VALİ YİĞİTBAŞI, BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ KUTLADI VALİ YİĞİTBAŞI, BAŞARILI ÖĞRENCİLERİ KUTLADI

ERHAN, “‘TÜRKİYE YÜZYILI’ İBARESİNE KARŞIYIZ”

CHP Afyonkarahisar il Başkanı Faruk Duha Erhan, “Şimdi önümüze Türkiye yüzyılı maarif modeli diye yeni bir eğitim sistemi çıkardılar. Öncelikle AKP’nin seçimlerde slogan olarak kullandığı ‘Türkiye Yüzyılı’ ibaresinin milli eğitim modelimizde kullanılması kabul edilemez. Eğer bir eğitim modeli uygulanacaksa bu AKP’nin değil Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim modelidir ve hiçbir partiyle ilişkilendirilmemelidir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nde kullanılacak eğitim modelinin adı Arapça da olmamalıdır.” dedi

CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Faruk Duha Erhan konuşmasında şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyeti’nin son 22 yılında, adalet, sosyal yaşam, ekonomi her gün daha da kötüye gidiyor, halkımız her gün daha da fakirleşiyor. Cumhuriyet Halk Partisi her zaman hükümetin bu yanlış politikaları sebebiyle ezilen halkın, emekçilerin yanında yer almaktadır. Adaletin ve demokrasinin var olduğu, emeğin karşılık bulduğu bir Türkiye de Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında mümkün olacaktır. Son seçimlerde karşımıza çıkan tablo AKP’nin sonunun başlangıcıdır ve Cumhuriyet Halk Partisi artık iktidar yolundadır, halkın iktidarı çok yakındır.
Her şey kötüye gidiyor ama en çok hasar alan değerimiz eğitim sistemimiz. Hükümet eğitim sisteminde geliştirme yapmak yerine bilakis her gün daha da geriye götürmek için çaba sarf eder bir görüntü veriyor. Çünkü biliyorlar ki; iyi eğitilmiş bir Türkiye Cumhuriyeti yarınlarında AKP gibi partilere yer olmayacak.

Eğitim sistemi her gün geriye giderken eğitimcilerimizin çalışma şartları her gün daha da zorlaşıyor. Mülakat sistemi liyakati ortadan kaldırmanın en kolay yolu olarak iktidarın cebinde, öğretmenlerimizin karşısında duruyor. 1 milyonu aşkın öğretmen yıllardır atanmayı beklerken mesleğini yapma heyecanını, azmini kaybediyor. Bazı özel okullarda zor şartlar altında çalışan öğretmenler; çok düşük, hatta bazen asgari ücretin bile altında çalıştırılmaya mecbur bırakılıyor. Cumhuriyet Halk Partisi’nin tüm emekçilerin haklarını elde etme mücadelesindeki desteği her zaman devam edecektir.

Şimdi önümüze Türkiye yüzyılı maarif modeli diye yeni bir eğitim sistemi çıkardılar. Öncelikle AKP’nin seçimlerde slogan olarak kullandığı ‘Türkiye Yüzyılı’ ibaresinin milli eğitim modelimizde kullanılması kabul edilemez. Eğer bir eğitim modeli uygulanacaksa bu AKP’nin değil Türkiye Cumhuriyeti’nin eğitim modelidir ve hiçbir partiyle ilişkilendirilmemelidir. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nde kullanılacak eğitim modelinin adı Arapça da olmamalıdır.”