VALİ YİĞİTBAŞI, SANDIKLI KÖYLERİNİ ZİYARET ETTİ VALİ YİĞİTBAŞI, SANDIKLI KÖYLERİNİ ZİYARET ETTİ

KANSER FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ

Ocak ayı Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık sürecinde Kadın Kültür Evleri’nde eğitimler düzenlendi. Eğitimlere katılarak başarılı olan katılımcılara belge verildi

Sebebi bilinen ve önlenebilen tek kanser olan, dünyada, kadınlar arasında görülme sıklığı meme ve kalın bağırsak kanserinden sonra üçüncü sırada yer alan rahim ağzı (serviks) kanseri ile ilgili bilinç oluşturmak için Ocak ayı Serviks Kanseri Farkındalık Ayı olarak idrak ediliyor. Dünyanın birçok ülkesinde hastalığa dikkat çekmek üzere farkındalık etkinlikleri düzenleniyor.

Rahim ağzında gelişen bir kanser türü olan Rahim Ağzı Kanserinin, tarama yöntemleri ile erken tanı alındığında hastalığa bağlı ölüm oranlarının büyük oranda azaltılabildiği biliniyor. Bu nedenle Sağlık Bakanlığı buna yönelik kapsamlı sağlık programlarının içine Rahim Ağzı Kanser taramalarını da alarak bu çalışmaları başarı ile yürütmeye devam ediyor. Afyonkarahisar’da da Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezilerimizde (KETEM) ücretsiz tarama ve eğitim çalışmaları aralıksız sürdürülüyor. Ocak ayı Rahim Ağzı Kanseri Farkındalık süreci vesilesiyle Kadın Kültür Evlerinde eğitimler düzenlendi. Afyonkarahisar Toplum Sağlığı Merkezi KETEM Birimi çalışanlarından Gülsen Ayan ve Ayşe Kaya tarafından Sülümenli, Erkmen ve Mareşal Fevzi Çakmak Kadın Kültür Evlerinde kadınlara genel olarak kanser türleri, rahim ağzı kanseri ve tarama programları hakkında bilgiler verildi. Bilgilendirilen kadınlar tarama yaptırmak üzere ilgili merkezlere davet edildiler. Eğitimlerin sonunda katılımcılara katılımcı belgesi verilerek eğitimlere katılamayan yakınlarına öğrendikleri bilgileri aktarmaları istenildi. Ocak ayı boyunca farkındalık etkinliklerinin çeşitli platformlarda devam edeceği öğrenildi.