HEKİMLERDEN SESSİZ GAZZE YÜRÜYÜŞÜ 

“Hekimlerden Sessiz Yürüyüş” bu hafta 24’üncü kez Gedik Ahmet Paşa (İmaret) Camiinden başlayıp Zafer Meydanı’nda tamamlandı. Hekimler ve sağlık çalışanları terör, soykırım ve işgale karşı yürüdüler.
“SİYONİST REJİM SİSTEMATİK KATLİAMLAR YAPIYOR”
Yürüyüş sonunda Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisi Serkan Eray Özkoy, yaptığı konuşmaya 200 günü aşan saldırılara rağmen Gazze’yi terk etmeyip mücadele edenleri ve hastaneleri yurtları belleyen hekim ve sağlık çalışanlarını selamlayarak sözlerine başladı. Özkoy, “Türkiye’de ki hekimler ve sağlık çalışanları olarak Sessiz Yürüyüş’ümüzün 24’üncü haftasında yeniden Gazze’yi hatırlamak ve hatırlatmak için toplandık. Yaklaşık bir asırdır Filistin’i işgal eden siyonist rejim, o topraklarda sistematik bir şekilde katliamlar yapmakta, insanları yurtlarından zorla sürgün ederek mal varlıklarına el koymaktadır. İşgalci İsrail’in 7 Ekim 2023 tarihinden itibaren 200 günü aşan saldırıların neticesinde 34 bin kişi şehid oldu ve 100 bine yakın kişi ise yaralandı. 19 binden fazla çocuk ise yetim kaldı. İsrail’in Gazze’de bulunan hastanelere yönelik saldırıları katliamlara dönüşmüş, ancak söz konusu saldırılar uluslararası alanda henüz bir yaptırıma maruz bırakılmamıştır.” dedi.
“HASTANELERİN ÇOĞU HİZMET VEREMEZ DURUMDA”
Saldırılardan önce Gazze’de yaklaşık 35 hastane bulunurken şu anda Gazze’nin kuzeyindeki hastanelerin tamamı ve güneyindeki hastanelerin çoğunun sağlık hizmeti veremez durumda olduğuna değinen Serkan Eray Özkoy, “Bugünlerde Gazze’de ayakta kalan ve hala çalışmaya devam eden yalnızca 3-4 hastane mevcut. Bunların da sadece ikisinde aktif olarak ameliyat yapılabiliyor. Hastanelerin bazıları bombalanarak tahrip edilmiş, bazılarının içindeki cihaz ve malzemeler parçalanarak kullanılamaz hale getirilmiş ve birçoğu da çalışan, 6 aydır maaş almadan çalışmaya devam eden doktor ve sağlık görevlilerinin şehit edilmesi, tutuklanması veya göçe zorlanması nedeniyle sağlık hizmeti veremez hale gelmiştir. Özellikle Gazze’nin kuzeyindeki bazı hastanelerde hemen hemen hiç tıbbi malzeme kalmamış ve güney-kuzey arası bağlantı neredeyse tamamen kesildiğinden dolayı malzeme tedariki de yapılamaz hale gelmiştir. Gazze’nin kuzeyindeki en büyük hastane olan Şifa Hastanesi bombalandı ve hizmet dışı kaldı. Gazze’nin güneyindeki en büyük hastanesi olan El-Nasır Hastanesi bombalandı ve hizmetdışı kaldı. Gazze’nin güneyinde çalışır durumdaki hastanelerden biri olan Aksa Şehitleri Hastanesi bombalanıyor ve hizmet dışı kalmak üzere. Gazze halkı abluka altında açlığa mahkûm ediliyor. Bombaların, kitle imha silahlarının dehşetinden kurtulabilen insanlar, yetersiz beslenmenin, susuzluğun, salgın hastalıkların pençesinde ölüme mahkûm ediliyor.” diye konuştu.

BELEDİYE SOSYAL TESİSLERİNE BÜYÜK RAĞBET BELEDİYE SOSYAL TESİSLERİNE BÜYÜK RAĞBET

“GAZZE KAZANDI, KAZANIYOR, KAZANACAK”
“Gazze’deki durum kelimenin tam anlamıyla bir soykırım. İsrail Gazze’nin tamamını bir toplama kampına çevirmiş durumda ve hiçbir hukuk ve ahlak kuralı tanımadan, hiçbir insani değerle açıklanmayacak şekilde adeta bir soykırım yapıyor.” diyen Serkan Eray Özkoy, şunları kaydetti: “İnsanların gidebilecekleri hiçbir yer yok ve en son sığındıkları hastaneler dahi bombalanıyor. Gittikçe zalimliği ve zulmü artan İşgalci İsraile diyoruz ki zalimin sonu yaklaştıkça zulmü artar ve daha da azgınlaşır. Senin de sonun yaklaştı, geçmişteki tüm zalimler gibisenin de tarihin kara sayfalarında adın geçecek ve lanetle anılacaksın, bugün senin zulmüne susanlar, senin yanında olup yardımcın olanlar da ilerde utancından kaçacak delik arayacak ve yargılanmaktan kurtulamayacak. Elbet bugünler de tarih olacak, bugünler de gelecekte anılacak. Bugünlere dönüp baktığında elinden geleni yapanların gönlü ferah olacak. Diğerlerinin ise ömrü vicdan hapishanelerinde geçecek. Biz Gazze’yi unutmadığımız, unutturmadığımızda, imkân olursa gemilerle kardeşlerimizin yardımına koşup, elimizden geleni yaptığımızda sevinenler mazlumlar olacak. İmkân ve şartlar müsait olmadığında; Eylem ile yüreğimizdeki ateşi diri tuttuğumuzda, zulmedenlerin hangi akıbete uğrayacaklarını göreceklerini haykırdığımızda dua ile Allah’dan yardım, sabır ve metanet dilediğimizde sevinenler mazlumlar olacak. Boykot’u gevşetmediğimizde, alışkanlık haline getirdiğimizde sevinenler mazlumlar olacak. Bebeklerin çığlıklarının dünya devletleri tarafından duyulmadığı, 7-8 yaşlarında çocukların yetim kaldığı, annelerin bebeklerine süt bulamadığı, yardım gönüllüleri, sağlık çalışanlarının ve hastanelerin birincil hedef olduğu Gazze; kazandı, kazanıyor ve kazanacak. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz. Dünya yeni bir bahara gebeyken biz vicdanımızla, şuurumuzla, duamızla, eylemimizle Gazzedeki kardeşlerimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Kanıksamayacağız, normalleştirmeyeceğiz, sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız.”