FATİH İLKOKULU MÜZE ‘DE

 

         Öğrenciler müzeleri gezdi

 

 

ATATÜRK BÜSTÜNE BALTALI SALDIRIYA İYİ PARTİ'DEN SERT TEPKİ ATATÜRK BÜSTÜNE BALTALI SALDIRIYA İYİ PARTİ'DEN SERT TEPKİ

ÖĞRENCİLER MÜZELER HAFTASINI KUTLADI

          16-22 Mayıs tarihleri arası Müzeler Haftası dolayısıyla Fatih İlkokulu 4/A ve 2/A öğrencileri ANS Müzik Müzesi, Afyonkarahisar Kültür Sanat evi (Gastronomi Müzesi)’ni ziyaret ettiler.  Gezi kafilesine Sınıf Öğretmeni Özcan Çalışkan ve Sınıf öğretmeni Emin Pamuk önderlik etti.

        Öğrenciler,  müzedeki ney, klasik kemençe, keman, viyola, gitar, darbuka,saz,kanun,ud,tefkaval,kemane,kemençe,bağlama,cura,koltuk,davulu,darbuka,çıngırak,,zilli tef,çömlek darbuka,klasik kemençe,ut,lavta,kanun,gibi Anadolu çalgıları ile flüt,ağız orgu, melodika,armonika,ağaç flütü,marakas, çonga, düdük,tef ve gitar,zither,akordeon gibi farklı materyallerden yapılmış yabancı menşeli enstrümanlar  gibi müzik aletlerinin inceledi.Müzik aletleri hakkında bilgi sahibi oldular.

Öğretmenleri eşliğinde ilk kez Afyonkarahisar Kültür Sanat Evi (Gastronomi Müzesi)'ni gezen öğrenciler, geçmişe tanıklık etti. Geçmişin izlerini taşıyan figürlerin, eski mutfak eşyalarının, sahanların, kapların, bardakların, bakraçların ve kazanların Afyon yemeklerinin yer aldığı müzeye öğrenciler hayran kaldı.

Öğrencilerden Elif Nur Karagüven "Müzeyi gezerken eski tavaları, kaşıkları, her şeyi ve eski eşyaları gördük. Burayı ilk defa gezdim, çok beğendim. Gerçekten çok güzel olmuş" derken, bir diğer öğrenci Berra Aydoğmuş "Böyle bir müzeyi gezdiğim ve gördüğüm için çok mutluyum. Eski tabaklar, kaşıklar, yemekler vardı. Hepsi çok güzeldi" dedi.

      

Editör: Ayben Horzum