“EĞİTİMDE BAŞARI ÇITASI YUKARI ÇIKACAK”

Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, Diyanet TV’de yayınlanan “Ülkem İçin Ben De Varım” programına konuk oldu. Afyonkarahisar’ı tanıtarak sözlerine başlayan Yiğitbaşı, “Afyonkarahisar hem zaferin şehri, Büyük Taarruz’un, Büyük Taarruz mücadelesinin, Kurtuluş Savaşı’nın önemli bir mücadelesinin gerçekleştiği topraklar. Aynı zamanda gastronomi şehri, Türkiye’deki UNESCO tarafından tescillenmiş üç gastronomi şehrinden biri. Tarihiyle, kültürüyle ve yolların, iklimlerin kavşak noktası olmasıyla gerçekten kendine has pek çok özelliği, pek çok potansiyeli bir arada barındıran, mermerin, lezzetin, zaferin, tarihin şehri olarak adlandırdığımız, anlattığımız şehrimiz, eğitimde de başarılarıyla adından daha fazla gün geçtikçe söz ettiriyor” dedi.

BAŞARI ÇITASI YUKARI ÇIKACAK

Afyonkarahisar Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün çalışmaları ile başarı grafiğinin yükseldiğine dikkat çeken Vali Yiğitbaşı, “Afyonkarahisar Valiliğimiz ve aynı zamanda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte yapılan çalışmalarda 2022-2023 eğitim öğretim yılı itibariyle daha somut birtakım başarılarımızdan söz etmek mümkün. 2022-2023 eğitim-öğretim yılı itibariyle 1 YKS birincimizin olması, aynı zamanda üniversite sınavındaki ilk 500’de 30 kadar öğrencimizin olmasıyla bu başarı grafiğimizi şehir olarak giderek artırdık. Yine LGS’de de birincilerimizin olduğu önemli bir yıldı geçtiğimiz yıl. Biz bu başarıyı geçmiş yıllardan itibaren yapılan çalışmalar, öğretmenlerimizin, ailelerimizin, öğrencilerimizin ve İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz’deki yöneticilerimizin de özverili çalışmaları, fedakârane, gayretleri sonucunda elde etmiş bulunuyoruz. Aynı zamanda bu çıtayı daha yukarı taşıma amacını da güdüyoruz. Bu anlamda hem YKS, hem LGS bizim için önemli bir gösterge. Bunun dışında Milli Savunma Üniversitesi Sınavı’nda da geçen itibariyle bir Türkiye birincimiz bulunmaktaydı. Bunun dışında yine ilk 1000’de de yaklaşık 9 öğrencimiz vardı” ifadelerini kullandı.

DUMLUPINAR BİLSEM’İN BAŞARISI

Gençlerin projelerde de rüştünü ispat ettiğini vurgulayan Yiğitbaşı, “Biliyorsunuz artık Milli Eğitim Bakanlığımızın uhdesinde gençlerimizin kendilerini ifade ettiği farklı alanlar da var Sadece sınav odaklı olarak bu başarılar gösterilmiyor. Bizde Dumlupınar Bilim ve Sanat Merkezi, ortaokullar alanında TÜBİTAK 22.04 projesine katılımıyla birlikte en çok başvuru yapan kurum; hem de Türkiye birinciliği olan bir kurumumuz. Bu bizim için önemli bir gösterge. Afyonkarahisar’daki İmam-Hatip Liselerimiz ve İmam-Hatip Ortaokullarımızın da bu anlamda gayet başarılı olduğunu memnuniyetle, gururla ifade etmek isterim” diye konuştu.

YKS’DE YÜKSEK PUAN ALIYORLAR

Diyanet TV programının çekiminin yapıldığı Hattat Ahmet Karahisari İmam Hatip Anadolu  Lisesi hakkında da bilgi veren Vali Yiğitbaşı, “Afyonkarahisar’da Hattat Ahmet Karahisari İmam Hatip Anadolu Lisemiz güzel Teknofest başarıları ve TÜBİTAK başarılarıyla göğsümüzü kabartan lisemiz. Bu lisenin hem fen bilimleri alanında, hem sosyal bilimler alanında proje lisesi olması gerçekten kayda değer bir özellik bizim açımızdan. Bu lisemizdeki öğrencilerimizin LGS’de yüzde 30’luk, yüzde 20’lik dilimlerle bu liseye başlamalarına rağmen mezun olduklarında YKS başarılarında yüzde 1’lik, yüzde 0,5’lik dilimlere kadar kendilerini gösteren, daha üst bir başarı grafiğine ulaşarak mezun olmaları gerçekten çok kıymetli. Öğrencilerimizin çok özellikli puanlar elde ederek bu imam-hatip lisemizden mezun olduklarını görebiliyoruz” ifadelerini kullandı.

ENGELLİLER VE DEPREM İÇİN İKİ PROJE

AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ KURBAN BAYRAMI TEDBİRLERİNİ ALDI AFYONKARAHİSAR BELEDİYESİ KURBAN BAYRAMI TEDBİRLERİNİ ALDI

Vali Yiğitbaşı, programdaki konuşmasına şöyle devam etti:

“Biz bir yandan öğrencilerimizin akademik başarılarını geliştirmeye çalışırken bir yandan da onların sosyal hayatın içinde olma, topluma değer katma anlamında güzel bir şekilde yetişmeleri, onların gündelik hayatla ilgili meseleleri kendilerine dert edinen, topluma faydalı olmak isteyen kişiler, insanlar olarak yetişmeleri, dolayısıyla bu anlamda da, hem fizik, hem sosyoloji, psikoloji ve teknolojik tasarım kategorilerinde birtakım yarışmalara katılırken, bir yandan da örneğin engellilerle ilgili projelerde de katılım göstermeleri, onlarla ilgili güzel başarıları da bizleri mutlu ediyor. Bu anlamda buradaki öğrencilerin iki ayrı projesi beni gerçekten çok mutlu ediyor. Birincisi, akıllı baston adı verdiğimiz, bizim engelliler yararına yapılan teknolojik tasarım ile ilgili bir projemiz. Hattat Ahmet Karahisari İmam Hatip Anadolu Lisemizin başvurduğu güzel bir proje. Bir diğeri de yine deprem döneminde ‘Yaşama Ulaşan Sesler’ projemiz. Bu proje de Türkiye 3’üncülüğü ödülü aldı. Bu anlamda gerçekten başarılı örneklerden bir tanesi. Deprem döneminde insanlara ulaşıp onların bir an önce kurtarılması ile ilgili bir proje yaptı öğrencilerimiz.”

Editör: Ayben Horzum