REKTÖR KARAKAŞ’TAN YENİ ESER, “MEKANIN TOPLUMSALLIĞI”

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, yeni eserini sosyal medyadan duyurdu. Karakaş, Doktora öğrencilerimle ‘Kent, Mekan ve Toplum’ dersi kapsamında yaptığımız kitap çalışmalarının ikincisi; ‘Mekanın Toplumsallığı’ isimli kitabımız, Ketebe Yayınları Sosyoloji dizisinde yayınlandı. Alana katkı yapması dileğiyle… Emeği geçenlere teşekkürler” dedi.

Kitabın tanıtımında ise şu özet yer aldı:

BAŞKAN KÖKSAL: “ALİ ÇETİNKAYA’NIN MİRASINI KORUMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ” BAŞKAN KÖKSAL: “ALİ ÇETİNKAYA’NIN MİRASINI KORUMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

“Genel bir tanımla kent; farklı sosyal sınıflardan bireylerin, yapay çevrenin doğal çevreye baskın geldiği bir ortamda, belli kurallara uyum sağlayarak yaşamlarını sürdürdükleri yerleşim yeridir. İnsanlığın tarihi kadar eskiye dayanan sosyolojik düşüncede kent ve kent yaşamı önemli bir yer tutmuş, bilimsel bir disiplin olarak sosyoloji de başından itibaren kenti inceleyen alanlardan biri olmuştur.

Son yıllarda bu alandaki araştırmaların odak noktalarından biri, ‘mekân’ kavramı ve bu kavramın toplumsal dinamiklerle etkileşimidir. Kent mekânı coğrafyanın toplumsal bir forma bürünmesini simgeler ve bu dönüşüm…”

Editör: Ayben Horzum