BAKAN KACIR, ATSO’DA SANAYİCİ VE İŞ İNSANLARINA HİTAP ETTİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde düzenlenen Sanayicilerle İstişare Toplantısı’na katılarak Afyonkarahisar iş dünyasının taleplerini değerlendirdi. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser, Meclis Başkanı Mustafa Ali Çelikten’in ev sahipliğinde düzenlenen toplantıya Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır ile birlikte Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekilleri Av. Ali Özkaya, Av. İbrahim Yurdunuseven, Dr. Hasan Arslan, Afyonkarahisar Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nurullah Okumuş, İl Genel Meclisi Başkanı Burhanettin Çoban, Afyonkarahisar Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Mühsürler, ATB Meclis Başkanı Ali Rıza Gürakar, AK Parti Afyonkarahisar Belediye Başkan Adayı Hüseyin Ceylan Uluçay ile iş dünyasının sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş insanları ve sanayiciler katıldı.

TEKNOFEST VE UZAY TEŞEKKÜRÜ

Toplantının açış konuşmasını ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser gerçekleştirdi. Serteser, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız son yıllarda imza attığı projeler ve desteklediği çalışmalarla büyük bir hamle başlattı. Özellikle gençler, Teknofest Yarışmaları ile teknolojide kendilerini geliştirme ve ifade etme fırsatı buluyor. Yine uzaya gönderdiğimiz ilk Türk Astronotumuz Sayın Alper Gezeravcı’nın bu önemli başarısı, bilhassa gençlerimizin hayal dünyasını genişletti ve ‘Ben de başarabilirim’ diye düşünmelerini sağladı. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Sayın Bakanımız Mehmet Fatih Kacır’a teşekkür ediyorum” dedi.

KALKINMA AJANSI İLE İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ

ATSO’nun imza attığı faaliyetler hakkında da bilgi veren Serteser, “Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odamız olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız’a bağlı kurum ve kuruluşlar ile birlikte çalışmaktan çok memnunuz. Örnek olarak, Zafer Kalkınma Ajansı ile iki projeyi imza atarak hizmet binamızın kampüsünde Odamız’a ait toplam 550 kW/h’lık Güneş Enerji Santralimizi kurduk. Yine Zafer Kalkınma Ajansı’nın destekleri ile ATSO Yeşil Etikete Kavuşuyor Projesi’ni sürdürdük. Bu proje sonunda merkezi İngiltere’de bulunan BREEAM’den Olağanüstü düzeyde Yeşil Bina Sertifikası aldık. Sayın Bakanım, içinde bulunduğumuz ve toplantımızı yaptığımız hizmet binamız, Türkiye’de kamu binaları içinde en üst düzey Yeşil Bina Sertifikası’na sahip olmasının yanı sıra BREEAM tarafından dünya genelinde düzenlenen yeşil bina yarışmasında da birinci olmuştur. Dünyanın en yeşil binasında hizmet vermenin gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Yeşil Bina Sertifikası alma sürecimizde kurduğumuz elektrikli araç şarj istasyonumuzu yerli ve milli otomobilimiz TOGG’un markalarından biri olan Trugo ile taçlandırdık. Milli otomobilimiz TOGG’u kısa sürede satın aldığımız gibi, Trugo Şarj Ünitelerimizi de kurduk. Hizmet binamızın kampüsü, bölgemizin kavşak noktasında bulunması dolayısıyla 180 Dc’lik iki, 300 Dc’lik bir Trugo Şarj Ünitemiz rağbet görüyor” ifadelerini kullandı.

YEŞİL OSB VE SAĞLIK ENDÜSTRİ BÖLGESİ TALEBİ

Serteser, konuşmasında Yeşil OSB ve Sağlık Endüstri Bölgesi vurgusu da yaparak şöyle devam etti:

“Mütevelli Heyeti Başkanlığı’nı Sayın Valimiz’in sürdürdüğü, Yönetim Kurulu Başkanı olduğum Afyonkarahisar Merkez 2. Organize Sanayi Bölgesi’ni sıfırdan Yeşil OSB olarak tasarlıyoruz. İnşa aşamasından arıtma tesislerine, elektrik üretiminden yol aydınlatma sistemine kadar her kademeyi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın Organize Sanayi Bölgeleri için hazırladığı Yeşil Bayrak’a uyumlu hâle getirmek istiyoruz. İnşallah Yeşil Bayrak’ın da en üst düzeyi olan Platin kategorisini almak için planlamalarımız sürüyor. Yatırım yapmak isteyen firmaları da bu doğrultuda seçiyoruz. Bu bağlamda bazı taleplerimizi de size arz etmek isterim

Burası, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından acele kamulaştırma kararı alınarak kamulaştırma çalışmaları devam eden bir OSB’dir. İlk tapu tescillerini aldık. Tahmin ediyoruz ki Mayıs veya Haziran ayında da tüm tescilleri üzerimize almış oluruz. Altyapı projelerinin tamamı onaylandı. Kamulaştırma ile eşgüdümlü olarak parselasyon çalışmalarının başlaması ve altyapı ihalesinin bu yılın ilk yarısında yapılmasını arz ediyorum. Çünkü burası 1 milyon 592 bin metrekarelik alana sahip. Yaklaşık 550 bin metrekarelik ön tahsisini yaptık. Çok önemli uluslararası firmalar da bu tahsislerin içinde. Bu firmalar yatırım yapmak için acele ediyorlar. Kamulaştırmada bir para sorunumuz yok. Mahkeme karar verdikçe paramızı yatırıyoruz.

Merkez 2. OSB’mizin bulunduğu alana bir trafo merkezinin yapılmasını da arz ediyorum Sayın Bakanım. 5 bin kw/h’lik izin aldık. 35-40 bin kw/h’lik bir trafoya ihtiyacımız var. Yeşil OSB’mizdeki tüm yatırımcılardan kendi elektrik enerjilerini üretmelerini istiyoruz. Doğalgaz ile ilgili proje ihalesi de yapılıyor. 240 günlük bir süre ile ihale edildi. Biz bununla eşgüdümlü olarak yapımına da bir an önce başlanmasını istiyoruz. Biz yatırımcılarımıza ‘Bakanlığımızın da desteğiyle inşallah 2025’in ilk yarısında yerinizi teslim ederiz’ sözü vermiştik. Yatırımların bir an önce başlamasını arzu ediyoruz.

Ben aynı zamanda Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olan OSBÜK’ün de Yüksek Koordinasyon Kurulu Üyesiyim. OSBÜK’te de yeşil dönüşüme öncelik verdiğimizi belirtmek isterim.

Şehrimiz için çok önemli gördüğümüz; sizin de bildiğiniz, bizi üst lige çıkaracak, bölgemizin çehresini değiştireceğine inandığımız Afyonkarahisar Sağlık Endüstri Bölgesi için çalışmalar yapıyoruz. Bu doğrultuda Sayın Valimiz, Sayın Milletvekillerimiz çok önemli destekler sağladılar. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz’i de içine alan Sağlık Endüstri Bölgesi Yönetici Şirketi kurduk. Bütün imzalarımız atıldı.

Sizin de yakinen takip ettiğiniz Sağlık Endüstri Bölgemiz’e yönelik çalışmalarımız, Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleri ile yayınlanmasını arz ettiğimiz Cumhurbaşkanı Kararı ile daha da yoğunlaşacaktır. Bu vesile ile hem Yeşil OSB’mize, hem de Sağlık Endüstri Bölgemiz’e her zaman destek olan Sayın Valimiz’e ve Sayın Milletvekillerimiz’e teşekkür ediyorum.”

AFYON, YÜKSELEN BİR ÜRETİM MERKEZİ

Serteser’in ardından iş insanları ve sanayicilere hitap eden Afyonkarahisar Valisi Doç. Dr. Kübra Güran Yiğitbaşı, İlk Türk Astronotu Alper Gezeravcı’nın Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde gençlerle buluştuğunu, Atatürk Kongre Merkezi’nin büyük bir coşkuya sahne olduğunu belirtti. Yiğitbaşı, konuşmasında Afyonkarahisar hakkında bilgi vererek “Afyonkarahisar ülkemizin hem tarımsal üretim, hem imalat sanayi ve uluslararası ticareti bakımından gerçekten potansiyeli yüksek bir şehri. Afyonkarahisar’ın kır-kent arasında iç içe geçmiş, birbiriyle örtüşen ve birbirini besleyen dinamik bir yapısının olduğunu belirtmek istiyorum. Şehrimizin 14 bin kilometrekarelik geniş bir coğrafi alana yayılmış olması, 17 ilçemiz, 42 beldemizin, 421 köyümüzle kavşak konumda, şehirleri birbirine bağlayan önemli bir lokasyondayız. Güzide bir şehri temsil ediyoruz. Bizim geniş bir coğrafi alana yayılmış olmamız, farklı bölgeler arasında hem bir köprü vazifesi görmemize, hem de yükselen bir merkez hâline gelmemizi, üretim ve planlamada da çeşitliliği de bir yandan ön plana çıkarıyor. Ülkemizin doğaltaş ihracatının yüzde 12’sini ilimizden gerçekleştiriyoruz. Mermer sektöründeki iş insanlarımız ve sanayicilerimiz, dünyanın dört bir yanından alıcı bularak ekonomimize katkı sunuyor. Afyonkarahisar et, şekerleme ve lokum gibi gıda ürünlerinde kayda değer bir ürün ve çeşitlilik gerçekleştiriyor. Makine sanayi ve zirai alet üretiminde de şehrimizde önemli adımlar atılmaya devam ediyor. Toplamda 7 OSB’miz faaliyette. 2 OSB’miz de faaliyet aşamasında; hızlı bir şekilde üretime geçmeleri için çalışmalarımızı devam ettiriyoruz” dedi.

ORTAK AKIL BULUŞMALARI’NA 400 ETKİLİ İSİM KATILDI

Vali Yiğitbaşı, konuşmasına şöyle devam etti:

“Afyonkarahisar’ın çalışabilir nüfusunun yüzde 51,3’ü iş gücüne katılmakta, işsizlik oranları Türkiye ortalamasının altında. İstihdam hareketleri neticesinde vatandaşlarımızın büyük bir kısmının kamu ve özel sektörde çalışma imkanı bulunuyor. Şehrimizin uyum, işbirliği ve diyalog halinde sanayici ve iş insanları ile kamu kuruluşları ve özel sektörü ile güçlü bir diyalog ve iletişim halinde olduğunu mutlulukla belirtmek isterim. Bu sene başında 16 ayrı temadan oluşan Ortak Akıl Buluşmaları adı altında toplantılara başkanlık ettim. 6 gün boyunca 400’den fazla kişiyi dinlemiş olduk. Toplantılarımızın raporlarını yakında kamuoyuyla paylaşacağız.

Ben inşallah önümüzdeki süreçte sizlerin katkılarıyla çok daha fazla sanayicimizin, girişimcimizin kendini daha teknolojiyle, dijitalleşmeyle ileriye doğru taşıyacağı, yeni üretim potansiyellerinin, yeni işbirliklerinin artırılarak devam etmesini diliyorum.”

OSB’LERİN SAYISI DA İSTİHDAMI DA ARTTI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır da “Bugün Zafer’in şehrinde olmaktan, Afyonkarahisar’da olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” diyerek başladığı hitabına şöyle devam etti:

“Allah’a hamdolsun Türkiye gerçekten kendi evlatlarının ortaya çıkardığı eserlerle, kendi evlatlarının gerçekleştirdiği projelerle Türkiye Yüzyılı’na çok daha güçlü, çok daha kararlı, Cumhuriyetimiz’in kuruluş mayasında olan tam bağımsızlık şiarıyla adım atıyor. Allah’a hamdolsun, her geçen gün yeni projelerle gençlerimiz özgüven kazanıyor. İnşallah hep birlikte daha nice büyük işler başaracağız. Biz Teknofest’leri düzenliyoruz. Geçtiğimiz yıllarda bazı yarışmalarımıza Afyonkarahisar da ev sahipliği yapmıştı. Her geçen yıl yeni rekorlar kırıyoruz. Bundan 6 yıl önce ilk yılımızda 20 bin gencimiz katılmıştı. Bu yıl 1 milyon 600 bin genç Teknofest yarışmalarına başvurdu. İnşallah bu yetişen Teknofest kuşağı, başlattığımız işleri çok daha ileri taşıyacak. Son 22 yılda Türkiye’nin dört bir tarafında Organize Sanayi Bölgeleri ile, Endüstri Bölgeleri ile muazzam bir üretim atılımı gerçekleşti. OSB’lerin sayısı 192’den 361’e yükseldi. OSB’lerde istihdam 415 binden 2 milyon 600 bine çıktı. OSB’lerde üretimde olan sanayi alanlarının sayısı 11 binden 58 bine çıktı. Bu, Türk özel sektörünün, Türk müteşebbislerinin Türkiye’nin istikbaline olan inancıyla, güveniyle ve ortaya koydukları azim ve gayretle nihayete ermiş bir süreç. İnşallah bundan sonra çok daha fazlasını yapmayı ümit ediyoruz.”

AFYON, BAŞARIDAN PAYINI ALDI

Konuşmasında Afyonkarahisar ile ilgili istatistiklere de yer veren Bakın Kacır, “Bu başarımızdan Afyonkarahisarımız da payını aldı, sahip olduğu üretim kültürünü perçinledi. OSB’lerle, OSB’lerde yükselen fabrikalarımızla Afyonkarahisar Türkiye’nin önemli üretim üslerinden biri hâline geldi. Son 22 yılda Bakanlık olarak Afyonkarahisar’ın OSB’lerine bugünkü değerlerle 1 milyar 175 milyon TL destek sağladık. Şimdiden sonra da elbette bu destekleri sürdüreceğiz. Afyonkarahisar’ın birbirini tamamlayan, işleri hep birlikte çok iyi takip eden çok iyi bir ekibi var. Sayın Valimiz, Sayın Milletvekillerimiz Afyonkarahisar’ın beklediği projeleri bize sıklıkla hatırlatıyorlar, projeler nihayete erene kadar yakından takip ediyorlar” dedi.

BAKAN KACIR’DAN AFYON’A İKİ MÜJDE

Afyonkarahisar’a iki önemli müjde veren Kacır, “İnşallah önümüzdeki dönemde Sinanpaşa’daki Afyonkarahisar Merkez 2. OSB’de, Yatırım Programımız’da altyapı projeleri var; arıtma tesisini de ilave edelim. İnşallah oradaki beklentiyi karşılayalım. Çay’da ve Sultandağı’nda yeni OSB’ler kurulmasına yönelik beklentiler olduğunu biliyorum. Sandıklı ve Dinar’da OSB’lerde genişleme talebi olduğunu biliyorum. Afyonkarahisar için çok önemli bir adım, Sağlık Endüstri Bölgesi olacak. Burası inşallah sağlık teknolojilerinin de merkezi olsun istiyoruz. Bunun için üniversitelerimiz ve özel sektör hep birlikte el ele vereceğiz. Benim önümde bu konu, Ankara’ya döndüğümde atacağım ilk imza Sağlık Endüstri Bölgesi’nin kuruluşu için Sayın Cumhurbaşkanımıza arzım olacak. Birkaç konu vardı, son istişarelerimizi yapmamız gereken. Ben Sayın Valimiz’den ve Sayın Milletvekillerimiz’den bilgileri aldım. Şehirde tam bir mutabakat var. Biz de inşallah gereğini yapacağız. Sayın Cumhurbaşkanımız’a arzımızı yapacağız. İnşallah kendileri de takdir edecektir. İnşallah Sağlık Endüstri Bölgemiz, şimdiden Afyonkarahisarımız’a hayırlı, uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

Toplantı hediye takdimi ve fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.