İL SAĞLIK MÜDÜRÜ KORKMAZ, 2023 YILINI DEĞERLENDİRDİ.

İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, 2 yıl zorlu günler yaşatan Covid -19 salgınıyla verilen savaş kazanıldıktan sonra başlayan 2023 yılında rahat bir nefes alıp normal çalışma takvimini sürdürürken ülkeyi derinden sarsan 6 Şubat Kahramanmaraş deprem felaketiyle karşı karşıya kalındığını belirtti. Dr. Korkmaz, “Bu vesileyle başta meslektaşlarımız olmak üzere hayatını kaybeden bütün vatandaşlarımıza rahmet diliyorum. Acısıyla tatlısıyla geride bıraktığımız 2023 yılında ilimizde yaptığımız çalışmaların yanında deprem bölgesine gönderdiğimiz personel, ekipman ve malzemelerle oradaki vatandaşlarımızın da sağlık hizmeti almasına katkı sağladık. Gerektiğinde yine göreve hazır olduğumuzu belirtiyor ve bundan sonra bu tür felaketlerin yaşanmamasını diliyorum. Öncelikle, 2023 yılında yaptığımız çalışmaların, verdiğimiz hizmetlerin halkımıza aktarılması bağlamında bizlere destek olan değerli basınımıza teşekkür ediyorum. Basınımız vasıtasıyla günübirlik paylaştığımız çalışmalarımızı, bu açıklamamızla bir araya getirip ilimizin 2023 yılı sağlık değerlendirmesini yapmak ve değerli hemşerilerimizi bilgilendirmek istedim.” ifadelerine yer verdi.

“110 ASM 11 TSM HİZMET VERİYOR”

Öncelikle birinci basamak ve koruyucu sağlık hizmetlerinden söz eden Dr. Korkmaz, “İlimizde 21 tanesi merkezde olmak üzere 110 tane aile sağlığı merkezi (ASM) ve 11 tane toplum sağlığı merkezinde (TSM) birinci basamak sağlık hizmeti veriyoruz. ASM’ lerde muayene ve tedavi hizmetlerinin yanı sıra koruyucu sağlık hizmeti de veriyoruz. 2023 yılında birinci basamakta 41.802.357 vatandaşımızın muayenesi yapılarak tedavisi düzenlendi; gerekli olanların da ikinci basamak sağlık kuruluşlarımıza sevki gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı.

“ANNE VE BEBEK ÖLÜM ORANINI SIFIRA İNDİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

“Önemli sağlık göstergelerinden ikisi olan anne ve bebek ölüm oranlarının ilimizdeki düzeyinin, ülke genelinden oldukça düşük olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz.” diyen Dr. Korkmaz, “Anne ve bebek ölüm oranının sıfıra inmesi için de var gücümüzle çalışıyoruz. Bunun için hizmet içi eğitimlerimizi, anne eğitimlerini ve gebe-bebek izlemlerimizi, aşılama çalışmalarımızı ve yeni doğan taramalarımızı aksatmadan sürdürüyoruz. Bebeklerin sağlıklı bir şekilde dünyaya gelmesi için evlilik öncesi çiftlere de sağlık taramalarımız sürüyor. Bu kapsamda geçtiğimiz yıl 5031 çifte sağlık taraması yaptık. 8 bin 114 yeni doğana da aynı şekilde SMA, Talasemi, Fenilketonüri, işitme v.b yönlerde sağlık taraması yapıldı.” dedi.

OLGUN, “SEÇMEN YÖNLENDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR” OLGUN, “SEÇMEN YÖNLENDİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

“ANNE VE BEBEK SAĞLIĞINA ÖZEL ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ”

Anne bebek sağlığı ile ilgili yaptıkları diğer bir çalışmanın anne sütünün teşviki, anne dostu ve bebek dostu hastaneler projesi olduğunu belirten Dr. Korkmaz, şu ifadeleri kullandı: “Bebek dostu altın il unvanı olan ilimizde, 2023 sonu itibariyle 13 bebek dostu, 3 tane anne dostu unvanı alan hastanemiz mevcut. Ayrıca projeyi destekleyip kriterlerimizi yerine getirerek bebek dostu destekleyici kuruluş unvanını alan 9 kuruluşumuz oldu. Bunlar; Özdilek AVM, Afium AVM, Park Afyon AVM, Afyonkarahisar ADSM, AFTAŞ, AFSÜ, Defterdarlık, SGK ve Afyonkarahisar Adliyesi’dir. Çocuk izlemlerimiz ve okul taramalarımız da düzenli bir şekilde devam eden çalışmalarımızdandır. Okul taramaları kapsamında 64.913 çocuğumuza ağız ve diş sağlığı taraması yapılıp sorun saptananların tedavi için yönlendirmesi yapıldı. Taramalarla birlikte çocuklarımıza bu konuda eğitimler de veriliyor.”

“RİSKLİ GRUPLARI KETEM’LERİMİZE DAVET EDİYORUZ”

Koruyucu sağlık hizmetlerinin en önemlilerinden birisinin de kanser taramaları olduğunu belirten Dr. Korkmaz, “Kanserde erken teşhisin önemli olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Erken teşhis için de riskli grupları Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerimize (KETEM) davet ediyoruz. 2023 yılı içinde ilimizde toplam 60.976 vatandaşımıza ücretsiz kanser taraması yaptık. Tarama sonucu sorun tespit edilen hastalarımızın, ileri tetkik ve tedavi için sevki gerçekleştirildi.” dedi.

“BİR MİLYON 435 BİN 822 KİŞİYE ACİL SERVİS HİZMETİ SUNULDU”

Afyonkarahisar’da halen 9’u uyum sağlamak üzere 18 tane hastane ve 1 tane de Ağız Diş Sağlığı Merkezi bulunduğunu belirten Dr. Korkmaz, şunları kaydetti: “İkinci basamak diye tabir ettiğimiz hastanelerimizde geçtiğimiz yıl 3.717.835 vatandaşımızın muayenesi yapıldı. 1.435.822 vatandaşımıza da acil servis hizmeti sunulup 53.717 hastamızın ameliyatı gerçekleştirildi. Ağız ve diş sağlığı için müracaat eden 300.519 hastamıza 32.886 işlem (implant, protez vb.) gerçekleştirildi. Hastanelerimize gelemeyecek durumda, yatağa bağımlı olan 15.548 hastamıza evde sağlık hizmeti sunduk. Evde sağlık hizmetleri birimlerimiz 2023’te 41.001 ziyaret gerçekleştirdi. Gerekli görülen hastalarımızın hastanelere nakli sağlanıp rapor vb. işlemlerinin yapılması sağlandı.”

“978 KİŞİYE SİGARA BIRAKMA HİZMETİ VERDİK”

Sigara bırakma polikliniklerinde önemli hizmetler verildiğini belirten Dr. Korkmaz, “Zararlarını sürekli vurguladığımız bir konu olan tütün ve tütün ürünlerinden kurtulmak isteyen vatandaşlarımızın, sigarayı bırakma polikliniklerimizde muayenesi ve gerekirse tedavisi sağlanıp bırakma sürecinde kendilerine destek oluyoruz. Geçtiğimiz yıl bu polikliniklerimizde 978 vatandaşımıza hizmet verdik. Bu vesileyle sigarayı bırakmayı düşünüp hâlâ tereddütte olan hemşerilerimizi bilgi ve destek için polikliniklerimize davet ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“2023’DE 125 KİŞİ ORGAN BAĞIŞLADI”

Organ bağışı konusunda hedeflenen bilinci oluşturamamaktan yakınan Dr. Korkmaz, “Önceki dönemlere göre daha iyi bir durumda olduğumuz ancak tam olarak bilinç oluşturamadığımız organ bağışı konusuna değinmek istiyorum. 2023 yılında 125 hemşerimiz organ bağışı başvurusu yaptı ve bu sayede İlimizde gönüllü bağışçı sayımız 2.228’ e yükseldi. Bu vesile ile başkalarına hayat vermek için organ bağışında bulunmak isteyen hemşerilerimize duyarlılıkları için teşekkür ediyorum.” dedi.

“ASHİ TOPLAM SAYISI 41’E ULAŞTI”

İl Sağlık Müdürü Uzman Dr. Serhat Korkmaz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Acil müdahale gerektiren vakalara daha hızlı ve kolay ulaşılması için geçtiğimiz yıl merkezde yeni bir tane daha açarak sayısını 10’a çıkardığımız Acil Sağlık Hizmetleri İstasyonlarımızın (ASHİ) toplam sayısı 41’dir. Bu istasyonlarımız 2023 yılında alınan 3 araçla birlikte sayıları 73 olan ambulanslarımızla (paletli, motor vb.) hizmet veriyor. Geçtiğimiz yıl il genelinde verdiğimiz ambulans hizmeti sayısı 71.696. Özellikle merkezde, ilk 10 dakika içinde vakaya ulaşma oranımız yüzde 95,8’dir. Acil sağlık hizmetleri sunumunda da oldukça iyi durumdayız ve daha da iyileştirmek için çalışıyoruz. İkinci basamak sağlık hizmetlerinde 2023 yılında uygulamayı koyduğumuz bazı hizmetlerimiz ve birimlerimizi sıralamam gerekirse; Afyonkarahisar Devlet Hastanesi (ADH) Engelli Diş Tedavi Merkezi, ADH Kronik Yara Bakım Merkezi, ADH Pet-CT, ADH Prematüre Retinopatisi Tanı ve Tedavi Merkezi yetkisi, İscehisar Karamehmet-Emirdağ-Şuhut DH ve ADH’de yeni tomografi cihazlarının kurulumu, bütün entegre hastanelerdeki periapikal röntgen cihazlarına RVG kurulumu(ağız ve diş sağlığı için),İscehisar Karamehmet DH’de ameliyathanenin aktifleştirilmesi, Bolvadin H.İ.Özsoy DH’ de haftada bir gün sağlık kurulu hizmeti sunulması, Çay DH’nin C rolünde 65 yataklı olarak hizmet vermeye başlaması. Ayrıca bütün hastanelerimizde Bakanlığımız tarafından hayata geçirilen YAŞAM projesi kapsamında, 80 yaş ve üzeri bireylerimizin aktif, üretken ve sağlıklı yaşam sürmelerini desteklemek amacıyla Sağlıklı Yaş Alma Merkezleri (YAŞAM) açılarak Evde Sağlık Hizmetleri (ESH)ile entegrasyonu sağlandı.”

“HALEN DEVAM EDEN PROJELERİMİZ MEVCUT”

Yeni binalar hakkında da bilgi veren Dr. Korkmaz, “Yeni hizmet binası ihtiyacı olan bazı kurum ve kuruluşlarımız için yapımına başladığımız, halen inşaatı devam eden projelerimiz mevcut. Bunlar; Afyonkarahisar 50 ünitlik Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi, 75 yataklı Bolvadin Devlet Hastanesi, Emirdağ Devlet Hastanesi, Başmakçı Entegre İlçe Hastanesi, Çobanlar Entegre İlçe Hastanesi, Emirdağ TSM+ASM+112 ASHİ binasıdır. Hayırseverlerimizin desteğiyle yapılmakta olan Afyonkarahisar (Ataköy)Işık Aile Sağlığı Merkezi, Afyonkarahisar (Erenler) Halil Araç ASM ve Sandıklı Aktürk ASM binalarının yapımın da bu yılsonuna kadar tamamlanması için çalışıyoruz. Deprem bölgesinde de personelimiz ve ekipmanızla birlikte hizmet verdiğimizi sözlerimin başında belirtmiştim. Bu bölgede farklı şehirlerde 1066 personelimizle hizmet sunduk.” ifadelerini kullandı.

“2023’DE 1249 YENİ ÇALIŞMA ARKADAŞI ARAMIZA KATILDI”

Sağlık hizmetleri sunumunda ki personel genel toplamının 20.903 olduğunu bildiren Korkmaz, “Bütün bu hizmetlerin sunumunda emeği geçen her daldan toplam sağlık personelimizin sayısı 20.903. 2023’te aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın sayısı ise 1249. Coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimizin 100. yılı münasebetiyle gerçekleştirdiğimiz iki projeden de bahsetmeden geçmek istemiyorum. İlki “Sağlıklı Nice Yüz Yıllara” projesi. Bu proje kapsamında il genelinde 100 gebe, 100 bebek ve 100 yaşlımız ekiplerimizce evlerinde ziyaret edilip projemiz hakkında bilgi verilerek sağlıkla ilgili ihtiyaçları varsa giderildi. Diğeri de Sağlıklı Hayat Yürüyüşü. Bu etkinliğimize sağlık dışından pek çok farklı kurumdan katılım sağlanıp destek verildi. Sağlık için hareket etkinliklerimiz her zaman devam edecek.

“112 ACİL ÇAĞRI MERKEZİ GEREKSİZ MEŞGUL EDİLMEMELİ”

Afyonkarahisar İl Sağlık Müdürlüğü olarak güçlü bir aile olduklarını dile getiren Korkmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “İl Sağlık Müdürlüğü olarak güçlü bir aileyiz. İlimizde yaşayan bütün hemşerilerimize, gerektiğinde il dışındaki vatandaşlarımıza en iyi şekilde hizmet vermek için çabalıyoruz. Bu vesileyle canla başla çalışan bütün mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Bakanlığımızın da destekleriyle 2024 yılında aramıza yeni katılacak arkadaşlarımızla ve yeni başladığımız projelerin tamamlanmasıyla en güzel şekilde sağlık hizmeti sunmaya devam edeceğiz. Bu noktada vatandaşlarımızdan da bizlere yardımcı ve destek olmalarını bekliyoruz. Bunu nasıl yapabilirler? 112’yi gereksiz meşgul etmeyerek, trafikte ambulanslara yol vererek, acil olmayan sağlık sorunları için acil servislerimizi meşgul etmeyerek, yaşadıkları sağlık sorunu için öncelikle aile hekimlerine danışıp gerekliyse hastaneye giderek, gebe-bebek- çocuk izlemlerini ve aşılarını aksatmayıp kanser vb. için rutin yapılması gereken taramalarını yaptırarak. Şimdiden bu konularda duyarlı davranan herkese teşekkür ediyor, 2024’ün ilimizde, ülkemizde ve dünyada sağlıklı, huzurlu ve mutlu geçmesini diliyor, siz değerli basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü tebrik ediyor, başarılar diliyorum.”