Ülkem birçok sorunla boğuşurken, özellikle de ekonomik sıkıntı çekerken birileri ülkeme

                                    SURİYELİLERİN MİSAFİRLİĞİ NE ZAMAN BİTECEK?

           

            Ülkem birçok sorunla boğuşurken, özellikle de ekonomik sıkıntı çekerken birileri ülkeme kabus gibi çökmüş vaziyette. Gazeteleri karıştırırken insan bazı haberlere inanası gelmiyor ama rakamlar verilince durum başkalaşıyor. Özellikle büyük şehirlerde durumun daha kötü olduğu yazılıyor.

            İstanbul Büyük şehir belediye başkanının söylemini okuyunca insanın içine bir şüphe giriyor. Ne diyor başkan. İktidarın göçmen ve sığınmacılarla ilgili verdiği rakamlarla gerçekler birbirini tutmuyor. Bu durumun bir an evvel açıklığa kavuşturulmasını istiyor.

            Sığınmacılar konusuna değişik açılardan bakalım. Bir defa kim finans ederse etsin Türk milletinden daha iyi yaşadıkları kesin. İkincisi ve asıl sorunların başında geleni Suriye’de doğum oranı 2.57 iken Türkiye’de yaşayan Suriyelileri doğum oranı 5 ‘in üstünde bu demektir ki gelecek yıllarda ülkemin etnik nüfus sorunu ortaya çıkaracaktır. Özellikle güneydoğu illerimizden Gaziantep ve Hatay illeri ve Kilis ile Urfa’da durumun kötüye gittiğini muhalefet yanında insanlarımızda söylemektedir.

            Konunun daha iyi anlaşılması için Mudanya sahilleri ve İstanbul sahillerini Suriyeli sığınmacıların istila ettiğini gazeteler resimliyor. Cezaevleri ve suç işleme durumu ne yazık ki hiç açıklanmıyor.

            Gelelim okul durumuna Suriyeli öğrenciler sınava girmeden bazı üniversitelerimize kayıt yaptırırken, bizim öğrenciler YKS’den yüksek puan almak zorunda. Aynı zamanda kredi ve burs sorunu da aynı. Bizimkiler faizi ile birlikte ödüyor, Suriyeli yan gelip yatıyor.

            Esnaflıkta da durum aynı gibi bakın belgesini siz okuyun diye yazıyorum.   TC No; 99506728860 Adı; Alaeddın Almubarak (Suriyeli Sığınmacı) Bakkal dükkanı işletiyor.
2021 Ocak Ayında Türk Devleti kendisine 31 bin 920 lira (Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardımı) ödedi. Ayrıca (Şartlı Eğitim Yardımı) olarak 240 TL ödedi. Elektrik Desteği Yardımı da yapılacak… Alın size belgesi...

            Suriye merkezli medya kuruluşu Enab Baladi, sadece İstanbul'da 530 binden fazla Suriyelinin yaşadığı bölgede peş peşe açılan Suriyeli bakkalları inceledi.

          Eskiden sadece Suriye menşeili ürünlerin yer aldığını fakat bunun zamanla değişerek Türk mallarının da satıldığı bakkallar, Türk bakkallardan 3 kat daha pahalıya sattığı belirtildi.

         Bu tür bakkallarda da borç defteri olduğunu da vurgulayan Suriye merkezli medya kuruluşu, Suriyeli bakkallarda Türk lirasının dolara çevrildiğini ve bölgede yaşayan Suriyelilerin buralarda sosyalleştiğini kaydetti.

  • İşte Suriyeli bakkallardaki detaylar:
  • Türk bakkallardan 3 kat pahalıya satıyorlar
  • Elden para transferi, döviz bozdurma yapıyorlar
  • Kaçak tütün satıyorlar
  • Kulaklık, şarj satıp; cep telefonlarını Türk şebekesine kaydediyorlar(1)

Tarihte ülkelerin işgali ve devletlerin yok oluş sebeplerinden birisi de göçlerdir. Özellikle ideolojik hedeflerle ülkemize doldurulan Geçici Koruma Altındaki Suriyeli sığınmacılar, getirilen Afganlılar ve ülkemize gelen kaçak Afrikalılar millî devlet yapımızı, millî kimliğimizi, kültürümüzü ve ekonomimizi tehdit etmektedir. Millî eğitimimiz ve sağlık sistemimizde yabancılara göre düzenlemeler yapılmıştır. Bu düzenlemeler devletin diğer idarî yapısına doğru da genişlemektedir. Sığınmacı ve kaçaklara Türk vatandaşlarına göre imtiyazlı davranılmaktadır.

         Şimdi asıl Afyon’u ilgilendiren kısmına gelelim. İlimizde ne kadar Suriyeli ve Afgan var?

Bunlar için Afyonkarahisar valiliği ve Belediyesi ne kadar yardım yapıyor. İlimizden ayrılmaları için bir çalışma var mı?  Geçtiğimiz ayda bir Iraklı olayı olaylarda bizler aydınlatılacak mıyız?

Bizlerin şahsi görüşü artık ensar ve muhacir biteli çok olduğu gibi misafirlikte yerel ağızla kabak tadı vermeye başladı.                                                     Saygılarımla                                                                                                                                                        İbrahim AYAN

Kaynak.1- Yeniçağ gazetesi 26/06/2024