BAŞKAN ZEYBEK, “TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLAN ÇEVRECİ TESİSLERİMİZ VAR”

Jeotermal Merkezi Isıtma Sistemleri İstişare Toplantısı Afyonkarahisar’da AFBEL Otel’de gerçekleştirildi. Enerji Kentleri Birliği üyelerinin katılımı ile yapılan toplantıya Belediye Başkanı Mehmet Zeybek ev sahipliği yaptı.

“JEOTERMAL OTELLERİN TOPLAM YATAK KAPASİTESİ 27 BİN”

Afyonkarahisar Belediyesi’nin de üye olduğu istişare toplantısında açış konuşmasını ETKB Enerji Verimliliği ve Çevre Dairesi Başkanı Dr. Bilal Düzgün yaptı. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, şehrin jeotermal enerjisi kapsamında yaptığı yatırımları anlatarak toplantının hayırlara vesile olmasını diledi. Afyonkarahisar’ın jeotermal kaynak bakımından dikkat çeken şehirlerin başında geldiğine dikkat çeken Zeybek, “İç Anadolu’yu, Ege’ye Ege’yi İç Anadolu’ya, Akdeniz’e ve Marmara’ya bağlayan yolların kesiştiği dört yol kavşağında olan bir ilçesi ile diğer ilçesinin uzaklığının 250 kilometre olduğu, çok geniş coğrafyaya oturan bir Anadolu şehriyiz. 17 ile 1 ila 3,5 saatlik mesafede olan merkezi konumda bir şehir. Demir yollarında dörtyol kavşağındayız. 27 bin yatak kapasitesine sahip termal otellerin olduğu, 30 bine yakın konutun jeotermal kaynakla ısınma ve enerji ihtiyacının karşılandığı Afyonkarahisar, seracılık alanında da jeotermal kullanan bir yer. Aynı zamanda Gastronomi şehriyiz. 600’e yakın yöresel lezzetimiz var.” dedi.

“39 TESCİLLİ LEZZETİMİZ 600 TESCİLLİ KONAĞIMIZ VAR”

Belediye Başkanı Mehmet Zeybek, Afyonkarahisar’ın toplam 39 lezzetinin Türk Patent Enstitüsünden tescil aldığını belirttti. Zeybek, “600’ün üzerinde Anıtlar Kurulu tarafından tescillenmiş tarihi konakların olduğu tarihi milattan önce 3 bin yılına kadar dayanan kadim bir şehiriz. Türkiye yumurta borsasını belirleyen şehiriz. Kurtuluşun başkentiyiz. Biz göreve geldiğimiz andan itibaren tarihi dokuya önem vererek konaklarımızın 300 tanesinin sokak sağlıklaştırmasını tamamlayarak turizme açtık. Kaplıcalarımız ile sağlık turizminde de ön plandayız. Sadece burası değil, Sandıklı, Gazlıgöl, Bolvadin de hemen hemen ilçelerimizin birçoğunda termal su var.”dedi.

“TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLAN ÇEVRECİ TESİSLERİMİZ VAR”

VALİ YİĞİTBAŞI, SANDIKLI KÖYLERİNİ ZİYARET ETTİ VALİ YİĞİTBAŞI, SANDIKLI KÖYLERİNİ ZİYARET ETTİ

Türkiye’nin en büyük Sağlık Endistüri Bölgesi hedefi ile otellerin bölgede 850 bin metrekarelik bir alanda Valilk ve Belediyenin ortak olduğu Sağlık Endüstri Bölgesi kurduklarını dile getiren Başkan Zeybek, şöyle konuştu: “Yaklaşık 3 milyon metrekareye yakın bir alanda Jeotermal Seracılık bölgesi oluşturuyoruz. Yeni başladık, sondajları yapılıyor. Şehrimize baktığımızda 17 ilçe 420 köy 43 beldenin faydalandığı Katı Atık Bertaraf Tesisimiz var. Atıklar toplanarak bu merkezimizde ayrıştırılıyor. Doğaya zarar vermeden çevreci bir sistem ile atıkları ekonomiye kazandırmış oluyoruz. Ayrıca 2020 yılında kurmuş olduğumuz Biyometanizasyon tesisi ile elektrik enerjisi üretiyoruz. Depolama alanlarından alınan biyogaz ile elektrik üretiyoruz. Doğamızı, ekolojik dengeyi ve çevremizi korumak adına önemli çalışmalar yapan bu konuda da Türkiye’ye örnek olan tesislerin sahibiyiz. İleri Biyolojik Arıtma Tesisimizle birlikte atık suların arıtması yapılıyor. Ayrışma ardından kullanılabilir suyu tarım arazilerimizde kullanıyoruz. tamamen arıtıldığı ve tarım arazilerinin sulanabileceği. Sulanabilir bileceği bir arıtma tesisine sahibiz. Tesise kurduğumuz güneş enerji santrallerimiz ile birlikte kendi elektriğimizi üretiyoruz. Enerjiyi güneş panellerinden elde ederek sıfır maliyetle tesisimizi işletiyoruz. Bu yüzden de bölgemizde su kullanım ücreti düşük. Vatandaşımızı mağdur etmeden kendi içinde dönen bir sistem ile güneş panellerinden aldığımız enerjiden maliyetleri karşılıyoruz.”

“AFYON ATIK YÖNETİMİNİ ETKİN SÜRDÜRÜYOR”

Başkan Zeybek, sözlerini şöyle tamamladı: “İleri Biyolojik Arıtma Tesisimiz bünyesinde Bölgede tek olan Atıksu Arıtma Laboratuvarını kurduk. Atık su analizleri yapılıyor. Kütahya, Uşak, Konya, Denizli gibi illerde faydalanıyor. Belediyemiz, daha temiz ve yaşanılabilir Afyonkarahisar hedefi doğrultusunda atık yönetimi faaliyetlerini en etkin şekilde sürdürmeye devam ediyor. Türkiye’ye örnek olan tesislerimiz ve gayretlerimiz ile gelecek nesillere temiz ve güvenli bir çevre bırakmak için nitelikli projelere imza atmaya devam edeceğiz. Her birinize katılımlarınızdan dolayı teşekkür ediyorum. Güzide şehrimizde sizleri ağırlamaktan son derece mutluyuz. Toplantımız hayırlara vesile olsun.” ifadelerini kullandı.