Başkan Akar, basın çalışanlarına yapılan saldırıyı kınadı

AGC Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akar, cemiyette yaptığı açıklamada Türkeli Gazetesi çalışanları Oğuzhan Özdemir ile Mehmet Karakaş’ın görev yaparken uğradıkları saldırıyı kınadı.

Afyon Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akar, AK Parti Belediy Başkan adayları tanıtım toplantısında saldırıya uğrayan Türkeli Gazetesi çalışanları Oğuzhan Özdemir ve Mehmet Karakaş’ın görevlerini yaparken maruz kaldıkları saldırının kabul edilemez olduğunu belirterek kınadı. AGC’de basın açıklaması yapan Başkan Akar’a, AGC Yöenitm Kurulu Üyeleri de eşlik etti.

Basın çalışanlarına yapılan çirkin saldırıdan duyduğu üzüntüyü ifade eden AGC Başkanı İsmail Akar, “Bilindiği üzere 10 Şubat Cumartesi akşamı AK Parti’nin Belediye Başkan aday tanıtım toplantısında basın mensuplarına yönelik çirkin bir saldırı gerçekleştirildi. Saldırıya uğrayan basın mensubundan biri Oğuzhan Özdemir kardeşimiz diğer arkadaşımız Mehmet Karakaş tedavisi devam ettiği için basın açıklamamızda yer alamadı. Olaya genel anlamda bakıldığında hiçbir kurumun hiçbir şekilde bundan siyasi malzeme çıkararak AGC olarak bunun üzerinde tepinmeyi düşünmüyoruz. Ama ortada bir gerçek var. Gazeteci kamu adına iş yapar. Gazeteci gece gündüz, yağmur çamur demeden 7/24 halka haber ulaştırmanın peşindedir. Gazetecinin temel görevi halkın gözü kulağı sesi olarak kamuyu bilgilendirmektir. Bunu bilmeyenlerin bilmesi gerekir. Bu aşamada görev yapan tüm basın emekçileri için böylesi nahoş bir olayı AGC olarak tasvip etmediğimizi belirterek Cemiyet olarak bu saldırıyı kınıyoruz.” dedi.

“Her grup ve her toplumun içerisinde böylesine provakatörler çıkabilir. Siyasi partinin ötesinde bu tip gruplar toplantılarda kamu adına iş yapan gazetecilere daha saygın ve ölçülü davranmalarını umuyor ve bekliyoruz.” diyen İsmail Akar, şöyle konuştu: “Kamu adına iş yapılan gazetecilere saygın ve daha ölçülü davranılmasını umuyor ve bekliyoruz. Bu olaydan sonra AGC’nin bir numaları üyesi, Orman ve Su İşleri eski Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu ile AK Parti Milletvekili Danışmanları Hayati Kanat ve Oktay Yüksel Milletvekilleri adına arayarak geçmiş olsun dileklerini ilettiler. Cemiyetimize de AK Parti heyeti geçmiş olsun ziyaretinde bulunacak. Keşke böyle çirkin bir olay yaşanmasaydı. İnşallah bu son olur ve herkes gerekeni yapar. AGC olarak bu konunun takipçisi olacağımıza dair söz veriyoruz.”

Saldırıya uğrayan Türkeli Gazetesi çalışanlarından Oğuzhan Özdemir, yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Olayın mağdurlarından biriyim. Herkesin bu olaya karşı gerekli ilgili gösterdiğini söylemek isterim. Şimdiye kadar Afyonkarahisar yerelinde dördüncü güç olarak medya olarak çalıştığım kurum Türkeli Gazetesi adına kamu yararı gözeterek Afyonkarahisar da yaşanan günlük gelişmeleri takip ettik. Aynı zamanda kendi sosyal medya hesaplarımda da şehir videoları çekerek halkımızın takdiriyle karşılandım. 10 Şubat Cumartesi akşamı AK Parti aday tanıtım toplantısının yapılacağı saatlerde partili iki grubun arasındaki yer kavgasını görüntülediğimiz esnada üzerimizde basın çalışanı yeleği olmasına rağmen bir şahıs zorba tavrıyla engellemeye maruz kaldık. Bu saldırnın şahsıma mı yoksa gazetecilere yönelik bir saldırı girişi olduğunu gazetecilere yönelik bir saldırı olarak ayırt ettim. Hep birlikte saldırının basın camiasına yönelik bir saldırı olduğu kanısına vardık. Bu arbededen iş arkadaşlarım ve sağduyulu partililerin yardımlarıyla kurtulabildik. Yerel seçimlerin yaklaşmasıyla gündemin iyice hareketlendiği bu günlerde şimdiye kadar yaptığımız gibi kutuplaştırmadan ve ayrıştırmadan haklının yanında olacak şekilde haberlerimizi yapmaya devam edeceğiz. Bir kişinin yapmış olduğu bu densizlik kişinin içersinde bulunduğu tüzel kişiliğe mal edilemeyeceği gibi yapılan bu saldırı bizim neznimizde bütün basın çalışanlarına yapılmıştır. Biz Afyon Gazeteciler Cemiyetinde açıklamaya yapıyorsak, bu çirkin saldırı gerçekleştiren bu şahıs hakkında ki gerekli adli işlemleri başlatmakta Afyonkarahisar Gazeteciler Cemiyetinin sorumluluğu altındadır. Gereğinin yapılacağından şüphem yoktur. Afyonkarahisar halkına teşekkür ederim. Özgür basın susturulamaz.”