarihinde Şırnak’ta görevde iken bölücü terör örgütü mensuplarının döşemiş olduğu el yapımı patlayıcının infilak etmesi sonucu yaralanarak gazilik ünvanını aldığını belirtti. Öğrencilere gazilik ve şehitlik hakkında bilgiler veren Başkan Kumartaşlı, “Telefonumuz her çaldığında korkuyla açıyoruz. Hayatımızın her anı ve hayatın akışı bizim için değişebiliyor. Telefonumuz çaldığı zaman biz hemen ürpeririz. Çünkü her an şehit haberi vermeye gideceğimiz haberini almak bizi korkutuyor. Sivil toplum örgütleri üye sayısının fazlalığı doğrultusunda güç ve söz sahibidir. Biz ise Türkiye’de sayısının artmasını istemeyen tek derneğiz.” diye konuştu.

“GAZİ OLARAK BIRAKTIĞIMIZ GÖREVİ ŞEHİT OLARAK ALMAKTAN MUTLULUK DUYARIZ”

Türk Milletinin şehitlik ve gazilik hususunda çok özel bir ruha sahip olduğunu ifade eden Başkan Kumartaşlı, “Devletimiz bize bir görev verdiği zaman gazi olarak bıraktığımız görevi şehit olarak almaktan gurur duyarız. Afyonkarahisar’da hayatını devam ettiren gazilerimizden yaşlı bir amcamız ‘Devlet bana da görev verse yaşlı başımla gider, şehit olurum.’ diyebiliyor. İşte bu ruh bizim yüzlerce yıldır damarlarımızda akan kanda mevcuttur. Hiçbir güç, bu ruhu yenemiyor. Camia olarak Türkiye’de hukuk alanında karşılaştığımız sorunlarımız vardır. Bizim kanunlarımızda bir insanın başına bir olay geldiğinde belirli kanunlardan hak alır. Türk Silahlı Kuvvetleri personeli görev başındayken başına bir şey geldiğinde; bir ölüm veya maluliyet oluştuğunda Sosyal Güvenlik Kurumu kanunlarında bize birtakım haklar verilmektedir. Türkiye’de gaziliğin iki tanımı var; birincisi iki devletin savaşı sonucu savaşa fiilen katılana verilen tanım ‘muharip gazi’, ikincisi ise görevi sırasındayken yaralanarak malül olan kişilere verilen ‘malül gazi’ tanımıdır. Bu tanımlara göre hangi kanundan hak aldığımız ayrılıyor. Şehitlik de yine öyle olmaktadır. Yakamızda bulunan kartlardan dahi durumlarımız ayrılmaktadır.” şeklinde konuştu. Konferans soru cevap bölümünün ardından sona erdi.