“ENGELLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ!”

VALİ YİĞİTBAŞI MERKEZ 2.OSB TOPLANTISINA BAŞKANLIK YAPTI VALİ YİĞİTBAŞI MERKEZ 2.OSB TOPLANTISINA BAŞKANLIK YAPTI

Saadet Partisi Afyonkarahisar İl Başkanı Beytullah Karataş, 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ‘Engelliler Haftası’ münasebeti ile mesaj yayınladı.

Karataş, “Tüm engelli bireyleri daha iyi anlamak, farkındalık oluşturmak ve engelleri kaldırmak adına bu değerli haftayı en kalbi duygularımla kutluyorum. Engel tanımayan özgüven ve azimleriyle tüm zorlukların üstesinden gelen engelli vatandaşlarımızın mücadelesine; farkındalık ve birliktelikle biz de ortağız.” dedi.

SORUNLARIN BAHANE OLMADAN ÇÖZÜLMESİ GEREKİYOR!

Karataş, yayımladığı mesajında şunları söyledi: “Bildiğiniz üzere, 10 – 16 Mayıs tarihleri arası “Engelliler Haftası” olarak kutlanmaktadır. Şu anda bilinmektedir ki, Türkiye’mizin her bir ilinde Engellilerle alakalı vakıf, dernek, okul, rehabilitasyon merkezleri veya spor kulüpleri bulunmaktadır. Yıllardır engellilerin gündemini meşgul eden konular ne yazık ki azalma yerine artarak devam etmektedir. Çok zaman üzerinde durduğumuz ve her vesileyle de dile getirdiğimiz 2022 sayılı yasanın uygulanmasındaki dengesiz, tutarsız ve de anlamsız uygulamalar maalesef devam etmekte… Bunlar evde bakım hizmeti verenlerin sosyal güvenceye kavuşturulma meselesi, bakım parası verilmesindeki aranan kriterlerin günün şartlarına göre değiştirilmemesi gibi…

Engellilerin istihdamındaki beklentilerin ki bunlar; %3 oranındaki kotanın artırılmaması, boş olan kontenjanların doldurulmaması, engelli öğretmen adaylarının atanmaması, ulaşım ve erişim ile ilgili problemlerin çözümlenmemesi, ortez ve protez kullanan engellilerin mağduriyetlerinin giderilmemesi, sık sık değiştirilen rapor yönetmeliklerinden kaynaklanan problemlerin bir çözüme kavuşturulamaması, görme engellilerin imzaları için iki şahit istenmesi ve Noterler Birliği ile bu problemin çözülememesi, engelli sivil toplum kuruluşlarının, bu camiaların üzerinde durduğu ve çözüm beklediği birçok konudan birkaçıdır.

“HANE GELİRİ DEĞİL, BİREYSEL GELİR ESAS ALINMALI”

Evde bakım aylığının 5 bin lira gibi komik bir rakamda kaldığına değinen Karataş, engelli sosyal yardımları enflasyona bağlı olarak artırılması gerektiğine vurgu yaptı. Engelli yardımlarının Asgari ücret seviyelerine çıkartılması gerektiğini kaydeden Karataş, yardımların hesaplamasında da hane geliri değil, bireysel gelirin esas alınması gerektiğini belirtti.

“200 BİNDEN FAZLA ENGELLİ, ATAMA VE İŞ BULMAYI BEKLİYOR”

Devlet olmanın en önemli unsurlarından birinin sosyal devlet olmak olduğunun altını çizen Karataş, 12 bin engelli alımı sözünün üzerinden neredeyse 2 yıl geçtiğini ancak hâlâ atamaların tamamlanamadığını hatırlatarak, EKPSS’ye giren yaklaşık 200 binden fazla engellinin atanmayı ve iş bulmayı beklediğini söyledi.

“ENGELLİLİĞİNİ BELGELEYEMEYEN VATANDAŞLAR MAĞDUR”

Karataş “Gelin, siyasi tavırları, ayrılıkları bir tarafa bırakıp, burada milletin menfaatine bir şeyler yapabilmek adına engelli vatandaşlarımızın, genç ve çocuklarımızın yaşam kalitesinin artırıldığı, topluma adapte olduğu, aileleriyle birlikte huzurlu ve engelsiz bir hayatı sürebilecekleri şartları birlikte oluşturalım. Her sekiz vatandaşımızdan birinin engelli olduğunun bilinci ile engelliler için engelsiz Türkiye’yi hep birlikte kuralım. Engel tanımayanlara engel olmayalım.”

SAADET PARTİSİ TBMM’DE ENGELLİLERİ GÜNDEME GETİRİYOR

Öte yandan TBMM’de engellilerin sorunlarının çözülmesine yönelik çalışmalarına da devam eden Saadet Partisi Meclis Grubunun, engelli vatandaşlarımızın engellerinin dünya standartlarına göre kategorizasyonlarının sağlanmasına yönelik araştırma önergesi AK Parti ve MHP oylarıyla reddedildi!