DR.ŞENER, “GAZZE’DEKİ MAZLUMLARIN AHI ARŞI TİTRETİYOR”

AFSÜ Tıp Fakültesi Hayat, Etik ve İlim Topluluğu’nca 29. Haftası’nda “Hekimlerden Sessiz Yürüyüş” Gedik Ahmet Paşa (İmaret) Cami bahçesinden Zafer Meydanına kadar sağlık camiası mensuplarının yürüyüşü ile gerçekleştirildi.

“GAZZE’DE İSRAİL’İN ZULÜM VE SOYKIRIMI DEVAM EDİYOR”

Yürüyüşün ardından Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi (AFSÜ) Tıp Fakültesi Hayat, Etik ve İlim Topluluğu adına Dr. Rıdvan Şener, açıklama yaptı. Konuşmasına Gazze halkını selamlayarak başlayan Dr. Şener, “İzzetli Gazze halkına selam olsun. Selam olsun öldürülmek pahasına mesleklerinden vazgeçmeyen Gazze’nin onurlu hekim ve sağlık çalışanlarına. Selam olsun zulme sessiz kalmayan, gücü yettiğince zalimin karşısına dikilen vicdanlı insanlara. Türkiye’deki hekimler ve sağlık çalışanları olarak Sessiz Yürüyüşümüzün 29. haftasında bıkmadan, usanmadan Gazze için sesimizi yükseltmeye devam ettiğimizi ve edeceğimizi belirtmek istiyoruz. Tüm dünyadaki akıl ve vicdan sahipleri unutmayın. ‘Unutmadık’’ başlığıyla hatırlanan; anma günleri, geceler düzenlenen; ‘Nasıl olur da böyle bir katliam olabilir’ diye analizlerin yapıldığı, içimizin sızladığı zulümler yalnızca tarihte kalmadı. Bugün, bizim de yaşadığımız şu vakitte, 2024 yılında, gözlerimizin önünde bir şey oluyor: İşgalci İsrail’in Gazze’de zulüm ve soykırımı devam ediyor. Kadın, erkek, çocuk, yaşlı binlerce insan şehit edildi, ediliyor. Evler, okullar, hastaneler bombalanıyor; Gazze halkı abluka altında açlığa mahkûm ediliyor.” dedi.

“ZALİMLER ÇADIRLARA SIĞINAN İNSANLARIN ÜZERİNE BOMBA YAĞDIRIYOR”

“Tarihte belki de hiç görülmemiş biçimde: Aylardır güvenli olduğu iddiasıyla insanların yönlendirildiği Refah saldırı altında.” diyen Dr. Şener , “İşgalci zalimler çadırlara sığınmış insanların üzerine bomba yağdırıyor. Her dakika önümüze bombalarla parçalanmış, yanmış çocuk cesetlerinin fotoğrafları düşüyor. Gidecek hiçbir yeri olmayan on binlerce mazlumun sesi arşı titretiyor. Dünyanın vicdanlı insanlarının gündeminde daha fazla yer tutmaya başlayan bu katliam, zalim İsrail ve onun dünyadaki işbirlikçileri tarafından unutturulmaya, üzeri kapatılmaya çalışılıyor. Bizim 8 aydır yaşanan bu vahşeti tekrar tekrar gözler önüne sermemiz gerekiyor. Gazze de 7 Ekim 2023’den bu yana 15 bini çocuk 46 bin insan katledildi. 80 bini aşkın kişi yaralı ve sakat kaldı. İki milyon kişi yerinden edildi. Gazze de sağlık hizmeti durdu. 33 hastane, 55 sağlık tesisi saldırılarda kullanılmaz hale geldi. 160 sağlık tesisi, 130 ambulans hedef alınıp yok edildi. 496 sağlık personeli şehit oldu. 310 sağlık personeli tutuklandı.” diye konuştu.

“GAZZE İNSANİ VE TIBBİ YARDIM BEKLİYOR”

Dr. Şener, sözlerini şöyle tamamladı: “Gazze’nin sağlık ihtiyacı gün geçtikçe artıyor. Şu an yetersiz hijyen koşullarından kaynaklı bildirilen bulaşıcı hastalık vaka sayısı 1 milyonun üzerinde. Gazze de tedavi bekleyen 10 bin kanser hastası, ilaç eksikliğinden risk altında olan 350 bin kronik hasta var. Gazze insani ve tıbbi yardım bekliyor. Bizler burada alçak İsrail’in zulmünü lanetlerken aynı zamanda Gazze’ye ulaşacak insani ve tıbbi yardımın birer gönüllüsü olduğumuzu belirtmek istiyoruz. Tüm dünyada bizle aynı hassasiyeti paylaşan nice meslektaşımız olduğunu da çok iyi biliyoruz. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz. Dünya yeni bir bahara gebeyken biz vicdanımızla, şuurumuzla, duamızla, eylemimizle Gazze’deki kardeşlerimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Kanıksamayacağız, normalleştirmeyeceğiz. Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız.”

ATATÜRK BÜSTÜNE BALTALI SALDIRIYA İYİ PARTİ'DEN SERT TEPKİ ATATÜRK BÜSTÜNE BALTALI SALDIRIYA İYİ PARTİ'DEN SERT TEPKİ

Editör: Ayben Horzum