AKÜ HUKUK MEZUNLARI KEP ATTI

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Cemil Demir, kısa sürede Türkiye’deki saygın ve başarılı hukuk fakülteleri arasında yer aldıklarını söyleyerek, “HSK sınavlarında öğrencilerimizin gösterdiği başarılarla fakültemiz köklü ve eski sayılan birçok hukuk fakültesini geride bırakarak ilk on fakülte arasında yerini almış ve geçen yıl Türkiye altıncısı olmuştur” dedi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Hukuk Fakültesi 2023-2024 Akademik Yılı mezuniyet töreni gerçekleştirildi.

Atatürk Kongre Merkezinde (AKM) gerçekleştirilen törende mezun genç hukukçular kep attı. Törene; Afyonkarahisar Vali Yardımcısı V. Harun Reşit Han, Afyonkarahisar Baro Başkanı Turgay Şahin, BORUSAN Kocabıyık Vakfı Eğitim Koordinatörü Abdürrahim Korukçu, Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Cemil Demir, Hukuk Fakültesi Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Mehmet Aykanat, Dr. Öğr. Üyesi Hakan Kaşka, akademik ve idari personel, aileler ve öğrenciler katıldı.

Mezuniyet son değil, bir başlangıç”

BAŞKAN KÖKSAL: “ALİ ÇETİNKAYA’NIN MİRASINI KORUMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ” BAŞKAN KÖKSAL: “ALİ ÇETİNKAYA’NIN MİRASINI KORUMANIN MUTLULUĞUNU YAŞIYORUZ”

Mezuniyet töreninde konuşan Hukuk Fakültesi birincisi Mehmet Emin Güzel emaneti ehline vermek ve adaletle hükmetmek düsturu ile yola çıktıklarını belirterek, “Bu yolda hukukun işçisi değil mimarı olmayı öğrendik. Kimliklerden ve ideolojilerden sıyrılarak hakkı sahibine vermenin adaletin bir gereği olduğunu gördük. Talip olduğumuz şeyin tek kalsak bile hakikati haykırmak olduğunu Mevlana’nın deyimiyle ‘ağaçları sulamanın adalet, dikenlere su vermenin ise zulüm’ olduğunu idrak ettik” dedi. Mezuniyetin son değil, bir başlangıç olduğuna dikkat çeken Güzel, genç hukukçulara düşen vazifenin toplumun içinde bulunduğu durumdan şikâyet etmek değil müktesebat ile çözüm üretmek olduğunu vurguladı. Güzel, “Hüsrana razı olmayacak azim ile çalışacağız. Bizler sahip çıkarsak bu vatan batmayacaktır. Her karış toprağından şüheda fışkıran bu vatan için canımızı feda etmeye dünden hazırız. Adil olmaktan ziyade vicdan sahibi olmanın bir gereği olarak Doğu Türkistan ve Gazze’de yaşananları görmezden gelemeyiz. Yaşananlara sessiz kalmak, tepki göstermekten geri kalmak zulmün ta kendisidir. Ateş düştüğü yeri yakmaya devam ettikçe hiç sönmeyecektir” diye konuştu.

“Fakültemiz, Türkiye altıncısı olmuştur”

Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İhsan Cemil Demir ise fakültenin kısa sürede Türkiye’deki saygın ve başarılı hukuk fakülteleri arasında yerini aldığını belirtti. Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK) sınavlarında öğrencilerin göstermiş olduğu başarılara değinen Demir, “Özellikle son yıllarda HSK sınavlarında öğrencilerimizin gösterdiği başarılarla fakültemiz köklü ve eski sayılan birçok hukuk fakültesini geride bırakarak ilk on fakülte arasında yerini almış ve geçen yıl Türkiye altıncısı olmuştur. Bu başarımızı yeni mezunlarımızla devam ettireceğimizi ve daha da taçlandıracağımızı ümit ediyoruz. Kuşkusuz artarak devam eden başarımızın en önemli mimarları çok değerli akademik personelleri ve fakültemiz çalışanlarıdır” ifadelerini kullandı. Öğrencilerden mezun olduktan sonra fakültelerini unutmamalarını, destek ve emeklerini beklediklerini söyleyen Demir, “Bir kısmınızı hâkim, savcı, kaymakam, müfettiş gibi kamu görevlerinde bir kısmınız meslektaşımız olarak bir kısmınız da avukat olarak hukuk sistemimize katkı sağlayacaksınız. Hangi görevde olursanız olun diliniz, hep hakkı söylesin; kaleminiz hep doğruyu, yazsın, kursağınızdan haram geçmesin. Vatan ve millet sevgisi gönüllerinizden eksik olmasın” dedi.

Konuşmaların ardından Hukuk Fakültesi dönem birincisi Mehmet Emin Güzel mezuniyet kütüğüne plakasını çaktı. Afyonkarahisar Vali Yardımcısı V. Harun Reşit Han, Mehmet Emin Güzel’e plaketini vererek başarılarının devamını diledi. Borusan Kocabıyık Vakfı Eğitim Koordinatörü Abdürrahim Korukçu ise dereceye giren ilk üç öğrenciye hediyelerini takdim etti. Hukuk Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Özkan Özyakışır tarafından mezun hukukçulara yemin ettirilmesinin ardından dereceye giren öğrencilere plaket takdim edilerek, mezun öğrencilere temsili diplomaları verildi. Mezun öğrencilerin kep atmasının ardından tören sona erdi.

Editör: Ayben Horzum