AKÜ’DE 550 FİDAN TOPRAKLA BULUŞTU

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) ANS Kampüsünde düzenlenen törenle 7 farklı ağaç türünden toplam 550 adet fidanın toprakla buluştuğu tören düzenlendi.

Barış Manço Şölen Alanında düzenlenen törene AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şuayıp Özdemir ve Prof. Dr. Murat Peker, Afyonkarahisar Gençlik ve Spor İl Müdürü İsmail Hakkı Kasapoğlu, Genel Sekreter İhsan Ceran ile fakülte dekanları, yüksekokul müdürleri, akademik ve idari personel ve öğrenciler katıldı.

ANS Kampüsünde bulunan ağaçların kat kat fazlası dikildi

Törende bir konuşma yapan AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, AKÜ’nün ANS kampüsüne taşınmasının üzerinden 22-23 yıl geçtiğini belirterek, geride kalan süre zarfında kampüsün yeşil bir görünüme kavuşması adına yılda en az iki kez fidan dikimi gerçekleştirildiğini belirtti. Karakaş, “ANS kampüsümüz ağaçlandırma ve yeşillendirme açısından zengin bir toprağa sahip değil. Yıllar boyunca kampüsümüzdeki ağaçların kat kat fazlası ekildi ancak onları hayatta tutmak o kadar kolay olmadı. Hastalık gibi çeşitli sebeplerle kuruyan ve tutmayan çok sayıda fidanımız oldu. Bu koşullarda ağaçların hayatta kalması adına büyük bir mücadele veren Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığımız personelimize teşekkür ediyorum” dedi.

Yaşayan sağlıklı tabiat gelecek nesillere bırakılmış en değerli miras

Karakaş, tabiattaki ekosistemi korumayı ve yeşil alanları artırmayı öncelikli görevlerinden biri olarak gördüklerini belirterek, “Yaşayan ve sağlıklı bir tabiat, gelecek nesillere bırakacağımız en kıymetli miraslardan biridir” dedi. Yaşamı, yeşili ve dolayısıyla nefesi paylaşmak ve çoğaltmak adına fidan diktiklerini ifade eden Karakaş, “Çevreyle kurulan ilişki aslında gelecek nesillere bilgi ve kültür aktarımının bir yoludur. Biz de, bugün kampüsümüzde toprakla buluşturacağımız fidanlarımızla, gelecek nesillere köprü kurmuş olacağız” dedi.

AFRAY için kesilen 84 ağacın karşılığı olarak 550 fidan dikiliyor

ANS Kampüsünü Afyonkarahisar il merkeziyle birbirine bağlayacak olan AFRAY Projesi inşaatının başlamasıyla birlikte; hat güzergâhında bulunan yaş bakımından farklı bazı ağaçların doğal olarak etkilendiğini anlatan Karakaş, “Kampüsümüzdeki tren hattı boyunca toplam 217 ağaç etkilendi. Bunlardan nakledilince tutabilecek 134 ağaç, yeni yaşam alanlarına nakledildi. 19’u kuru ve hastalıklı olan ve taşınamayan toplam 84 ağacımız ise maalesef kesilmek zorunda kalındı” ifadelerini kullandı.

Karakaş proje yüklenici firmasının etkilenen ağaçların yerine 550 fidan hediye ettiğini belirterek, “AFRAY’ın iş ortaklı firması, çevre hassasiyetimizi de gözeterek kesilen ağaçların yerine boyları 2 metrenin üzerinde kampüsümüzde yetişen türlerden olmak üzere 550 fidan hediye etti. Firma yetkililerine ve Ulaştırma Altyapı Genel Müdürüne bu husustaki hassasiyetleri için teşekkür ediyorum” dedi. Karakaş, ANS kampüsüne dişbudak, şeker akçaağaç, süs elması, iğde, süs eriği, salkım söğüt, hatmi ağacı ve çınar yapraklı akçaağaç fidanlarının dikileceğini belirterek, “Bu fidanlar yeşerirken aslında umutlarımızı, yaşam sevincimizi de yeşertecek, birlik ve beraberlik duygularımızı da köklendirecek” diye konuştu.

AKÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş, öğrencilerin ellerinin dokunacağı her fidanın aslında yaşama ve umuda da değeceğini de sözlerine ekledi.

Karakaş’ın konuşmasının ardından fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.

“HEMŞİRELER SAĞLIK SİSTEMİNİN YARDIMCI DEĞİL ANA UNSURUDUR” “HEMŞİRELER SAĞLIK SİSTEMİNİN YARDIMCI DEĞİL ANA UNSURUDUR”