ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ KUTLANDI

ALPER YAĞCI'NIN EMEKLİ VAADİ: BELEDİYE TESİSLERİNDE ÇAY SADECE 1 TL! ALPER YAĞCI'NIN EMEKLİ VAADİ: BELEDİYE TESİSLERİNDE ÇAY SADECE 1 TL!

            Şehrimizde görev yapan ulusal ve yerel basın mensupları, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü münasebetiyle Valiliğimiz ve Belediyemizin düzenlediği programda bir araya geldi.

Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününde ilimizde görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi. Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı ve Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’in ev sahipliğinde düzenlenen programa; Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Cumhuriyet Savcısı Asım Ekren, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Afyonkarahisar Bölge Müdürü Uğur Ülgen, AKÜ Rektörü Mehmet Karakaş, AFSÜ Rektörü Nurullah Okumuş, Basın İlan Kurumu Üyesi Mehmet Akarca, Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezer Küçükkurt, Doç. Dr. Emre Vadi Balcı ve basın mensupları katıldı.

GAZETECİLER GÜNÜ KUTLU OLSUN

Programın açış konuşmasını yapan Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Sezer Küçükkurt Valimize ve Belediye Başkanımıza ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti. Küçükkurt; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü programında yeniden birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bizlerin bir araya gelmesine vesile olan Afyonkarahisar Valiliği ve Afyonkarahisar Belediyemize teşekkür ediyoruz. Gazeteciler Cemiyeti olarak, geleneksel hale gelen 10 Ocak buluşmamızda sadece buluşup sohbet edip ayrılmaktan ziyade mesleğimizle ilgili yeni bilgiler öğrenmeyi arzu ettik. Bu nedenle camiamızın Türkiye’de ki duayen isimlerinden Sayın Mehmet Akarca Bey, Cumhuriyet Savcımızı Asım Ekren Bey ve Doç. Dr. Emre Vadi Balcı Bey bizlere mesleğimiz mevzuat ve camiamızda yaşanan yenilikler ile ilgili bilgilerini aktaracaklar. Bugün ki buluşmamıza ve Afyonkarahisar Basın Camiasına sağladığı katkılardan dolayı Sayın Valimize, Sayın Belediye Başkanımıza, Sayın Milletvekillerimize, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığımıza, rektör hocalarımıza, ilimizin çok değerli yöneticilerine basın camiası adına teşekkürlerimizi sunuyoruz. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüz kutlu olsun” dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Belediye Başkanımız Mehmet Zeybek’te basın mensuplarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı. Zor ve önemli bir görev icra ettiklerini belirterek; “2024 yılında da kazasız belasız sağlıcakla güzel haberler vermenizi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum. Sizler bizim için yürüyen ayağımız, gören gözümüz, tutan elimiz mesafesindesiniz. Bizim yol göstericimizsiniz. Dürüst ve ilkeli tavrınızdan ödün vermeden mesleğinizi devam ettirmeniz büyük önem taşıyor. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Güzel ve sağlıklı günlerde buluşmak üzere diyor, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününüzü tebrik ediyorum” dedi.

Milletvekilimiz İbrahim Yurdunuseven ise açıklamasında; “ Siyaset ile kurumlar ile pek çok noktada aramızda köprü vazifesi gören sizlerin Çalışan Gazeteciler Gününüzü tebrik ediyorum. Önemli olan doğru ve düzgün haberi halka ulaştırabilmektir. Teknoloji çok gelişti. Yapay zekâ da yapabiliyor bazı işleri. Yapay zekâ da yapabilse neticede bir insanın elinden geçiyor. Sizler dolayısı ile çok önemlisiniz. Hepinize nice güzel günler yaşamanızı temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

Doktorasını Gazetecilik Bölümünde yaptığını belirterek bu mesleğin bir parçası olmaktan mutluluk duyduğunu ifade eden Valimiz Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı basının önemine dikkat çekti. Yiğitbaşı; “Günümüzde elbette ki çok daha fazla medya aracıyla biz bir aradayız. Medya içeriği üreten kişiye de dönüştüğümüz bir çağda yaşıyoruz. Doğru, ilkeli, etik ilkeleri ihmal etmeyen gazetecilere, bence eskisinden çok daha fazla ihtiyacımız var. Neden? Çünkü şu anda da hakikatin ayrıştırılmasına, analiz edilmesine, gerçeğin hakikatin seçilmesine çok daha fazla ihtiyacımız var. Her ne kadar yapay zekâlar, görüntülü haberler, içerikler çok daha birbirinden farklı teknolojiler gelişse de bizim hala gerçek haberi hakikati arayacak, ayrıştıracak, ayrıştıracak kişilere ihtiyacı var diye düşünüyorum. Bu anlamda ben medyanın her türlü alanında çalışan meslektaşlarımızı ve gazetecilerin yaptığı işi çok önemsiyorum. Gerçekten çok kıymetli bir iş. Buradaki ve bütün Afyonkarahisar’ın emektar gazetecilerinin Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyorum. Bizim de akıllı telefonlarımız var. Biz de kameraya alabiliyoruz. Biz de içerik üretebiliyoruz ama titiz bir şekilde hakikati sorgulayan, arayan, uğraşan, gerçeği teyit eden farklı görüşleri alıp o haber için o içerik için emek veren gazetecilerimizin o ince işçiliğine, o titizliğine her zamankinden çok ihtiyacımız var. Bunun için sizlerin gayretlerine minnettarız. Sizlerin çalışmalarına hem bu şehrin hem bu ülkenin çok ihtiyacı var. İyi ki varsınız, iyi ki böyle bir meslek var. Ben de bu mesleğin bir parçası olmaktan, bir zamanlar doktoramı gazetecilik bölümünde yapmaktan çok büyük bir memnuniyet duyuyorum. Hepinize şehrimize katkılarınız için bizlerle vatandaşlarımız arasındaki köprü olarak ihtiyaçları, talepleri bizlere ulaştırdığınız için ayrı ayrı teşekkür ediyorum“ ifadelerini kullandı.

BASIN MENSUPLARINA SEMİNER VERİLDİ

Kahvaltı programının hemen ardından seminer programına geçildi. Basın İlan Kurulu Üyesi Mehmet Akarca, Cumhuriyet Savcısı Asım Ekren ve Doç. Dr. Emre Vadi Balcı tarafından Türk Basın Tarihi, Yeni Basın Kanunu ve Yeni Medya konularında seminer verildi. Ayrıca basın mensuplarının soruları da yanıtlandı. Program basın mensuplarına hediye takdimi ve toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile son buldu.