“SANDIKLI ŞEHRİMİZE KATMA DEĞER SAĞLAYACAK”

 

Saadet Partisi Sandıklı Belediye Başkan Adayı Mustafa Taşkapı vatandaşlar ile buluşmaya devam ediyor.

Sandıklı Belediye Başkan Adayı Mustafa Taşkapı, Sandıklı sanayi sitesinde esnaf ve vatandaşlar ile buluşup sorunlarını dinledi, Milli Görüş Belediyeciliği’nin çözüm önerilerini anlattı. Sandıklı’nın durumu hakkında konuşan Taşkapı şunları söyledi; Bugün Sandıklımız termal kaplıcaları, tarımı, ticareti, hayvancılığı, sanayisi, ulaşımda stratejik konumu, seraları ve enerji tesisleri ile hem şehrimize hem de ülke ekonomimize katma değer sağlayan bir ilçemizdir.

 

TERMALLERİMİZ SAĞLIK TURİZMİ İLE DÜNYA’YA AÇILACAK

 

BAŞKAN ADNAN ÖZTAŞ, DERNEK YÖNETİCİLERİNİ KABUL ETTİ BAŞKAN ADNAN ÖZTAŞ, DERNEK YÖNETİCİLERİNİ KABUL ETTİ

Sandıklı için büyük bir öneme sahip olan termal kaplıcaların global çapta bir üne kavuşması yönünde projelerinin olduğunu anlatan Taşkapı; Tüm dünyada sağlık endüstrisinin önemi hızla artarken, global çapta termal kaplıcaya olan ilgi de artmaktadır. Bizler de elimizdeki nimeti daha verimli ve katma değerli bir yatırıma çevirmek için çalışmalar başlattık. Sağlık turizmi sektörü yıllık %20 gibi yüksek bir büyüme sergilemektedir. Bu bağlamda, dünya nüfusunun %3’lük kesiminin medikal tedaviler (onkolojik tedaviler, tıbbi tedaviler, cerrahi işlemler, kaplıca-kür terapileri ve fiziksel rehabilitasyon tedavileri vb.) için başka ülkelere seyahat ettiği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Bizler de Sandıklımız için bunu fırsata çevirme, pastadan pay alma gayreti ile çalışmalarımızı başlattık. Özellikle ülkemiz için en büyük pazar niteliğindeki Avrupa vatandaşlarının gerçekleştirdikleri tıp turizmi amaçlı seyahatlerin son 5 yılda %24 oranında arttığını gördük. Tüm bu araştırmalar sonucunda elimizdeki termal sıcak su kaynağını daha verimli ve katma değerli nasıl pazarlarız, önce ilçemize sonra şehrimize ve sonrasında ülkemize döviz girişi olarak nasıl bir fayda sağlarız düşüncesi ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tabi bunların icraate dönüşebilmesi için inşallah vatandaşlarımız 31 Martta ilçemizin yönetiminde değişime karar verecektir.

SANDIKLI SERACILIKTA SÖZ SAHİBİ OLACAK

Taşkapı; Geniş tarım arazilerine sahip olan Sandıklımızda çiftçiler ve özel teşebbüsler arazilerin bir kısmında seracılık yapmaktadır. Sandıklı’da termal sıcak suyun da olması ile seracılığın daha da gelişmesi beklenmektedir. Az araziden çok verim alınması noktasında önemli olan seracılık, bir yıl çiftçimizin yüzünü güldürürken, bir sonraki yıl piyasanın bozuk olması sebebiyle zor günler geçirmesine neden olabiliyor. Çiftçilerin en büyük talebi ise yurt dışı pazarına açılma noktasında destek ve girdilerin azaltılması. Bizler bununla ilgili olarakta çalışmalarımızı yaptık. Sandıklımız başta olmak üzere jeotermal kaynakların bulunduğu bölgelerde son sistem seracılığı teşvik edeceğiz ve buna özel paketlerin hazırlanması için çalışmalarda bulunacağız. Seracılarımızın zarara uğramaması için kooperatifi teşvik edecek ve destekleyeceğiz. Çiftçimizin pazarını belediye olarak gerekli durumlarda biz bulacağız. Çiftçimiz ürününü satamadığı için zarar etmeyecek. Geçmiş yıllarda şahit olduğumuz olaylar vardı, bazı ülkeler seralarımızdan çıkan mahsulü almadı ve çiftçimizin çoğu zarar etti, sonrasında ise ya serasını sattı ya da bozmak zorunda kaldı. Bu tarz olumsuz gelişmelerin yaşanmasına izin vermeyeceğiz.