“FİLİSTİN’İN İŞGALDEN KURTULUNCAYA DEK ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Eğitim Bir-Sen Afyonkarahisar 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Arslan, Şube Divan Toplantısının 27 Nisan 2024 tarihinde Gazlıgöl beldesinde gerçekleştirildiğini bildirdi. Toplantıya; 1 No’lu Şube Yönetim Kurulu, Kadın kolları, İlçe temsilcilikleri, Disiplin ve Denetleme kurulu üyeleri katıldı.

“FİLİSTİN’İN İŞGALDEN KURTULUNCAYA DEK ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”

Eğitim Bir-Sen 1 Nolu Şube Başkanı Mustafa Arslan; Kudüs şairi, Mescid-i Aksa şiiri yazarı Mehmet Akif İnan’ın kurduğu bir sendika olarak, insanlığın ortak düşmanı hâline gelen kanlı, katil ve vahşi korsan devlet İsrail’i ve destekçisi ülkeleri lanetlemeyi sürdüreceklerini söyledi. Başkan Arslan, “Eğitim Bir-Sen olarak İsrail mallarını boykot etmeye; ümmetin onuru Mescid-i Aksa’nın, ümmetin yurdu, vatanı, insanlığın ortak tarihinin emaneti Kudüs’ün özgür olması, soykırımın yaşandığı Gazze’nin, Filistin’in siyonist işgalden kurtulması için ellerinden geleni yapmaya devam edeceğiz.  Sendika olarak misyonlarımız, üyelerimizin, eğitim çalışanlarının mali, özlük ve sosyal haklarını korumak, geliştirmek; sorunlarına çözüm bulunmasını sağlamak, eğitimin daha nitelikli hâle gelmesi için emek harcamak, vesayetin izlerinden tamamen arındırılmasını temin etmek, eğitim çalışanlarının işinin başına daha huzurlu bir şekilde gidebilmelerini sağlamak; yeniden büyük Türkiye’nin inşasına öncülük etmek, mazlumların yanında yer almaktır. Bu büyük misyonu üstlenen ve bunun gerektirdiği vizyondan beslenen bir sendika, bir sivil toplum kuruluşuyuz.” ifadelerini kullandı.

“DEĞER EĞİTİMİ AİLEDE BAŞLAR OKULDA DEVAM EDER”

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, son olarak 2018 yılında öğretim programlarını okul öncesi eğitim programı hariç, yeni bir felsefe ve değerler perspektifiyle güncellediğini hatırlatan Başkan Arslan, “Öğretim programlarının değerlere eğitimine ilişkin perspektifinde, ‘Eğitim sistemimizin temel amacı değerlerimiz ve etkinliklerle bütünleşmiş bilgi, beceri ve davranışlara sahip bireyler yetiştirmektir.’ denilir. ‘Değerlerimiz öğretim programlarının perspektifini oluşturan ilkeler toplamıdır.’ şeklinde bakanlığın konuya verdiği önemi gösteren ifadelere yer verilmektedir. Değer eğitimi kuşkusuz ailede başlar. Ancak okul öncesi eğitimle birlikte değer eğitiminde okullar da devreye girer ve çocuklarda belirli değerlerin gelişmesinde önemli rol oynar. Eğitim Bir-Sen olarak, toplumda yaşanan değişimleri takip etmek, gerileme ya da ilerleme olan alanları tespit etmek, güncel toplumsal talepleri tespit etmek ve sosyal bilimler ışığında çözüm önerileri sunmak da faaliyet alanlarımız arasında yer almaktadır. Bu amaçla, öğrenme-öğretme süreçlerinde öğrenciye yönelik temel kazanımları barındıran ve çizdiği perspektifle ders kitaplarının hazırlanmasına da kaynaklık eden öğretim programlarına, uzmanlar tarafından değerler perspektifinden bakılmasını öngören bir proje yapılması için sendikamızca istişari süreçler yürütülmüştür. Bu arayışın sonucunda ortaya koyduğumuz ‘Öğretim Programlarının Değerler Yönünden İncelenmesi: Tespit ve Öneriler’ isimli raporla, Millî EğitimBakanlığı’nca 2018 yılında yenilenen öğetim programları, kazanım ifadeleri ve değerlere yönelik açıklamalar üzerinden analiz edilmektedir. Bununla ilgili raporu genel merkezimiz kamuoyu ile geçtiğimiz günlerde paylaştı.”

“MÜCADELEMİZ ÇOCUKLARIMIZIN ETKİLİ NİTELİKLİ YETİŞTİRİLMESİ İÇİN”

VALİ YİĞİTBAŞI, BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ KUTLADI VALİ YİĞİTBAŞI, BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ KUTLADI

Başkan Arslan, sözlerini şöyle tamamladı: “Biz bir eğitim sendikası, eğitim çalışanlarının sendikasıyız. Hizmetlisiyle, şefiyle, öğretmeniyle, akademisyeniyle, bütün eğitim çalışanlarıyla bir aileyiz. Mücadelemiz, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın, gençlerimizin çağın değerleri ile dünya arenasında etkili birer insan olarak yetiştirilerek; kendisine, ailesine, inancına ve ülkesine yararlı, katma değer sağlayabilecek niteliklere sahip nesiller içindir.”