“İLİMİZ VE ÜLKEMİZ MENFAATİNE KARARLAR ALDIK”

Afyonkarahisar Belediye Meclisi’nin Şubat ayı toplantısı Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in idaresinde Belediye Meclisi Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi. Belediye Meclisi’nin Mart ayı toplantısı 1 Mart 2024 Cuma akşamı Meclis Toplantı Salonu’nda başlayacak.

“ALLAH ÜÇ AYLARDA HUZUR VE BARIŞ NASİP ETSİN”

Toplantı Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’in açış konuşmasıyla başladı. Şubat ayı toplantısında alacakları kararların hayırlara vesile olmasını dileyen Zeybek, “12 Ocak 2024 tarihi itibariyle üç aylara girdik. Recep, Şaban ve Ramazan ayından oluşan manevi iklime girmiş bulunuyoruz. Cenab-ı Hak bu mübarek ayları bizlere ve Âlem-i İslama’a huzur ve barış getirsin diye dua ediyoruz. Bu mübarek aylarda kandil günlerimiz var. İlkini kutladık inşallah diğerlerini de sağlıcakla kutlamayı Allah hepimize nasip etsin diyorum.”

“İLİMİZ VE ÜLKEMİZ MENFAATİNE KARARLAR ALDIK”

Belediye Meclis Üyeleri ile birlikte beş yıllık bir çalışma dönemini tamamlamak üzere olduklarını dile getiren Başkan Zeybek, “İlimizin gelişmesi, kalkınması, tanıtılması için ortak kararlar aldığımız meclis toplantılarımızın sondan bir önceki toplantımızda bir araya geldik. Bugüne kadar çok uyumlu bir meclis çalışması gerçekleştirildik. Ben tüm meclis üyelerimize ayrı, ayrı teşekkür ediyorum. Ben öyle inanıyorum ki aldığımız kararlar ilimizin ve ülkemizin menfaatine olan kararlardır. Hiçbir yanlış karar almadık elhamdülillah. Aldığımız kararların birçoğunu da ittifakla aldık. Ondan dolayı ben tekrar meclis üyelerimize ve aldığımız kararları uygulayan belediye çalışanlarımıza da çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“KADERE İNANANIN KEDERİ OLMAZ”

Göreve seçilmeden önce halkın karşısına toplam 37 adet proje ile çıktığını hatırlatan Başkan Zeybek, “Sayısı 70’i geçen projeyi hayata geçirerek rekor düzeyde ilimizin tanıtımına katkı sağladık. Bunu hepimiz yaşayarak ve gezerek görüyoruz. Siyaset bir nasip meselesidir. Belediye Başkanlığı da bir nasip meselesedir. Ben yola çıkarken her zaman siyasi hayatımda şunu söylemişimdir; Kadere inananın kederi olmaz. Takdiri ilahi de yazıldıysa hiç kimsenin bunu değiştirmesi mümkün değildir. Yazılmadıysa da kimsenin bunun yerine getirmesi yine mümkün değil. Beş yıllık bu süreç için halkımızın teveccühüyle bize bir emanet yüklendi. Bu emaneti hep birlikte el ele vererek, göğüs gererek zorlukları aştık. Biz Belediye Meclisi olarak zor bir dönem yaşadık. Belki de günümüze kadar. Bizim dönemimiz kadar zor bir dönem geçiren, ikinci bir dönem olmamıştır diye düşünüyorum. Çünkü 2019-2022 yıllarında ciddi bir ekonomik kriz yaşandı. 2020-2021 yıllarında ciddi bir Covid-19 pandemi süreci yaşadık. Geçen yıl yani 2023’de ise 11 büyük şehirimizi etkileyen büyük bir deprem felaketi yaşadık. Allah böylesi zor günleri ülkemize, milletimize yaşatmasın.” şeklinde konuştu.

ÇİN’DE DÜZENLENEN DOSTLUK ŞEHİRLERİ KONFERANSINA ÇAY İLÇESİ DAVET EDİLDİ ÇİN’DE DÜZENLENEN DOSTLUK ŞEHİRLERİ KONFERANSINA ÇAY İLÇESİ DAVET EDİLDİ

“GÖREVE SEÇİLECEKLERİN CİDDİ KATKI SUNACAĞINA İNANIYORUM”

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Genel Seçimlerine hemen her partiden pek çok Belediye Başkan adayının gösterildiğini belirten Zeybek, şöyle konuştu:

“Yerel seçim için her partiden arkadaşlarımız Belediye Başkan adayı oldular. Halkımızın takdiri ve teveccühüyle kimi uygun görüp seçerse bizden sonra o arkadaşlarımız göreve gelecekler. Ben o arkadaşlarımıza da başarılar diliyorum. Allah yardımcıları olsun diyorum. Ben inanıyorum ki o arkadaşlarımızın ilimize de ülkemize de ciddi katkı sunacaklarından şüphem yok.”

Meclis üyelerine elektronik ortamda gönderilen Ocak ayı Meclis Toplantı tutanağı özeti oybirliğiyle kabul edildi. Afyonkarahisar Belediyesi Zabıta ve İtfaiye personellerine 2024 yılında verilecek fazla mesai ücretinin 2 bin 125 TL olmasını uygun gören Plan ve Bütçe Komisyon raporu oybirliğiyle kabul edildi. Afyonkarahisar Tarıma Dayalı Jeotermal Seracılık İhtisas OSB’ye katılım sağlanması yönünde alınan kararın Tarım ve Orman Bakanlığı’nca şablona uygun olmadığından geri gönderildiği bildirildi. İl Özel İdaresi’nin kararın yenilenmesini için gönderdiği bildirilen kararın tekrar alındığı, önceki kararda seçilen üyeler; Mehmet Zeybek, Hasan Hüseyin Karacak, Bahattin Savrukoğlu, Hulusi Ceylan, Mustafa Oğuz, Saliha Kılınçaslan’ın üye olarak yer alarak katılım payının aynı şekilde ödenmesi kararı alındı.

SAYIŞTAY RAPORU HAKKINDA MECLİS ÜYELERİ BİLGİLENDİRİLDİ

Erenler Mahallesinde 3083 ada, 3 parselde taşınmazın bulunduğu alanda birinci derece arkeolojik sit alanında koruma amaçlı imar planı yapımını uygun gören Bayındırlık ve İmar Komisyonu raporu kabul edildi. 1 Nisan 2022 tarihinde alınan Belediye Meclis kararının iptal edilmesi teklif görüşüldü. Belediye’nin daha önce esnaflara yaptığı yüzde 10 indirimden dolayı Sayıştay bu kararın iptalini istedi. Esnaflarımızın bazılarına yüzde 40 civarında ödemeler yapıldı. Afyonkarahisa Belediyesi’nin 2022 yılı Sayıştay raporu hakkında Belediye Meclis üyelerine bilgilendirme yapıldı.

TAŞER: AFYON İÇİN ÇALIŞTIK HİZMETLERİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM

Toplantıda söz alan Millet İttifakı’nın CHP’li Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Hüsnü Taşer, şunları söyledi:

“Beş yıllık görev süremizi tamamlamamıza bir ay kaldı. Acısıyla, tatlısıyla sert geçen günlerimiz doldu. Gönül kırdıysak başta özür diliyorum. Çünkü bütün çalışmalarımız bütün faaliyetlerimiz Afyon’un menfaati için. Afyon için doğru kararlar alabilmek içindi. Ben hizmet döneminiz için Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Zeybek’e teşekkür ediyorum. Bunlar aynı zamanda toplum hizmetleridir. Riskler alınıyor, sorunlar yaşanıyor. Hep beraber meclis üyeleri olarak da bazı sorunlu kararlar aldık. Mahkemelerde de yargılanıyoruz. Takdiri ilahi hakkımızda hayırlısını versin. Belediye Başkanımız olarak aday olmadığınız için döneminizin sonu gibi görünüyor. Özellikle size hizmetinizden dolayı teşekkür etmek istedim.”

“GÖNLÜMÜZ RAHAT VATANDAŞTAN YANA OLDUK”

Hüseyin Hüsnü Taşer’e teşekkür eden Başkan Zeybek, şunları kaydetti:

“Allah razı olsun. Belediye Meclisi olarak aldığınız kararlarda hata olmuş olabilir. Yargılanıyor olabiliriz ama yargılanmamızda hep birlikte halkımızın garip gurabının, küçük esnafın menfaatine olacak kararı aldığımızdan olayıdır. Bunu da gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Pandemi döneminde küçük esnafımızın işyerleri kapalıydı. Onlara bir nebze olsun kira bedelinde destek sağlamak istedik. Ama Sayıştay bunu uygun bulmadı. Biz Belediye Meclisi olarak vatandaşımızın yanındaydık. Aldığımız kararlarda bizim önceliğimiz hem vatandaşımız hem ilimizin menfaatidir.”