REKTÖR OKUMUŞ’UN SÖZLERİ ÇARPILTILDI

OLGUN, “SEÇMEN YÖNLENDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR” OLGUN, “SEÇMEN YÖNLENDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Rektörlüğü’nden yapılan açıklamada, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle 9 Ocak 2024 tarihinde AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un davetiyle düzenlenen kahvaltı programına, ulusal ve yerel basın kuruluşlarında görevli çok sayıda basın mensubunun katıldığı belirtildi.

“AFSÜ REKTÖRÜ MENFAAT SAĞLIYOR ALGISI ÜZDÜ”

AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un, basın mensuplarına üniversite ile ilgili bilgiler verdiği ifade edilen açıklamada, “AFSÜ Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş’un, AFSÜ’de akademik, idari ve sağlık hizmetleri alanlarında tamamlanan ve yürütülen çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunduğu ve basın mensuplarının sorularını cevaplandırdığı bir etkinlik yapılmıştır. Bu etkinlik sonrası çok sayıda medya kuruluşu tarafından ‘AFSÜ Rektörü Okumuş, AFSÜ Diş Hekimliğinden ben de randevu alamıyorum, torpil yaptırıyorum.’ başlığı ile haberleştirilmiştir. Oysaki Prof. Dr. Okumuş’un Diş Hekimliği randevularındaki talep artışı hakkında yöneltilen bir soru üzerine verdiği cevap açıktır. Rektör Okumuş, Diş Hekimliği Fakültemizde sağlanan gelişmeleri istatistikî verilerle açıkladıktan sonra, hizmet kalitesi ve çeşitliliğinin artması neticesinde, üniversitemiz Diş Hekimliği bölümüne olan teveccühü ifade etmek amacıyla, aşırı talebe bağlı olarak randevu sisteminden randevu almanın artık çok zorlaştığı belirtilmiştir. Yeri geldiğinde randevu alamayan ancak durumu acil ve önemli olup Rektörümüze ulaşan hastalar için gerekirse kontenjan artışı sağlayarak muayene olmalarının sağlanmasını, konuşma sanatı retoriğin bir gereği olarak ve salonda bulunan hedef kitlenin dikkatlerini çekmek amacıyla esprili, vurgulu bir şekilde yapılmıştır. Bu durum ilk haberin sahibi bir internet sitesine ait haber içeriğinde de belirtilmiştir. İroni yaparak sarf ettiği cümlelerin, Rektörümüzün şahsına avantaj sağlama babında anlaşılmasına neden olacak şekilde bazı basın-yayın organlarınca manşetleştirilmesi, bizleri ziyadesiyle üzmüştür. Nitekim çarpıtılarak verilen konuşmanın başını ve sonunu dinlediğinizde bu cümlenin üniversitenin diş hekimliği alanındaki başarılarını ve hasta bakma kapasitesindeki hızla gelinen süreci nasıl nitelediği anlaşılmaktadır.” denildi.

“ÜNİVERSİTEMİZİ GÖLGELEYEN MAKSATLI YAYINLAR YAPILDI”

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“Söz konusu kahvaltı programındaki bu açıklamanın, çeşitli basın-yayın organlarınca, içinden bazı ifadelerin bir şekilde kesilerek ön plana çıkartılmasıyla yapılan yayınlar vardır. Üniversitemizin göstermiş olduğu gelişme ve kaliteli hizmet sunumunu gölgelemeye çalışan maksatlı yayınlar olup, kaliteli hizmetin aslında nasıl karşılık gördüğünü göstermeye çalıştığımız bu ifadelerin, kendine ait anlamları üzerinden yola çıkarak, elde edilen başarının görünür olmasının ve haber değeri oluşturmasının engellenmeye çalışılması da bizi üzen bir başka nokta olmuştur. Rektörümüzün yaptığı konuşmanın Diş Hekimliği Fakültemiz ile ilgili bölümünün video içeriğini kamuoyunun sağduyusuna ve bilgisine sunarız.”