PARKHYAT’TA 72 yaşındaki hastaya küçük kesi yöntemi ile by-pass ameliyatı başarıyla yapıldı

PARKHAYAT’TA 72 YAŞINDA HASTAYA EL BİLEĞİNDEN STENT VE KÜÇÜK KESİ YÖNTEMİYLE BY-PASS AMELİYATI BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

Özel PARKHAYAT Afyonkarahisar Hastanesi Kalp Sağlığı Merkezi Kalp ve Damar Cerrahisi doktorlarından Dr. Erdinç Naseri, ve Kardiyoloji doktoru Zekeriya Kaya ile birlikte, kalp krizi geçiren 72 yaşındaki hastaya el bileğinden anjio ve stent işlemi sonrasında göğüs kafesi açılmadan, küçük kesi yöntemiyle kalp ameliyatı yapılarak sağlığına kavuşturdu.

Geçtiğimiz günlerde kalp krizi geçirdiği anlaşılan ve göğüs ağrısı şikâyetiyle Özel PARKHAYAT Afyonkarahisar Hastanesi Kalp Sağlığı Merkezi’ne başvuran, S.U. adlı 72 yaşındaki erkek hasta, kalp krizi tanısı belirlendikten sonra kalp krizine yol açan ciddi tıkanıklık oluşan koroner damara el bileğinden stent işlemi uygulanarak hastanın hayati tehlikeyi atlatılması sağlandı. Anjio sonrası stente uygun olmayan hastanın kalbinin sol tarafını besleyen ana damarın ameliyatla müdahale edilmesi gerektiğine karar verildi. Kalp damar cerrahisi uzmanı Doktor Erdinç Naseri bu damara küçük kesi (halk arasında kapalı yöntem olarak bilinen) ile göğüs kafesi açılmadan by-pass ameliyatı yaptı. Parkhayat Hastanesi’nin Kalp Damar Cerrahi Polikliniği ve Kardiyoloji Polikliniğinin hassas koordinasyonu sayesinde hibrit yöntem ile mükemmel sonuç elde edilen hasta şifasına kavuşarak hastaneden kısa süre içinde taburcu edildi.

2008-2024 yılları arasında PARKHAYAT Kalp Sağlığı Merkezin’de 3000’den fazla başarılı kalp ameliyatı gerçekleştirildi. 2018 yılından itibaren yapılan koroner by-pass  ameliyatlarının önemli bir bölümü kapalı yöntem kalp ameliyatı olarak yapıldı. Türkiye’de sadece birkaç merkezde uygulanabilen bu yöntem özellikle operasyon sonrasında hastanın konforunu yükseltip, günlük yaşamına daha hızlı dönebilmesi açısından önemli bir yöntemdir.