SAĞLIK ÇALIŞANLARI SESSİZ YÜRÜYÜŞLERİNE DEVAM EDİYOR

Hekimler ve sağlık çalışanları teröre, soykırıma, işgale karşı bu hafta 9’ncu kez yürüdü.

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri (AFSÜ) hekimleri ve öğrencileri bugün öğleden sonrası yaklaşık 30 kişinin katılımıyla İmaret Camii önünden başlayarak Milli Egemenlik Caddesi üzerinden devam eden ve Zafer Meydanında son bulan Filistin’e Destek Yürüyüşü düzenledi. Yürüyüşün ardından Zafer Meydanında basın açıklaması yapııldı. Açıklamayı AFSÜ Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Asistanı Dr. Hüseyin Kayabaş, yaptı.

“ŞEHİTLERİMİZE ALLAH RAHMET EYLESİN “

Dr. Hüseyin Kayabaş,şehitlerimize Allah’tan rahmet diledi. Dr. Kayabaş, “Sözlerime başlamadan önce sizlere, bizleri acı ve üzüntüye boğan bir haberi paylaşacağım. Irak’ın kuzeyinde Pençe-Kilit Harekâtı bölgesinde 12 Ocak 2024 tarihinde üs bölgemize sızmaya çalışan teröristlerle çıkan çatışmada dokuz kahraman askerimiz şehit olmuş, dört kahraman askerimiz de yaralanmıştır. Piyade Sözleşmeli Er Kemal Batur, Piyade Uzman Çavuş Serkan Sayın, Piyade Sözleşmeli Er Müslüm Özdemir, Piyade Sözleşmeli Er Emrullah Gülmez, Piyade Üsteğmen Gökhan Delen, Piyade Uzman Çavuş Hakan Gün,Piyade Uzman Çavuş Ahmet Köroğlu, İstihkam Sözleşmeli Er Murat Atar, İstihkam Sözleşmeli Er Muhammed Tunahan Evcin bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır, yaralılarımıza da acil şifalar dileriz.” ifadelerini kullandı.

“YÜRÜYÜŞÜMÜZÜN 9. HAFTADASINDAYIZ”

KÖKSAL’DAN ZAFER MÜZESİ ELEŞTİRİSİ KÖKSAL’DAN ZAFER MÜZESİ ELEŞTİRİSİ

“Terör devletinin Filistin topraklarında işlediği suçlar büyüyerek devam ediyor.” diyen Dr. Kayabaş, “Terörist İsrail; yalnızca Filistin halkına karşı değil, bütün insanlığa karşı, sadece Filistinli çocuklara değil, bütün çocuklara karşı suçludur. Nasıl ki hiçbir suç cezasız kalmaz, Israil için de ceza günü hızla yaklaşmaktadır. Bugün biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak ‘Terör, Soykırım ve İşgal’e’ karşı yürüyüşümüzün 9.

haftasındayız. Ülkemizde gündemin dağıtılıp Filistin’e desteğin azaltılmaya çalışıldığının farkındayız. Gazze halkı ise tam 98 gündür uçak ve bomba seslerine, yıkıma ve katliama karşı direniyor, Uyku, güvenlik hissi ve düzenli beslenme gibi insanın temel ihtiyaçlarından hiçbirine sahip olmadıkları 98 gün. Sağlık hizmetlerine ulaşım gibi bizim için paha biçilemez bir hak, oradaki insanlar için öldümden önceki son durak. Bütün bunlara, İsrail tarafından uygulanan teröre rağmen korkmayan ve yılmayan Gazze halkını, tutuklansalar da öldürülseler de görevleri başından bir an ayrılmayan Gazzeli sağlık çalışanlarını selamlıyoruz. Biliyoruz ki onlar kan görmeye, aralıksız çalışmaya, uykusuz kalmaya alışıktır. Ancak hastalarına yardım edememeye, onları çaresizce ölüme bırakmaya asla alışık değildir.” dedi.

“GAZZE ‘DE GÖREV ALMAYA HAZIRIZ”

Dr. Kayabaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uluslararası yardım kuruluşlarına sesleniyoruz. Biz Gazzeli sağlık çalışanlarıyla birlikte çalışmaya, oralarda kurulacak hastane ve sağlık tesislerinde görev almaya hazırız. Bununla birlikte İsrail tarafından tutuklanan ve türlü işkencelere maruz bırakılan 54’ten fazla hekimin özgürlüklerine güvenli bir şekilde kavuşmaları için ve yıkılan hastanelerin yeniden yapılması, güvenli bir şekilde işlev gösterebilmesi için gereken bütün çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz.”

“SÜRECİ TAKİP EDİYORUZ”

Dr. Kayabaş, sözlerini şöyle tamamladı: “Tutuklanan hekimlerin ve yıkılan hastanelerin isimlerini basın kuruluşlarıyla paylaştık ve süreci takip ediyoruz. Meslektaşlarımız özgür, hastanelerimiz güvenli olana kadar durmayacağız. Sessiz Yürüyüşümüz 9 haftadır Türkiye’nin her bölgesinden 40’tan fazla ilde insanlığı yaşatmaya çalışan sağlık çalışanlarının katkısıyla devam ediyor. Biz her hafta, beyaz önlüklerimizle sessizce yürüyerek bağırıyoruz: Hiçbir katilin ve hiçbir teröristin yaptığı yanına kalmadığı gibi senin de yaptıkların yanına kalmayacak İsrail. Sen kaybedeceksin; insanlık kazanacak, Filistin halkı kazanacak, beyaz önlüklerini soykırıma karşı duvar olarak örenler kazanacak, yıktığın hastanelerin içinde bütün insanlığın hayatını kurtarmaya devam eden Gazzeli meslektaşlarımız kazanacak. İnsanlık dışı bütün eylemlerden kurtulmak için verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz. Buradan tekrar işgalci İsrail’e sesleniyoruz. Onlar sanıyorlar ki biz sussak mesele kalmayacak. Halbuki biz sussak tarih susmayacak. Tarih sussa hakikat susmayacak. Onlar sanıyorlar ki bizden kurtulsalar mesele kalmayacak. Halbuki bizden kurtulsanız, vicdan azabından kurtulamayacaksınız.”