BAŞKAN’IN ÇALINAN MAKAM ARACI BULUNDU!

Sandıklı ilçesi Akharım Beldesinde Yılmaz Erdoğan’ın Organize İşler ve Vizontele’sini, Aziz Nesin hikayelerini aratmayan bir olay yaşandı. Beldede geçen yıl kaybolan makam aracı bulundu ama aküsü ve motoru yoktu. Şimdi belde ‘kaybolan makam aracı’ tartışmasıyla çalkalanıyor

31 Mart yerel seçimlerine günler kala Afyon’un Sandıklı ilçesine bağlı Akharım beldesi, filmleri aratmayacak türden bir ‘kaybolan makam aracı’ tartışmasıyla çalkalanıyor. Yaklaşık 3 bin 400 nüfuslu kasabada, Yılmaz Erdoğan’ın Organize İşler ve Vizontele’sini, Aziz Nesin hikayelerini hatırlatan trajikomik olaylar yaşandı.

Gazete Duvar'dan Ceren Deniz'in haberine göre; her şey Sandıklı’ya bağlı bu kasabaya, belediye yönetimine tahsisli bir makam aracının gelişiyle başladı. Son yerel seçimde Akharım’a başkan seçilen Eşref Ünsal, Covid-19 salgınında vefat edince yerine atanan AK Partili Akharım Belediye Başkanı Süleyman Kaynak’a yaklaşık 1 yıl önce tahsis edilen bu 2020 model araç, geldikten bir ay sonra ortadan kayboldu.

Lüks aracın belediye hizmetinde kısa bir süre kullanıldıktan sonra yok olduğunu fark eden yöre halkı, olayın akıbetini öğrenmeye çalıştı. Araca ne olduğu önce belediye başkanına soruldu. Başkanın uzun süre tekrarlanan ‘tamirde’ yanıtlarından ikna olmayanlar, kamu kurumlarına başvurup şikayetçi oldu. Hiçbir başvurudan sonuç alamayan belde sakinleri, çareyi savcılığa suç duyurusunda bulunmakta buldu. MHP’nin Akharım adayı İbrahim Özcan kamuoyu önünde AK Partili başkan Süleyman Kaynak’a seslenip, makam aracına ne olduğunu sordu.

‘ARAÇ DUA GÜCÜYLE Mİ BELEDİYE ÖNÜNE GERİ GELDİ?’

Bu gelişmelerin ardından bir yıldır kayıp olan makam aracı bir sabah yeniden belediyenin önünde belirdi. Akharımlılar, “Araç dua gücüyle mi belediye önüne geri geldi?” diye sorarken, aracın nasıl geldiği güvenlik kameraları ve tanıklıklardan anlaşıldı. Araç kasaba meydanına sürülerek getirilmemiş, çekiciyle indirilmişti. Beldede yaşayan birkaç genç, araca ne olduğunu anlamak için kaputu açınca, karşılaştıkları manzara karşısında hayrete düştü. Lüks aracın aküsü ve motoru yoktu. Belediye önünde yaklaşık 20 gündür park halinde duran aracın kaputunun içini video çekip kayda alan gençler, akü ve motora ne olduğunu merak etti.

VİZONTELE SAHNESİ GERÇEK OLDU

Vizontele'nin ünlü “Baba akü yok" sahnesini anımsatan bu görüntüler sosyal medyada paylaşılınca, kasaba halkının alay konusu oldu. Video çeken 5 gençten şikayetçi olan AK Partili başkan Kaynak, “Kasabanın gençleri makam aracıma takip cihazı taktı” diyerek jandarmaya şikayetçi dilekçesi verdi. MHP’li belediye başkan adayı İbrahim Özcan, AK Partili başkan Süleyman Kaynak’ı yalanlayınca beldede tansiyon yükseldi. Gündüz saatlerinde gerçekleşen olay kamera kayıtlarından incelendi, araca GPS ya da başka bir takip cihazı takılmadığı anlaşıldı. Bu kez resmi kanallarla, “Başkan, akü ve motor nerede?” diye soruldu.

'GİZLENDİĞİ YERDEN ÇIKIP GERİ GELDİ'

Özcan, belediyenin makam aracının bir yıl önce kayboluşundan itibaren yaşananları şöyle anlattı: “Geçtiğimiz yıl belediye bütçesiyle satın alınan makam aracı bir ay kullanıldı, sonra ortadan kayboldu. Ben makam aracını kayıplara karıştığı günden beri bütün meclis toplantılarında sordum. Her mecliste tüm üyelerin önünde ‘Belediyenin aracı nerede?’ dedim. Başkan, bu şaibeli olaya ilişkin bütün sorulara kulaklarını tıkadı, hiçbirine cevap vermedi. Konu kasabada yayılıp tepkiler çoğalınca, her ne hikmetse araç gizlendiği yerden çıkıp geri geldi. Gençler de araca ne olduğunu araştırmış, açıp kaputa bakmışlar. Aküsü ve motorunun olmadığını fark etmişler. Biz de bunu gündeme getirdik, ‘Başkan akü nerede, motor nerede?’ dedik. Başkan, adının karıştığı bu şüpheli durumla ilgili hesap vermek yerine olayı araştıran gençleri takip cihazı takmakla suçlayıp, jandarmaya şikayet etti. Eğer belediyenin aracının içi boşaltılmışsa bu bizim suçumuz değil, belediye başkanının ayıbıdır.”

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Sandıklı Kaymakamlığı tarafından 2023'ün ağustos ayında Akharım Belde Belediye Başkanı Süleyman Kaynak hakkında 'görevi kötüye kullanma ve kamu zararının oluşmasına neden olma' iddiasıyla soruşturma başlatıldı. Kaynak hakkında hazırlanan rapor ve alınan ifadelerle hazırlanan kaymakamlık yazısında, 'Görevi kötüye kullanma ve kamu zararı' suçlarını doğrulayacak yeterli bilgi ve belgeye ulaşıldığı için Süleyman Kaynak hakkında soruşturma izni verildiği belirtildi. ODATV