“BELEDİYE İŞÇİSİNİN DÜĞÜNÜNE GİDİP 100 LİRA TAKMAYACAKLAR, 100 BİN TL DESTEK VAAT EDİYOR”

MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, şehrin acilen çözüme kavuşturulması gereken ihtiyaçlarından birinin de kentsel dönüşüm olduğuna dikkat çekti. Olası afet riskine dikkat çeken Küçükkurt, “Kentsel dönüşüm konusunda ‘Kuru Muhalefet’ kentsel dönüşümün kaç kişiyi ilgilendirdiğini, bu vaadin yerine gelmesi için ne kadar kaynak gerektiğini ve nereden temin edileceğini düşündü mü? Tek istekleri enflasyon oranında zam olan belediye işçilerine sırtlarını dönenler, bu insanlara mahkemeyi gösterenler, düğünlerine gidip 100 lira takmayacakları insanlara, yüz bin TL destek vaat edenler talip oldukları makama o kadar uzaklar ki belediye tarafından böylesine nakdi bir desteğin hukuken mümkün olmadığını dahi bilmiyorlar” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, Seçim Koordinasyon Merkezi’nde düzenlendiği basın toplantısında projeleri hakkında bilgi verip, basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Toplantıda; MHP İl Başkan Vekili Recep Yaman, Merkez İlçe Başkanı İbrahim Danaoğlu ve İl Başkan Yardımcısı KAÇEP Sorumlusu Av. Nesrin Çelikbilek hazır bulundular.

KENTSEL DÖNÜŞÜM MESELESİ HOYRATÇA SİYASİ MALZEME YAPILDI

Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, MHP olarak projelerini kamuoyuyla paylaşmak ve gündemi değerlendirmek üzere düzenledikleri basın toplantılarının ikincisini yaptıklarını belirterek, “​Her hafta üç önemli projemizi paylaşacağımızı söylemiştik. Bu hafta sizlerle paylaşacağımız projelerimizin ilki ilimizde hoyratça ve samimiyetsizce siyasi malzeme yapılan kentsel dönüşüm meselesiyle ilgili. Kentsel dönüşüm, riskli binaların tespit edilerek yenilenmesini ve güvenli hale getirilmesini sağlayan bir süreçtir. Bu sayede deprem gibi doğal afetlerde can ve mal kaybı minimum düzeye indirilebilir. Kentsel dönüşüm sürecinde, yerel yönetimlerin aktif rol alması, vatandaşların bilinçlendirilmesi ve desteklenmesi, finansman ve planlama konularının doğru bir şekilde ele alınması gerekmektedir. Ayrıca, afet riski taşıyan bölgelerde hızla harekete geçilmeli ve planlı bir şekilde kentsel dönüşüm projeleri uygulanmalıdır. Geçtiğimiz yıl 6 Şubat’ta yaşanan Maraş merkezli deprem felaketi ile bir kez daha görüldü ki kentsel dönüşümün yapılamadığı illerde ki Hatay bunun için örnek illerdendir. İnsanların can ve mal güvenliği daha fazla etkilenmiştir.  Ülke olarak büyük acıların yaşandığı bu durumların önüne geçmek için felaket başa gelmeden önlemini almak gerekmektedir. İl olarak bizde olası bir afet öncesi gerekli hazırlıkları yapmalıyız. Kentsel dönüşümü bu hazırlıkların başında görüyoruz. Buradan basınımız aracılığıyla mevcut yönetime, dönemin il başkanına ve şehrin kuru muhalefetine soruyorum. Bu deprem ya Afyonkarahisar da gerçekleşseydi ne olacaktı? O mahallelerde ikamet eden Afyonkarahisarlı hemşerilerimizin hesabını kim verecekti?” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM RANTSAL DÖNÜŞÜM OLMAYACAK

“Kentsel dönüşüm projesi bizim doğup büyüdüğümüz bu mahallelere vefa hizmetimiz olacaktır.” diyen Başkan Adayı Küçükkurt, “Kentsel dönüşüm projesi rantsal dönüşüm olmayacak, hak sahiplerimizin yüzünü güldürecek, şehrimize değer katacaktır. Kentsel dönüşümde bizim amacımızı üç başlıkta özetleyebiliriz. Birincisi yaşanabilir ve dayanıklı mekânlar oluşturmaktır. Kentsel dönüşüm projeleriyle eski, hasarlı ve plansız yapıları yenileyerek daha güvenli, konforlu ve sürdürülebilir mekânlar oluşturmaktır. İkincisi sosyal ve ekonomik gelişime katkıda bulunmak: Kentsel dönüşüm projeleriyle çalışma alanları, ticaret-kongre merkezleri, yeşil alanlar ve sosyal tesisler gibi yeni alanlar oluşturarak sosyal ve ekonomik gelişime destek olmaktır. Üçüncüsü çevresel sürdürülebilirliği ve adaleti sağlamaktır. Kentsel dönüşüm projelerinde çevresel faktörleri göz önünde bulundurarak enerji verimliliği, atık yönetimi, yeşil alanlar gibi unsurlarla çevresel sürdürülebilirliği desteklemek. Bütün hak sahiplerinin yüzünü güldürerek sorunları çözmek için etkili iletişim ve çözüm odaklı yaklaşımları benimseyerek kimsenin cebinden para çıkmadan mağdur edilmeden haklı taleplerini karşılamaktır.” diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ACİL BİR İHTİYAÇTIR

Yaşam standartının yükseltileceği bir kentsel dönüşüm projesini hayata geçirmeyi planladıklarını dile getiren Başkan Adayı Küçükkurt, “Herkesin yaşam standartlarını yükseltmek ve daha güvenli bir çevrede yaşamalarını sağlamak amacıyla kentsel dönüşüm projemizi hayata geçireceğiz. Bu proje ile birlikte, mahallelerimizin daha modern ve yaşanabilir hale gelmesini sağlayacağız. Gelecek nesillere daha güvenli ve yaşanabilir bir şehir bırakmayı hedefliyoruz. Sonuç olarak, kentsel dönüşümün acil bir ihtiyaç olduğu ve afet riski taşıyan bölgelerde bu sürecin hızla başlatılması gerektiği açıktır. Yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar işbirliği içinde hareket ederek kentsel dönüşümü başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirler. Bu sayede, gelecekte yaşanabilecek afetlerin etkilerini en aza indirerek insanların güvenliğini sağlayabiliriz.” şeklinde konuştu.

KURU MUHALEFET NE KADAR KAYNAK GEREKTİĞİNİ HESAPLADI MI?

Afyonkarahisar’da gerçekleşecek Kentsel Dönüşüm Projesinin; Kasımpaşa, Dairecep, Mecidiye, Fakıpaşa ve Sümer Mahalleleri olmak üzere 5 mahallede hayata geçirilmek üzere planlandığını anlatan Başkan Adayı Küçükkurt, “Seçildiğimizde belediyemiz tarafından oluşturulacak Kentsel Dönüşüm Strateji Belgesi üzerinden hak sahiplerinin talepleri göz önüne alınarak projenin uygulanması sağlanacaktır. Kuru Muhalefete soruyorum.    Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bölge riskli alan ilan edilmişken, Bakanlığa rağmen bu projenin gerçekleşmeyeceğini, kentsel dönüşümün kaç kişiyi ilgilendirdiğini, bu vaadin yerine gelmesi için ne kadar konut gerektiğini, inşaat maliyetlerinin anormal arttığı bu dönemde ne kadar kaynak gerektiğini ve nereden temin edileceğini düşünmüşler midir, hesaplamışlar mıdır? İmarla ilgili mevzuatı araştırmışlar mıdır? Sanmıyoruz. Bizim vaadimiz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına rağmen değil Bakanlıkla beraber, kimsenin mağdur olmayacağı, hak sahiplerinin haklarının korunacağı, riskli bölgelerin süratle yenileneceği bir projedir. ‘Afyonlunun gönlü coşunca Çapak Çayırı’ndan yer bağışlarmış.’ diye bir deyişimiz var. Bu arkadaşların gönlünü bu nispette ne coşturmuştur ki bol keseden dağıtıyorlar? Tek istekleri enflasyon oranında zam olan belediye işçilerine sırtlarını dönenler, bu insanlara mahkemeyi gösterenler, düğünlerine gidip 100 lira takmayacakları insanlara, yüz bin TL destek vaat edenler talip oldukları makama o kadar uzaklar ki belediye tarafından böylesine nakdi bir desteğin hukuken mümkün olmadıgını dahi bilmiyorlar. Bu hovardalıklar 33 yıl öncesinin iki anahtar siyasetini hatırlatmaktadır. Umut tacirliği bizim siyaset yapma biçimimiz değildir, olamaz.” ifadelerini kullandı.

ARSALAR ÜRETEREK VATANDAŞLARIMIZIN EV SAHİBİ OLABİLMELERİNİ SAĞLAYACAĞIZ

Konutlaşma projesinden söz eden Başkan Adayı Küçükkurt, “Bugünkü basın toplantısında söz edeceğimiz ikinci projemiz ‘Bir Yuvam Olsun.’ ismini verdiğimiz konutlaşma projesidir. İnsanoğlunun temel ihtiyaçlarından biri de barınma ihtiyacıdır.  Artık barınma ihtiyacı maliyetleri gittikçe yükselmektedir. Arz talebi karşılamadığından kiralar yükselmiş, mülk edinmek birçok vatandaşımız için bir hayal olmuştur. ​Belediyemizin taşınmazları üzerinde arsalar üreteceğiz ve bu arsaları vatandaşlarımızın ev sahibi olabilmeleri için kullanacağız. Toplamda 1 milyon metrekareden fazla bir alanı konutlaşmaya açacağız. Dar gelirli, hâlihazırda evi olmayan ailelerimize öncelik tanınacak olan bu projede hedefimiz her Afyonlunun cüzi miktarlarda taksitle ev sahibi olmasıdır. 2025 yılı itibariyle bu şehirde dünyaya gelecek her Afyonlu bebeğin hak ettiği gibi rutubetsiz, güneş alan, ferah, sağlıklı evlerde büyümesi hedefimizdir.” ifadelerine yer verdi.  ​

OSB VE OTOGAR NOKTALARINA KAVŞAKLAR YAPILAMALIDIR

“Bugünkü basın toplantımızda paylaşacağımız üçüncü projemiz OSB ve Otogar kavşakları projemizdir.” diyen Başkan Adayı Küçükkurt, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu şehirde yaşayan her insanımızın, buradan geçen her misafirimizin canı da, malı da bizim için çok kıymetlidir. Her iki kavşakta da yoğunluk oldukça fazla olduğundan sıkça kazalar meydana gelmektedir. Hatta bilindiği üzere iki gün önce kaza oldu. Bu iki noktaya süratle köprülü kavşak inşa edilmelidir. Karayolları Genel Müdürlüğünün yetki alanı olan bu iki alanda belediye olarak gereken çabayı göstererek, her türlü katkıyı sağlayarak, gerekirse tüm baskı unsurlarını kullanarak köprülü kavşak yapımını sağlayıp hem Afyonlulara, hem misafirlerimize hayırlı yolculuklar dileyeceğiz. Artık emanet ehil ellere devredilmeli, ihtiyaç duyulan mantıklı değişim gerçekleşmelidir.”

GERÇEKÇİ OLACAĞIZ ALANIN GERÇEKLERİ İLE MEVZUAT GERÇEKLERİNİ BİRBİRİYLE ÖRTÜŞTÜRECEĞİZ

Toplantıda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan MHP Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt, vatandaşa destek noktasında yapmayı planladıkları çalışmaların da olduğunu belirtti. Küçükkurt, “Pek çok alternatiflerimiz hazırdır. Elbette ki vatandaşımızın mali imkânları doğrultusunda cebinden hiçbir para çıkmayacak projelerimiz de olacak. Bu vatandaşların imkânlarına ve alanın gerçeklerine göre birbiriyle örtüşecek. Ama burada hak sahibi olup da daha güzel, daha refah, daha ferah konutlarda yaşamak isteyen hemşerilerimize de alternatifler sunacağız. ‘Ben hiç borçlanmak istemiyorum kardeşim. Benim imkânım buna yetiyor bir göz oda olsunda ben burada yaşamı sürdüreyim.’ diyen hemşehrimize de imkân sunacağız. Bununla ilgili bizim alternatif projelerimiz hazır Tüm hak sahiplerine hiç para ödemeden konut inşa edeceğiz dersek yalan olur. Hiç kimseye bu imkânı tanımayacağız dersek de yanmıyor. Gerçekçi olmak lazımdır. Alanın gerçekleriyle mevzuatın gerçeklerini birbiriyle örtüştürmek lazımdır. Bunu da biz başaracağız inşallah.”

FATİH İLKOKULU MÜZE ‘DE FATİH İLKOKULU MÜZE ‘DE

SANAL GÜNDEM AFYON GÜNDEMİNİ BELİRLEMEMELİ

“Bazı sosyal medyalarda anketler yapılıyor. Böyle bir algı oluşturularak birileri ön plana getirilmeye çalışılıyor. Örneğin ilçelerde olup Afyon merkezde oy kullanmayacak kişiler şu adayı görmek istiyoruz gibi oy kullanıyorlar. Algı operasyonlarıyla ilgili ne söylersiniz? MHP olarak pazaryerleri v.d yerlerde yaptırdığınız anket çalışmaları var mı?” sorularını yanıtlayan Başkan Adayı Küçükkurt, “Bizler basın mensuplarımızın bir kardeşiniz olarak basın camiasından yetişmiş bir insanız. Ne yazık ki sosyal medya, internet medyası alanında nasıl spekülasyonlar yapılabildiğine bizlerde tanık olduk. Her yapılan ve her yazılan spekülasyondur demek istemiyorum. Ama ne yazık ki internet ortamında kirli bir ortam var. Burada insanları yönlendirmek, anketleri yönlendirmek ya da birşeyleri empoze etmek gayet kolaydır. Basın camiası olarak hepimiz şöyle bir gerçeğin olduğunun hepimiz farkındayız. Sosyal medya aleminde yorum yapan, görüş belirten kişi sayısı belli sayılardadır. Bu kişiler kendi isimleriyle olduğu gibi mahlas isimlerle de kişileri yönlendirmeye yönelik çabalar gösterebiliyorlar. Bu nedenle biz MHP olarak sosyal medyada ya da yönlendirmeye açık spekülasyona açık incelemelerde itibar etmiyoruz. Afyonkarahisar'da adayını, projelerini, Belediye Meclis Üye adaylarını ilk açıklayan ve kendinden emin bir ekip olarak 40 günü aşkın bir süredir sahalardayız. Afyonkarahisar’ın daha önce olduğu gibi cadde ve sokaklarındayız. Orada söylenenler ile Afyonkarahisar’ın cadde ve sokaklarında söylenenler kesinlikle birbirleriyle örtüşmüyor. Hemşerilerinizi özellikle bunu belirtmek istiyoruz. Sanal bir gündem Afyonkarahisar’ın gündemini belirlememeli. Vatandaşın gündemi farklıdır. Sanal gündem farklıdır.”

MHP OLARAK BİZ YÖNLENDİRMEZ İŞİMİZE BAKARIZ

MHP Merkez İlçe Başkanı İbrahim Danaoğlu, MHP olarak, projelerle, Belediye Başkan Adayı Sezer Küçükkurt ve Belediye Meclis Üye adaylarıyla neleri nasıl yapabileceklerini anlatarak ilerlemeyi tercih ettiklerinin altını çizdi. Başkan Danaoğlu, “Biz MHP olarak neleri nasıl yapacağımızı anlatarak bu yarışı kazanmak istiyoruz ki kazanacağız. En iyi teşkilat yapısına sahip parti Afyonkarahisar’da MHP’dir. Konu hakkında telefonlar alıyoruz. NE yapalım deniliyor? Yönlendirme yapmıyoruz yapmayızda. Evet, bir algı operasyonu oluşturulmaktadır. Biz MHP olarak bilerek bir yönlendirme oraya yapmayız. Biz MHP olarak işimize bakıyoruz. Biz eminiz ki MHP olarak Sezer Bakşanımla 1 Nisan 2024 sabahı Afyonkarahisar Belediyesini kazanacağız.” dedi.

Kentsel dönüşüm projesi için gerekli maliyetin ne olacağı sorunu yanıtlayan Başkan Adayı Küçükkurt, “Bilindiği üzere daha önce bununla ilgili görsel çalışmalar yapıldı. Ama insanları yanlış yönlendirdiği için özellikle hak sahiplerinden bu büyük bir tepki gördü. Bizim arkadaşlarımızın da bu yönde çalışmaları var. Ama bunu biz şu anda yanlış yönlendirmeye mahal vermemesi için açıklamıyoruz. Mısri Cami çevresindeki kentsel dönüşümün riskli alan projesi kapsamındaki proje alanı 170 bin metrekaredir. Yani bu 17 hektara tekabül ediyor. Burada 927 hak sahibi var. İlk proje açıklandığında vefatlarla ya da değişkenliklerle bu sayının 2 binlere yaklaştığını öngörüyoruz bunlarda. Mevcut yapı adedi 887 adet konut, 27 adet ticarethane, 2 adet okul, 4 tane cami, bir tane hamam, bir tane resmi kurum ve 2 tane çeşme olarak belirlenmiş durumda. Bunların her birinin ayrı birim maliyetleri söz konusu. Güncel rakamlarla bu sürekli değiştiği için şimdi bir şey söylersek bizi ilerleyen süreçte de bağlayıcı olabilir. Şöyle düşünelim, bundan 6 ay öncesinde söylediğimiz rakamlarla bugünkü rakamlar kesinlikle örtüşmüyor. Ama birim bazında nelerin yapılması gerektiği, kaç kişiyle muhatap olunması gerektiği, hangi tür binaların bulunduğu şeklinde bilgileri özellikle sizlere aktardım ki çerçeveyi çizebilelim diye. Bu yöndeki çalışmamız hazır. Ama şu anda şu kadar TL ye mal olacak dersek kamuoyuna yansıtmış olursunuz.”

BİZİM MHP EKİBİ OLARAK MESAJ VERME KAYGIMIZ OLMADI

MHP Başkan Adayı Küçükkurt’a bir gazeteci “Seçim çalışmaları kapsamında pek çok yerde yapılan gezilerde diğer adaylarla karşı karşıya gelerek sohbet ediyorsunuz. Dün bu noktada sosyal medyaya yansıyan bir fotoğraf karesi vardı. Cenazede çekilmiş bu karede acaba psikolojik olarak vücut diliyle anlatım şekliyle basına da yansıyan kare hakkında ne söylemek istersiniz.” sorusunu sordu.

Küçükkurt, soruyu şöyle yanıtladı:

“Biz aday arkadaşlarımızla birçok ortamda karşılaştık. Birden çok defa karşılaştık. Hepsinde de hem partililerimiz hem bizler medeni bir şekilde selamlaştık. Hal hatır sorduk, kazasız bir seçim süreci geçirilmesini diledik. Bunun haricinde sadece şahsım adına değil ve ekip arkadaşlarım adına da konuşuyorum. Bir mesaj verme kaygımız olmadı. Biz orada bir cenaze için bulunmuştuk. Hemşehrilerimizi görünce, elbette ki selamlaştık, taziyelerimizi ilettik. Bizim öyle bir niyetimiz yoktu. Böyle bir niyet taşıyan varsa da bizim yorum yapmamız doğru olmaz. İsterseniz onlara da sorabilirsiniz. Ama biz sadece cenazede bulunmak, öğle namazına eda etmek ve hemşehrilerimize taziye dilemek için oradaydık. Bunun haricinde bir niyetimiz yoktu.”

SAYIN TAYTAK’IN ASKERİ HAVAALANININ SİVİL UÇUŞLARA AÇILMASI İÇİN ÇABALARI DEVAM EDİYOR

Askeri havaalanını sivil uçuşlara açılmasıyla ilgili konu hakkında düşüncesi sorulan Başkan Adayı Küçükkurt, görüşlerini şöyle açıkladı:

“Bilindiği üzere Afyonkarahisar askeri havaalanının sivil uçuşlara açılmasıyla ilgili konunun bayraktarlığını aslında basın mensupları olarak bizler yaptık. Bu noktada da hepimizin bilgisi dâhilinde olduğu şekilde Kocatepe Gazetesi olarak bizler bu işin en ön saflarında yer aldık. Bu mücadelemiz yıllarca sürdü. İsmail Özdilek Albayımız, bizim gazetemizin bir köşe yazarı olarak bu konunun sözcülüğünü üstlendi ve bu noktada birçok safhada geçirildi. İstanbul'dan havalanıp Afyonkarahisarlılar’ı taşıyan bir uçağımız Afyon askeri havalarına iniş yaptı. Sonrasında bu işin hayata geçeceği ile ilgili birçok açıklamalar yapıldı. Geçtiğimiz son seçimin en büyük vaatlerinden bir tanesi Afyonkarahisar askeri havaalanının sivil uçuşlara açılmasıydı. Ama ne yazık ki bunu gerçekleştiremedik. Yaklaşık bir buçuk yıl önce yine küçük motorlu sivil uçakların Afyonkarahisar havaalanına inmesi ile ilgili milletvekillerimizin açıklamaları oldu. Hepimiz oraya gittik, bu inişe tanıklık yaptık. Ne yazık ki birçok safhayı açsak da ana hatları aşabilmiş değiliz. Afyonkarahisar askeri hava kampüsü sivil uçuşları açılması konusu sadece Afyonkarahisarı ya da Ankara'yı bağlayan bir durum değil. Bu konuda en az benim kadar sizlerde bilgi sahibisiniz. Nato'yla ilgili, dünya dengeleriyle ilgili, ülkeler arası hukukla ilgili birçok konu var. Bu demek değil ki mümkün değil, imkânsız değil. Bu konuda çaba gösterilmesi gerekir. Şunu da özellikle belirtmek isterim ki, MHP Afyonkarahisar Milletvekili Sayın Mehmet Taytak Ankara'da, Afyonkarahisar'la ilgili her konunun sonuna kadar takipçisi ki bu konuyla ilgili çabalarının çalışmalarının olduğunu da biliyoruz. Sayın Vekilimizin bizlere aşıladığı bir slogan var ki, hani ‘Bakarız değil yaparız.’ Bu konudaki çabaları devam ediyor. Biz de bu çabalar devam ederken ham bir şekilde sizlere bilgi verirsek yine kamuoyunu yanlış bilgilendirmiş oluruz. Yapıldığında Allah’ın izniyle bunu Milletvekilimiz Sayın Mehmet Taytak gururla açıklayacaktır diye düşünüyorum.”