KÖKSAL, “DEPREMZEDELERİN SEÇMEN OLARAK GÖRÜLMESİ HATADIR”

CHP Grup Başkanvekili, Afyonkarahisar Milletvekili ve Belediye Başkan Adayı Av. Burcu Köksal, 6 Şubat Kahramanmaraş depreminin birinci yıldönümünde yaptığı açıklamada, “Depremzedelere seçmen gözüyle bakılması büyük bir hatadır” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili ve Afyonkarahisar Milletvekili Av. Burcu Köksal, 11 ilimizi etkileyen 6 Şubat depremlerinin 1. yıldönümünde mesaj yayınlayarak depremde hayatını kaybedenlere rahmet kalanlara ve tüm Türkiye'ye bir kez daha baş sağlığı diledi.

YARALARIMIZ HALA SARILAMADI

Köksal, mesajında şu ifadelere yer verdi:

"6 Şubat'ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli 11 şehrimizi etkileyen felaketin 1. yılında hayatını kaybeden vatandaşlarımızı rahmetle anıyor, geride kalanlara sabırlar diliyorum. 11 ili etkileyen ama tüm Türkiye'de acısı hissedilen depremler sonrası yaralarımız ne yazık ki hala sarılamadı. Yitip giden canlarımızın sayısı bile net bir şekilde açıklanamadı. Aradan geçen koskoca bir yıla rağmen ne verilen sözler tutuldu ne de suçlular cezasını buldu.”

YAŞANAN ACIDAN DERS ALMIYORUZ

Depremin üzerinden bir yıl geçmesine rağmen o bölgedeki vatandaşların hala çadır kentlerde yaşadığına dikkat çeken Köksal, şöyle devam etti:

“Aylar mevsimler geçse de o bölgedeki vatandaşlarımız çadırlara mahkum edildi. Verilen konut sözleri tutulamadı. Bu ülke çadırkente düşen şehit acısını bile yaşadı. Şehit ailesinin yüreği yandıktan sonra çadırlarına ısıtıcı yollandı. Toplanan yardım paralarının akıbeti öğrenilemedi. Ruhsatsız binaların hesabı sorulamadığı gibi yaşanan açıdan ders de çıkarılmadı. Deprem riskinin yüksek olduğu Afyonkarahisar'ımızda da hala tedbirler alınmadı. Hala tam donanımlı bir toplanma alanı yok. Hala olası bir felaket halinde ne yapacağımızı bilmiyoruz. Hala çok katlı yapılara izin veriliyor.”

CUMHURBAŞKANI’NIN SÖZLERİ HATAY HALKI İÇİN BİR TEHDİTTİR

Köksal, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hatay’da yaptığı konuşmaya istinaden şu ifadeleri kullandı:

“Bu ülkenin Cumhurbaşkanı, her anlamda yerle bir olmuş Hatay'da bir açıklama yaparak; "Merkezi yönetimle yerel yönetim el ele vermezse, dayanışma halinde olmazsa o şehre herhangi bir şey gelmez. Hatay'a geldi mi? Şu anda Hatay garip kaldı, mahzun kaldı" dedi. Enkaza dönmüş bir şehirde seçim propagandası yapan Sayın Cumhurbaşkanı’nın sözleri o bölgedeki vatandaşlar için alenen tehdittir.”

DEPREMZEDELERE SEÇMEN GÖZÜLME BAKILMASI YANLIŞ

Köksal, son olarak depremzedelere seçmen gözüyle bakılmasının yanlış olduğuna vurgu yaparak açıklamasına şöyle devam etti:

“İnsanlara insan oldukları için değer vermeyi unutanlara hatırlatmak isterim ki, hırs ve kibir insanı çürütür. Depremzedeler her şeyden önce birer insandır. Bu ülkenin her vatandaşı gibi eşit hizmet görmek en temel haklarıdır. Onlara seçmen gözüyle bakmak büyük bir gaflet, büyük bir hatadır. Ben bir kez daha bu tarifsiz acının yinelenmemesi umuduyla depremde hayatını kaybedenlere rahmet diliyorum. Depremzede vatandaşlarımıza da sabırlar diliyorum.”