BU ÜRÜNLERİ SATANLAR DİKKAT!

Afyonkarahisar Belediyesi, Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan coğrafi işaret tescili alan yöresel ürünler için 'logo kullanım hakkı' başvuru sürecini duyurdu. Toplam 50 ürünün coğrafi işaret tescili alındı, bunlardan 18'i belediye tarafından, diğerleri ise ilçe belediyeleri ve kurumlar tarafından tescillendi. İşletmelere, tescilli ürünler için 'logo kullanım hakkı' verilecek ve başvurular 6 Mayıs Pazartesi günü başlayacak, son başvuru tarihi ise 13 Mayıs.

Afyonkarahisar Belediyesi, Türk Patent ve Marka Kurumu'ndan coğrafi işaret tescili alan yöresel ürünler için 'logo kullanım hakkı' başvuru sürecini başlatıyor. Belediyenin yaptığı açıklamada, Afyonkarahisar'ın toplam 50 ürününün coğrafi işaret tescilinin alındığı belirtildi. Bu ürünlerden 18'inin Afyonkarahisar Belediyesi, diğer 32 ürünün ise ilçe belediyeleri ve diğer kurumlar tarafından tescillenerek koruma altına alındığı ifade edildi.

Önemli kazanımlar sağlıyor

MISIRLIOĞLU’NDAN 19 MAYIS MESAJI MISIRLIOĞLU’NDAN 19 MAYIS MESAJI

Yöresel ürünlerin coğrafi işaret tescilini alan kurumların, ilgili ürünün üretim ve satışını yapan işletmelere, bir dizi denetim sürecinden sonra 'logo kullanım hakkı' vermeye haiz olduğu belirtilen açıklamada, geçmişte logo kullanım hakkı kazanan birçok işletmenin toplu satış ve zincir marketlere ürün tedariki gibi ticari anlamda önemli kazanımlar elde ettiği vurgulandı.

6 Mayıs'ta başlıyor, 13 Mayıs'ta sona eriyor

Afyonkarahisar Belediyesi'nin ilk etapta tescilini aldığı 13 ürünle ilgili 'logo kullanım hakkı' başvuru sürecinin 6 Mayıs Pazartesi günü başlayacağı bildirildi. Başvuruların, işletme sahibi ya da yetkilisi tarafından Afyonkarahisar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü Gastronomi Birimi'ne (Belediye Binası 5. Kat) yapılması gerektiği belirtilirken, başvuru sürecinin 13 Mayıs'ta sona ereceği bildirildi.

Logo başvurusu yapılacak ürünler neler?

Açıklamaya göre, logo kullanım hakkı için başvurusu alınacak ürünler ise şöyle; Afyon Kaymaklı Ekmek Kadayıfı, Afyon Lokumu, Afyonkarahisar Patatesli Ekmeği, Afyon Hurma Baklavası, Afyon Bükmesi, Ağzıaçık, Afyon Kebabı, Patlıcan Böreği, Afyon Övmesi, Mercimekli Pilav, Göce Köftesi, Ak Pide ve Haşhaşlı Katmer.