“EMEKLİLERİMİZ MUHTAÇ DURUMUNA DÜŞMÜŞTÜR”

Afyonkarahisar İYİ Parti Merkez İlçe başkanı İzzet Köken, emekli maaşlarının asgari ücret karşısında eridiğini belirterek aylık bağlama oranı uygulamasında 2000 öncesi dönemdeki kriterlere dönülmesi gerektiğini ifade etti.

Köken , en düşük emekli aylığının devlet katkısıyla 7 bin 500 lira olduğunu hatırlatarak Türkiye'deki 15,6 milyon emeklinin yaklaşık yüzde 40'ının 7 bin 500 lira düzeyinde maaş aldığını ifade etti.

Emeklilerin, düşük emekli maaşı ve yüksek enflasyon karşısında yaşam mücadelesi verdiğini belirten Köken, şu şekilde konuştu: "Emekli aylığı hesaplanma sistemi yetersiz olduğundan, güncel ekonomik şartlar karşısında emekli aylıkları giderek küçülmüştür. Devlet katkısıyla desteklenen en düşük aylık ödemesinin 7 bin 500 lirada sabit kalmasıyla da emeklilerimiz muhtaç durumuna düşmüştür. Bu durumu kalıcı olarak değiştirmenin tek yolu var. İvedilikle 2000 sonrası emeklilerimizin intibak sorunu çözülmeli, aylık bağlama oranı uygulamasında, 2000 öncesi dönemdeki kriterlere dönülmeli. Bunun dışındaki çözümler popülist ve geçici olacaktır. Bu iş için kaynak sorunu olduğunu düşünmüyoruz.” dedi.

OLGUN; “EMEKLİYE ‘MÜJDE’ DEDİLER EMEKLİYİ BİTİRDİLER” OLGUN; “EMEKLİYE ‘MÜJDE’ DEDİLER EMEKLİYİ BİTİRDİLER”

"EMEKLİ MAAŞI ERİDİ"

İYİ Parti merkez ilçe başkanı İzzet Köken, emekli maaşlarının asgari ücret başta olmak üzere, altın ve dolar gibi birçok gösterge karşısında eridiğini ederek şunları söyledi; "2002 yılında, asgari ücretin yüzde 20 üzerinde olan taban emekli aylıkları, aradan geçen sürede ciddi bir şekilde eridi. 2017 yılından itibaren ise asgari ücretin altında kaldı. 2023 yılında emekli aylıklarının asgari ücret karşısındaki kaybı zirve yaparak, asgari emekli aylığı, asgari ücret karşısında yüzde 50’den fazla  eridi. Bunun sonucu olarak, gelirleri asgari ücretin bile altında kalan yüz binlerce emekli, kayıtlı veya kayıtsız olarak istihdama yöneldi. Hükümetten talebimiz, yıllarca bu ülkenin büyümesine, kalkınmasına ve refahına katkı veren emeklilerin, emeklerinin karşılığının bir an evvel verilmesidir." Diye ifade etti.