“Tarıma Dayalı OSB projesiyle aracılar değil, Afyon’un kendi insanları kazanç sağlayacak”

MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, “Tarıma Dayalı OSB” projesiyle Afyonkarahisar’ın toprağında yetişmiş, çiftçisinin hazırladığı, köylüsünün ürettiği ürünlerin çok daha fazla değer kazanacağını söyleyerek, “Tarıma Dayalı OSB projesiyle aracılar değil, Afyonkarahisar'ın kendi insanları kazanç sağlayacak” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt beraberindeki partililerle birlikte Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Ataköy Mahallesi’nde ziyaretlerde bulundu.

KADINLARIMIZIN İSTİHDAMINA ÖNCÜLÜK EDECEĞİZ

İstihdamla ilgili projelerini açıklayan Başkan Adayı Küçükkurt, şu ifadelere kullandı: “Afyonkarahisar'da kadınlarımıza yönelik, ‘Üreten Kadınlar’ adını verdiğimiz projelerimiz mevcut. Bu projenin detayını daha önce kamuoyuna ilan ettik. Afyonkarahisar’da nüfusun büyük bir oranını oluşturan kadınlarımız ne yazık ki üretimden kopuk vaziyetteler. Son dönemde bununla ilgili çalışmalar yapılmış olsa da yeterli değil. Afyonkarahisar'daki kadınlarımızın üretime yönlendirilmesi ile ilgili Afyonkarahisar Belediyesi öncü rol oynamak mecburiyetindedir. Buna nereden başlamak lazım? Bizim projelerimiz içerisinde yer alan ‘Kent Konakları’ çalışmamız var. Kent Konaklarının içerisindeki bir bölüm de üreten kadınlara yönelik meslek edindirme kursları ve onları üretime teşvik edici çalışmalarla ilgili alanlar oluşturacağız. Kadınlarla ilgili Afyonkarahisar'da üretime yönelik çalışmaları bulunan el emeğini sergileyen kadınlarımızın ‘Kent Konakları’ vasıtasıyla üretimlerini teşvik etmemiz gerekiyor. Bugün Afyonkarahisar'daki pek çok işletme ara eleman noktasında büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Ara elemanla ilgili sanayicilerimizin ihtiyaçlarını bizlerin kadınlarımıza ve gençlerimize vereceğimiz mesleki kurslarla desteklememiz gerekiyor. Bu konuda sertifika çalışması yapan Milli Eğitim Bakanlığıyla işbirliği yapan hatta AB fonlarını kullanan birçok kurum ve prosedür söz konusudur. Bunları sağlıklı bir şekilde belediye olarak kullanmamız gerekiyor. Kadınlarımızı üretim noktasında daha fazla istihdam etmemiz gerekiyor. Şehirlerarası yollarda bulunan gastronomi sokakları yapılmasıyla ilgili bir çalışmamız var.”

TARIMA DAYALI OSB İLE ARACI DEĞİL KÖYLÜMÜZ KAZANACAK

Tarıma Dayalı OSB projesiyle ilgili bilgi veren Başkan Adayı Küçükkurt, şunları söyledi:

“Şehrimizin ekonomisinin ana unsurlarından bir tanesi de tarımsal faaliyetlerdir. Ama bakıyoruz ki Afyonkarahisar'da üretilen mesela bezelye ya da Afyonkarahisar'da üretilen salatalık Afyonkarahisar'da tarımsal ürün olarak ortaya çıkıyor. Başka illere Bursa'ya, İzmir'e gittiğinde bir sınai ürüne dönüşüyor. Konserve oluyor, turşu oluyor. Afyonkarahisar'da tarıma dayalı OSB’yi kurup, geliştirip şehrimizin kendi ürünlerini sınai ürün haline getirmiş olacağız. Buda Afyonkarahisar ekonomisine doğrudan direkt katkı sağlayacak. Gelişmekte olan OSB’ler desteklenmeli. Tarıma dayalı OSB’ye baktığımızda Afyonkarahisar'ın ekonomisinin temelinden itibaren çok daha büyük katma değerler sağlayacak özelliğe sahip olacak. Şehrimizin toprağında yetişmiş çiftçisinin hazırladığı köylümüzün ürettiği ürünler çok daha fazla değer kazanacak. Aracılar değil Afyonkarahisar'ın kendi insanları burada kazanç sağlamış olacak ve dolayısıyla Afyonkarahisar ekonomisine doğrudan giriş yapmış olacağız. Biz tarıma dayalı OSB’de bu ana fikri savunuyoruz. Allah nasip ederse göreve geldiğimizde hayata geçireceğimiz projelerin başında da tarıma dayalı OSB gelmektedir.”