“İSRAİL’N FİLİSTİN İŞGALİNE KARŞI DÜNYA HALKLARI AYAKLANDI”

Afyonkarahisar’da Direniş Çadırı adına açıklama yapan Enes Karakurt, Kürecik askeri üssünün İsrail’e bilgi verdiğinin iktidar sözcülerince inkâr edildiğini, Filistin halkının direnişinin ellerini-kollarını bağlayan, onları işgal rejimi İsrail’in katliamında adeta bir av haline getiren üslerin Türkiye için bir utanç kaynağı olduğunu söyledi. Karakurt, “Kürecik, İncirlik gibi utanç merkezlerinin kapatılma talebini ısrarla ve inatla şehirlerin meydanlarından haykıracağız. Bu vicdan çağrısına tüm halkımız davetlidir. Çünkü bu görev hepimizindir.” dedi

“Kürecik Radarı İsrail’in Kalkanı”, “İsrail’in Karakolu Olmayacağız”, “İsrail’le ticaretide İsrail’i korumayı da bırakın”, “Afyonkarahisar’da “ayaktayız” sloganıyla “Direniş Çadırı” olarak adlandırılan grup tarafından İsrail’in Filistin işgali ve soykırımını karşı basın açıklaması bugün öğleden sonra Afyonkarahisar’da Zafer Meydanı’nda yapıldı.

DİRENİŞ ÇADIRI ETKİNLİĞİ AFYONKARAHİSAR’DA DA YAPILDI

Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Alanya, Ankara, Antalya, Batman, Bursa, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Eskişehir, Fethiye, İstanbul, Kocaeli, Konya, Kütahya, Kırşehir, Malatya, Midyat, Osmaniye, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tavşanlı, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak’ta eş zamanlı olarak “Direniş Çadırı” adı altında İsrail’deki soykırımla ilgili açıklama yapıldığı öğrenildi.

“İSRAİL’N FİLİSTİN İŞGALİNE KARŞI DÜNYA HALKLARI AYAKLANDI”

Afyonkarahisar’da Direniş Çadırı adına açıklamayı Enes Karakurt, yaptı. Enes Karakurt, İsrail işgal rejiminin Filistin halkına yönelik işgal ve soykırım politikası devam ettiğini, dünyanın her yerinde vicdanlı insanların meşru bir direniş gösteren Filistin halkının yanında olduklarını göstermek için eylemler düzenlediğini belirtti. Karakurt, “Bu eylemler aynı zamanda dünyaya barış ve insan hakları dersi veren çoğu devletin de gerçek yüzünü ortaya çıkarmıştır. ABD ve Avrupa’nın pek çok yerinde, Afrika’da, Asya’da farklı düşünce inanışa sahip insanlar, tüm değerleri ayaklar altına alarak çiğneyen bu işgal rejimine ve destekçilerine karşı ayağa kalkarak umudu yeniden inşa etmeye çalışıyorlar. Filistin halkı tüm dünya halklarına insanlığa ait değerlere dönüşün yollarını gösteriyor. Halklar kendi devletlerine Filistin halkının yanında olmaları gerektiğini hatırlatırken maalesef devletler üzerlerine düşen görevi yapmakta ciddi bir acziyet göstermekte.” dedi.

“İSRAİL KATLİMAINDA AV OLAN ÜSLER TÜRKİYE İÇİN UTANÇ KAYNAĞIDIR”

“Dünyanın her yerine olduğu gibi Türkiye’de de çeşitli eylemler yapıldı ve yapılmaya da devam edecek. Türkiye’deki eylemler hem işgal rejimi İsrail’le olan ticaretin kesilmesi hem de siyasi ilişkilerin askıya alınması talebini her defasında yinelediler.” diyen Enes Karakurt, “Ticaret gerçeği her ne kadar defalarca inkâr edilse de eylemlerde gösterilen ısrarlı söylemler halk tabanında karşılık buldu ve ticaret ifşa edildi. Siyasi ilişkilerin önemli bir boyutunu oluşturan ve emperyalist ülkelerin bölgede sömürge politikalarını yaygınlaştıran askeri üsler gerçeği ise hala adım atılmayan bir mesele olarak önümüzde durmakta. Filistin halkının direnişinin ellerini-kollarını bağlayan, onları işgal rejimi İsrail’in katliamında adeta bir av haline getiren bu üsler Türkiye için bir utanç kaynağıdır. Kürecik askeri üssünün İsrail’e bilgi verdiği iktidar sözcülerince inkâr edilmeye devam etmekte. NATO tarafından kurulan, ABD askerleri tarafından korunan ve komutası Almanya’dan yapılan bir askeri üssün İsrail ile alakası olmadığını söylemek halkın aklıyla dalga geçmekten başka bir şey değildir.” diye konuştu.

“KÜRECİK, İNCİRLİK GİBİ UTANÇ MERKEZLERİNİN KAPATILMASI TALEBİNİ ISRARLA VE İNATLA MEYDANLARDA HAYKIRACAĞIZ”

VALİ YİĞİTBAŞI MERKEZ 2.OSB TOPLANTISINA BAŞKANLIK YAPTI VALİ YİĞİTBAŞI MERKEZ 2.OSB TOPLANTISINA BAŞKANLIK YAPTI

Enes Karakurt, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizler Direniş Çadırı olarak 28 Nisan’da tüm halkımızı Türkiye’yi işgal ve katliam rejimi İsrail’in ileri karakolu haline getiren Kürecik ve diğer askeri üslerin kapatılması talebini güçlü şekilde dile getirmek için meydanlara davet ediyoruz. Katledilen her Filistinli’nin akan kanında payı olan bu üsler Anadolu halklarının vicdanında kara bir leke olarak kalmamalıdır. Filistin başta olmak üzere emperyalizme ve onun işbirlikçilerine direnen her insana sahip çıkmak ahlakımızın, insancımızın ve vicdanımızın asli gereğidir. 28 Nisan’da 30’a yakın il-ilçe meydanında hem ticareti hem de siyasi ilişkileri yeniden dile getireceğiz. Öte yandan Kürecik, İncirlik gibi utanç merkezlerinin kapatılma talebini ısrarla ve inatla şehirlerin meydanlarından haykıracağız. Bu vicdan çağrısına tüm halkımız, basın mensupları, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri davetlidir. Çünkü bu görev hepimizindir.”