TÜRK EĞİTİM SEN KADIN KOMİSYONU ÜYELERİYLE BULUŞTU

 Türk Eğitim Sen Kadın Komisyonu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle  kadın üyeleriyle buluştu Buluşmada, Kadın Komisyonu Başkanı Fatma Arzu İzgördü, “kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir” dedi.

   Dünya 8  Mart Emekçi Kadınlar günü dolayısıyla  bir araya gelen Türk  Eğitim Sen Kadın Komisyonu Başkanı Fatma Arzu İzgördü, 8 Mart; Dünya kadınlarının taleplerini ,kamuoyu ile paylaşarak, “ birlikte daha gür haykırdıkları, kendilerini toplumda eşit bir birey olarak yok sayan çağdışı zihniyetlere  karşı omuz omuza mücadele verdiği gün olduğunu dile getirdiler. Buluşmada söz alan Türk Eğitim Sen Kadın Komisyonu İzgördü, “Kadınlarımız; ekonomik ve sosyal hayatta var, iş yaşamında var. Ancak sorunlarıyla var, açmazlarıyla var, kronik dertleriyle var.” dedi.

“Kadın emeği ve katkısı olmadan demokratikleşme mümkün olamaz”

Türk  Eğitim Sen Kadın Komisyonu Başkanı Fatma Arzu İzgördü,  8 Mart’ın kadınlara yapılan haksızlığın görünür olması bakımından önemli bir günü olduğunu dile getirerek, “Bizler 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün, kadınların, eşitlik, bağımsızlık, özgürlük, politik ve ekonomik haksızlıkların giderilmesi, ayrımcılığın sona erdirilmesi, kadınlara uygulanan her türlü şiddetin önlenmesi, saygın yaşam ve insan onuruna yaraşır çalışma koşullarının sağlanması yolunda verdikleri mücadelenin simgesi olduğuna inanıyoruz, ve hiçbir ülkenin kadınların emeği ve katkısı olmadan sağlıklı bir şekilde gelişmesinin, kalkınmasının, demokratikleşmesinin mümkün olmadığını düşünüyoruz.” Dedi.

“Kadın millettin kurucu rüzgarıdır”

ŞEHİT ANNESİ DUALARLA UĞURLANDI ŞEHİT ANNESİ DUALARLA UĞURLANDI

Başkan İzgördü kadının toplum için önemine değinerek, “Biliyoruz ki, kadın toplumun en etkili, yönlendirici, birleştirici ve koruyucu unsurudur. Kadının ilerlemesi sosyal adaletin bir şartı olmakla birlikte sadece bir kadın sorunu değildir. Bu konu, kalkınmış bir toplumu inşa etmenin de ön koşuludur. Demokratik, ileri bir toplum için, kadınların güçlendirilmeleri, etkinlik alanlarının genişletilmesi, eğitim, istihdam, sağlık, siyaset, hukuk vb. alanlarda eşit fırsat ve olanaklardan faydalanabiliyor olmaları dolayısı ile büyük önem taşımaktadır.” Dedi.

“Mevlana’nın sözüyle anlattı”

Kadın’ın toplum ve insanlık için önemini  dünyaca ünlü  mutasavvıf Mevlana’dan verdiği özdeyişle anlatan İzgördü, “Kadın “Önce İnsan”dır. İnsan gerçeğinin, erkek ve kadında tecelli eden hakikati, Hz. Mevlâna’da çok derin anlamlara bürünür. Mevlâna: “O güzel sevgili, kalpleri cezbeden bir pınarın nurudur. Kadın Hakk’ın nurudur…” diyor.” Dedi. İzgördü kadının hayatta ve toplumdaki yerine değinen İzgördü, “Hayatın ağır yüklerini taşıyan, elinin emeğini gözünün nuru ile birleştiren, küçük yüreğine koskoca sevgiler sığdıran, güçsüz bedenlerin güçlü kahramanları kadınlar! Eksik Olmayın!” dedi. İzgördü Kadınların haklarını koruyacaklarına inancının tam olduğunu dile getirerek, “Elde ettiği hakları sonuna kadar koruyup, geliştireceği inancıyla, tüm kadınlarımızın bu anlamlı gününü kutluyoruz.” Dedi.